Skocz do zawartości

znikająca płetwa. pomocy-pilne


Rekomendowane odpowiedzi

4 welony, akwarium 112 l, filtr wewnętrzny z deszczownia.

Jedna z moich rybek, złota welonka ok 14 cm zachorowała. Reszcie ryb nic nie dolega. Najpierw pływał z płetwami przylegającymi do ciała, płetwę grzbietową miał złożoną całkiem. Na płetwach pojawiły się jakby krwawe żyłki, końcówki płetwy ogonowej zrobiły się białe, następnie płetwa zaczeła rozmiękać. Czasem można zaobserwowac takie dzielenie się jej na niteczki. Podejżewałam martwice, podałam 2 tabletki SERA Baktopur, jednak to nie pomogło. teraz dodałam do wody multimineral Tropical. Rybka choruje od 2 tygodni, a płetwa jest coraz krotsza. Co robić? co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś coś podobnego. Wszystkie 4 moje dorosłe gurami straciły płetwy aż prawie do nasady, po czym płetwy całkowicie odrosły a ryby już nigdy później nie chorowały. Ja dodawałem wtedy MFC ale byłem wtedy młody dziś wiem że to nie to im pomogło tylko poprawa parametrów wody. Sera bactopur było dobrym posunięciem według mnie powinieneś jeszcze raz powtórzyć zabieg a następnie koniecznie wymienić połowę wody. Pamiętaj żeby woda było dobrze napowietrzona i czysta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery welonki w 112 litrach potrafią niezły syfek robić ;) , mam nadzieję, że więcej ryb tam nie masz...? Jeśli jednak masz, to podaj jakie i jaka ilość. Jak często robisz podmiany, odmulanie i czyszczenie filtra? Jaka temperatura w zbiorniku? Czy były robione testy wody (NO2, NO3, ph)...?

Multimineral zawiera składniki potrzebne roślinom, ale np. przy martwicy (jeśli to jest ta choroba) dobrze jest podawać rybom dodatkowo (oprócz dobrej karmy) witaminy, co przyśpiesza regenerację uszkodzonych tkanek (np. SERA Fishtamin)

Jak możesz to daj zdjęcie chorej ryby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie innych rybek nie mam. Fotek nie wsawię bo zaczełam leczenie CFM w mniejszym akwa i woda jest mało przejżysta, fotki nie wychodzą za dobrze. Niestety nie mam możliwości zrobienia testów. Fishtamin nie kupie u mnie w zoologu bo babka mi powiedział ze wycofano, ale zamówie na allegro, wiec zanim przyjdzie to troche potrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko obstawiał bym właśnie na FIN ROT czyli martwicę płetw...

 

Problem jest tego typu, iż leczenie ma sens jeśli choroba jest jeszcze słabo rozwinięta.

Preparaty do leczenia: MFC/FMC lub SERA baktopur.

W przypadku MFC/FMC oczywiście kąpiel długotrwała.

Można spróbować, któtkotrwałą kąpiel w akryflawinie.

Dodatkowo lekko podnieś temtepaturę i intensywnie napowietrzaj zbiornik.

 

Skoro zastosowałes MFC to ok. zobaczymy rezultaty.. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...