Skocz do zawartości

Nietypowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Gupiki, albobojownik i dwie samiczki, albo krewetki, albo coś z małych rybek typu:danio, bystrzyk, mogą też być molinezje.

Molinezje są za duże na taki litraż, a danio zbyt ruchliwe moim zdaniem ;)

Ale krewetki jak najbardziej ok.

Zamiast molinezji można pomyśleć o jakiś mniejszych żyworódkach, np haremie platek. Jeśli w akwarium będzie też harem bojowników to nie będzie problemu z nadmiarem narybku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

a masz pokrywę ? bo parowanie wody będzie spore ,no i grzałka będzie sporo chodziła, bo takie zbiornik ma ogromną powierzchnię oddawania ciepła w stosunku do objętości.

 

Poza tym 16 cm minus 1cm od krawędzi szkła minus 3-4 cm piasku i zostaje nam raptem 10-11cm wody ... no no ...

 

ja to bym się zastanowił nad filtracją na początek a nie obsadą ... to dopiero będzie ciekawostka ... 80x39x16 czyli 50l prawie - proponuję dwie malutkie kaskady, choćby chińskie HBL-301, są malutkie ,zmieszczą się i dwie sztuki wystarczą i kosztują 20 zł/szt. Gdybyś dał jeden większy filtr, to przy wylocie będzie pralka a na drugim końcu ogromna strefa beztlenowa.

 

Oświetlenie ,jest płytko ,czyli ostrożnie, jedna neonówka i to nie nad samą wodą ,lecz trochę nad lustrem wody. Jak będzie za nisko ,to wodę Ci dosłownie zagotuje ;O) , no i glony ...

 

piszecie labiryntowce ... oczywiście nie ...nawet bojowników bym nie polecał ... samce są całkiem spore ...

Jedyne co mi aktualnie przychodzi do głowy to drobniczki i endlerki ...nie słuchaj rad o daniach, bystrzykach ...te ryby będą się męczyć .,.....

 

ale masz wezwanie przed sobą, ciekawy i trudny zbiornik ... dawaj znać na bieżąco o postępach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszecie labiryntowce ... oczywiście nie ...nawet bojowników bym nie polecał ... samce są całkiem spore ...

 

Ale bojowniki w swoim naturalnym środowisku bardzo często żyją właśnie w takich bardzo płytkich wodach, a mimo tego że akwarium jest płytkie jest też bardzo długie więc powierzchnia do pływania jest całkiem spora ;)

 

Co do endlerek i drobniczek to ok, ale dostępność rasowych endlerech i drobniczek w mniejszych miejscowościach jest praktycznie bliska zeru. Natomiast zwykłe pawie oczka szybko przerybiły by to akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam z reguły jamniki i nie widzę praktyczniejszych zbiorników do hodowli czegokolwiek z tygo co znam i lubię.

mieczyki tylko więcej skaczą bo mają miejsce na rozpęd.

taki jamnik jest świetny na spływ tarliskowy dla glonojadów i rybek lubiących szybki nurt.

fakt, ja nie uzywam żwirków bo moje akwa wiszą na ścianach to i ciężar ograniczam ale to nie o to tu chodzi.

filtruję swoje akwa zewnętrznymi kubłami.

przytoczę przykład moich 100x25x30 i 120x25x30. jeden fluval 205 i mam średnio żywy nurt. nie ma martwych stref.

drugi to bardzo zajechany i mało wydajny juz fluval 205 i idealnie tam mają welonki.

na dziś nie trzymam tam welonków tylko najmniejsze rybcie co się gdzieś uchowaja lub po prostu wpadną mi w łapki. nie mają ostrego nurtu i wspomagane są wewnętrznym mini filtrem z seri aqua-szut z możliwością napowietrzania umieszczonym przy samiuskiej powierzchni.

w obu przypadkach z jednej strony woda uchodzi a z drugiej wpada więc jest wszędzie wymieniana i napowietrzona skutecznie.

rybki to kirysy, mieczyki i glonojady. kiedyś gupiki ale też nie było problemów ponieważ jeżeli nie stworzy się warunków do odchowu narybku to ledwo co przeżywa. temperrtury mam w przedziale 22-26st oświetlenie tylko 1x15 z jednej strony. ryby same sobie regulują gdzie chcą przebywać. mają osłonięte rewiry i oświetlone puste miejsca. wiem że nie ma też co z oświetleniem przesadzać bo ryby też mają oczy i są oślepiane. dlatego mają taki wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...