Skocz do zawartości

Chora bojowniczka, szczupieńczyk i molinezje :/


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

 

Mam pewien problem z kilkoma swoimi rybkami. Przejdę do rzeczy:

- bojowniczka ma na boku jakieś ranki, nie wiem czy to od zewnątrz czy od wewnątrz zrobione, z tych ranek dodatkowo odstają i swobodnie pływają białe witki (te witki nie ruszają się 'same z siebie'),

- mała żółta molinezja - kiedyś na boku, tuż przy ogonku, zrobiła jej się biała kulka, która z czasem zeszła. Od tego momentu rybka dziwnie pływała, tzn. strasznie się wiła, ale apetyt miała cały czas. Momentami nawet normalnie się zachowywała. Teraz widzę znowu ma takie kulki, tyle że trzy, narazie mniejsze...

- duża czarna molinezja - robi jej się jakieś wyłupiaste oczko, rybka zrobiła się ostatnio strasznie strachliwa, chowa się po kątach i wychodzi dopiero po zgaszeniu światła i do karmienia,

- szczupieńczyk - wydaje mi się, że coś go kiedyś dziabło w bok. Na początku miał tylko lekką, jasną plamkę na łuskach. W ciągu ostatnich kilku dni ta plamka przerodziła się w ranę, głęboką na ok. 0.5mm, i cały czas rośnie...

Póki co staram się je leczyć środkiem 'healthosan' z tropicala, a przynajmniej próbuję coś zrobić...

Ze zdjęć załączam tylko fotkę bojowniczki, ale mimo ran nie chciała pozować... W miarę możliwości postaram się dołączyć zdjęcia pozostałych pacjentów.

Każdego, kto zorientuje się po zdjęciu i moim opisie, co dolega tym rybkom, proszę o pomoc.

Z góry wielkie dzięki!

 

Pozdr.

 

Edit:

 

Zgodnie z zaleceniami, podaję:

 

problem jaki mamy z podopiecznymi oraz zdjęcie chorej rybki: - już podałem.

litraż zbiornika - małe 45 litrów.

napowietrzanie - Aquael Turbo Filter 350 (przykręcony na minimum)

oświetlenie - 15W Phillips 10000K

filtracja - mechaniczno-biologiczno-chemiczna (gąbka+wkład węglowy i zeolit)

gatunki i ilość ryb - 3x brzanka sumatrzańska, 3x szczupieńczyk, 3x bojowniczki + 1x bojownik, 2x molinezja, 1x zbrojnik

rośliny - hmm, są żywe :)

inne sprzęty - dodatkowy, awaryjny napowietrzacz

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - pokarm Tropical supervit i vitality&color w płatkach, czerwone robale

parametry wody - wykonane testem 5w1 z Tropical: NO3 0-20; NO2 0; GH ponad 300ppm; KH 120-150; pH poniżej 6.8.

 

Przez moją nieobecność w domu dopiero teraz mogłem odpisać. W międzyczasie przygotowuję drugi, mały zbiornik szpitalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj informacje o zbiorniku na podstawie tego tematu... viewtopic.php?f=6&t=14640

Szczególnie istotne byłyby parametry wody (wyniki testów), jeśli dawno albo w ogóle nie robiłeś, to zrób jak najszybciej i podaj wyniki.

Na razie podejrzewam pasożyty, mykobakteriozę i zakaźne zapalenie skóry. Jak możesz to daj zdjęcia pozostałych chorych ryb, ale lepiej jak sa zanurzone w wodzie (pływają), bo zmiany są wtedy lepiej widoczne. Możesz złapać chorą rybę do siatki, jeśli jest za bardzo ruchliwa, i zrobić zdjęcie, ale z siatką zanurzoną w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...