Skocz do zawartości

test CO2 kontra test PH


alias
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ( 210 litrów ) po restarcie ma około 1,5 miesiąca. podawany CO2 24/24h

Przez pierwsze trzy tygodnie widać było w miarę intensywny wzrost roślin ( ph wg tstu JBL około 6,5, CO2 podawany intensywnie 24/24h sporo bąbli z dyfuzora), przez ostatnie dwa tygodnie jedne roślinki rosną super, zwłaszcza mchy, a inne widać jak marnieją w oczach ( ph wg testu JBL około 7 - jasno zielony kolorek )

 

W ubiegły piątek zamontowałem test CO2, po 2 godzinach zabarwił się na żółto. W sobotę, po podmianie wody ( około 1,3 akwarium ) test CO2 po 3 godzinach przybrał jasnozielony kolor, ale rankiem w niedzielę miał zabarwienie żółte. Po sprawdzeniu PH wody testem JBL - test miał zielony kolorek co wskazuje na ph 7, CO2 w tym czasie również podawane 24/24h, ale ledwo widać bąble, jest ich bardzo mało.

 

Rybki, krewetki, mają się dobrze, ale zastanawia mnie marnienie niektórych roślin ( tych sklepowych ).

 

I tu pojawia się zagadka - co wskazuje poprawnie? Czy test PH firmy JBL - cały czas jasnozielony kolorek, czy test CO2 firmy JBL - cały czas intensywny żółty kolorek. Test JBL zamontowany 10cm pod powierzchnią lustra wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam ten sam problem, mianowicie mchy rosną dobrze reszta roślinek nie, no może poza jedną, test premamentny również zmienia kolor mi na żółty ph paskowe pokazuje ph 6.8 a kropelkowe ponad 7

KH I GH utrzymują się na stały poziomie NO2 0 i NO3 ok 20ppm więc jest dobrze

czy do tego testu ciągłego dodajesz wodę z akwarium czy roztwór o KH 4?

ja po przejściu na butlę CO2 i zamontowaniu elektro zaworu podaję go tylko przy włączonym świetle a nie non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odstawiłem symfonię potas powinien przyjść jutro więc zacznę podawać, teraz się trochę ph ustabilizowało i na ph metrze nadal jest kolor zielony CO2 zwiększyłem troszkę i dziś zauważyłem bąbelkowanie u wszystkich roślinek, aha zmieniłem trochę ustawienie wylotu filtra żeby mniej było bąbelków a większy ruch tafli może to było problemem że wymiana gazowa była zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana "koloru" testu w ciągu dnia jest normalna - przez noc ładujesz co2 a roślinki śpią czyli ph nam spada (pewnie do ok6) rano palisz światło - rośliny się budzą i zaczynają jeść :) - ph zaczyna spadać i pokazuje wieczorem nawet do 7 przy bardzo zielonych baniakach

 

a różnice mogą być wywołane przez:

-różnych producentów testów

-badanie w różnych porach dnia

-datą przydatności testów - czy aby na pewno żaden z nich nie jest przeterminowany

-ich kondycją - czy nie są za długo otwarte? czy nie działało na nich nic co im szkodzi (słońce, temp itp)

-głębokość na jakiej jest zanurzony test stały

-niezdarność badającego

 

 

od siebie dodam że mierząc stałym z jbl i z doskoku najtańszym kropelkowym (rataj) różnice to ok 0,3-0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...