Jump to content

ospa


 Share

Recommended Posts

Witam, moje rybki mają ospę. W obsadzie akwarium posiadam otoski, chciałbym rybki wyleczyć wysoką temperaturą i solą, a nie żadnymi środkami dostępnymi w sklepach (otos jest bardzo delikatny). Wiem że sól ma być nie jodowana, tzn czy sól kamienna się nadaje?? bo byłem dziś w markecie i czytałem składy soli to na większości było że jodowana, oprócz kamiennej i morskiej :/ a i chyba co do ilości to duża łyżka stołowa na 5 litrów wody, tak??? Podajcie dokładną instrukcję co do leczenia ospy solą. Z góry dziękuję

 

czy można równocześnie stosować środek przeciw ospie CMF i sól??? czy to nie zaszkodzi rybom?

Myślę tu o 2ml CMF na 25 l wody i łyżkę stołową soli też na 25 litrów wody.

 

nie znalazłem na forum tematu o stosowaniu równocześnie środków chemicznych i soli.

doradźcie coś:)

Link to comment
Share on other sites

Wygląda na poczatki jakiejś choroby najprawdopodobniej ospy. Zaobserwuj ryby i poczekaj na inne objawy. Ewentualnie możesz wsypać soli akwarystycznej.

jeżeli by to była ospa to jak ją leczyć??? parę osób mówiło że też może być to ospa ale nie byli pewni. jakie środki stosować wtedy, w ogóle jak pozbyć się tej choroby, jeżeli to jest ospa bo chciałe do akwa wpuścic otoski za pare dni, i nie wiem co robić???? poradźcie coś prosze!!

 

jeszcze raz proszę o jakieś porady co do postępowania. są to małe rybki a neonki dorosłe ale nie widzę u nich żadnych plamek, a także się gwałtownie ocierają o roślinki.

Link to comment
Share on other sites

Ocieranie się ryb może, ale nie musi zwiastować ospy. Jeśli tylko się ocierają, to raczej jest to objaw kłopotów z trawieniem (zaparcia) i przyczyny należy szukać w złej jakości lub nieodpowiednio dobranej karmie.

Natomiast gdy zaobserujesz dodatkowo apatię, brak apetytu, złożenie płetw, płochliwość - wtedy można się zacząć podejrzewać ospę, a zwłaszcza po pojawieniu sie charakterystycznych kropek. Obserwuj więc uważnie ryby w ciągu następnych godzin i sprawdź czy pokarm np. nie jest już przeterminowany lub zawilgocony.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponawiam temat i dołączam zdjęcie zdechłej molinezji. na co mogła być chora?

 

Witam mój narybek molinezji ma malutkie białe kropeczki wyglądają jak pęcherzyki powietrza. Ich brzuszki są duże (niesymetryczne do całego ciała) i białe od spodu. I co ważniejsze ocierają się gwałtownie o liście lub o korzeń i dno. Posiadam filtr z deszczownicą więc w miejscu gdzie woda się kłębi pływają pod prąd wody niektóre molinezje. Nawet zauważyłem że ocierają się nawzajem ogonami. i narybek gupika też zachowuje się podobnie tylko rzadziej ociera się o liście.

 

Zaś neon innesa ma zaczerwienione skrzela a jeden z nich z jednej strony bardzo mocno zaczerwienione i również ocierają się o liście.

Po za tym maja apetyt jedzą jak szalone.

A karmię je Ichtio-vitem, Tropicalem, i białkiem(takie czerwone kuleczki-roztarte na pył), Wafersy dla kirysków - też molinezje to jedzą tak samo jak zwykły pokarm:/ i dla krewetek pokarm shrimp sticks też roztarty na pył też go jedzą rybki. to tyle z pokarmu.

 

Akwarium - 54l

Filtr Hailea RP-200

grzałka - Aquael AQn 50

napowietrzanie - deszczownica

oświetlenie: żarówka kompaktowa Massive 15W Daylight 6400K

 

Roślinki:

Hydocotyle leucocephala x1

Cryptocoryna wendtii green x1

Ludwigia x1

mała Kabomba

mała gaęzatka

 

rybki

docelowo (w obecnej chwili):

2 kiryski spizowe

3 neonki innesa

10 x narybek molinezji (dwu tygodniowy) - do odłowienia z jakiś tydzień półtora

3 x gupik (dwu tygodniowy) - być może również do odłowienia.

krewetka: - pinokio

- orange

- red cherry.

 

To tyle ze sprzętu obsady i roślinek.

Na co mogą być chore rybki??

 

Woda jest wymieniana co tydzień 1/4 pojemności akwarium.

Nie wiem co im może być. tylko się domyślam co do jednej choroby, ale wstrzymam się i poczekam na wasze opinie, spostrzeżenia.

post-4593-1368515849366_thumb.jpg

post-4593-13685158494074_thumb.jpg

post-4593-13685158494635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

U mnie jeżeli pojawi sie choroba a o diagnoze trudno to robię tak. Temp w akwarium stopniowo do 29 -30 C wtedy uruchamia sie system odpornościowy ryb odpowiednik naszej gorączki i dodaje lekarstwo w podanych przez producenta dawkach ja daje zieleń melachitową. I obserwuje co sie dzieje. Z chorobami ryb często jest tak że na co rybka zmarła moze dopiero odpowiedzieć sekcja zwłok.

Link to comment
Share on other sites

Te bąble (pęcherze) i ocieranie się najbardziej pasują mi do chilodonellozy. Jest to choroba pasożytnicza, najczęściej pojawiająca się u ryb trzymanych w za dużym zagęszczeniu, w złych warunkach.

Pasożyty bardzo szybko opanowują całą obsadę, więc trzeba się spieszyć z leczeniem. Stosuje się np. błękit metylenowy i podniesienie temperatury do 32*C. Najlepiej przeprowadzić leczenie w osobnym zbiorniku, stosując kąpiel przez 3-5 dni. W tym czasie akwarium ogólne powinno pozostać bez ryb i również podnosimy temp. do 30-32*C.

Po zakończonym leczeniu szczególnie przyłóż się do zredukowania obsady, bo większość ryb, które masz w ogóle nie powinny być w 30 litrowym zbiorniku. Wymień także ten farbowany żwirek na naturalny, pozbądź się sztucznych ozdób i roślinek, a postaraj się o więcej żywych roślin. Dbaj o dobrą jakość wody.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Można używać CMF razem z solą. Co prawda mniej szkodliwy jest sam błękit metylenowy (i sól), ale błękit jest składnikiem CMF (oraz zieleń malachitowa) więc działanie lecznicze podobne.

Na opakowaniu CMF zalecono po trzech dniach kuracji wymianę 20% wody i uzupełnienie dawki 5 ml. na 100 litrów wody (czyli ok. 1 ml na 25 litrów wody). Procedurę powtórzyć jeszcze dwa razy.

Myślę, ze sól także trzeba by było uzupełniać przy podmianach (w trakcie trwania leczenia)

Rozumiem, ze chcesz leczyć w osobnym zbiorniku. Ogólne akwarium pozostaw bez ryb na co najmniej 1 tydzień z podniesioną temperaturą 30-33*C, z filtracją ale bez napowietrzania.

W leczniczym zbiorniku dobrze napowietrzaj wodę. Temperatura równiez podniesiona (30-32*C)

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odpowiedź, ale moja grzałka w czasie nagrzewania osiąga 32* ale po wyłączeniu się jej temperatura spada do 30,5*. Grzałka i termometr są na przestrzał w akwarium. Tak mi się wydawało że sól można stosować razem ze środkiem CMF. tłumaczyłem sobie to tak że razem stosowane te rzeczy mają lepsze działanie bakteriobójcze. :)

czy to prawda?? :)

Link to comment
Share on other sites

Na pewno połączenie tych dwóch środków - soli i CMF - jest skuteczniejsze, chociażby dlatego, że to, jakby nie patrzeć, podwójna dawka, tyle że różnych w składzie środków.

(Na marginesie wspomnę, że to nie oznacza, że można sobie do leczenia ryb łączyć różne środki chemiczne, zwiększając tym samym zalecaną dawkę! Zazwyczaj na opakowaniach "chemii" jest napisane, że nie należy ich ze sobą łączyć! - ale to tak żeby nie było niedomówień ;) )

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź Maziama :)

 

Stosuje leczenie w ten sposób od kilku dni i rybką nic się nie dzieje, nawet Otosom, a o nie się najbardziej bałem :) ale żyją sobie dobrze, nawet zauważyłem tak jak by podchodziły do tarła, jeden siada na drugiego i się poganiają nawzajem :) nie widziałem i nie wiem jak wygląda tarło u otosów, ale to tak wygląda u mnie :) molinezje i kirysy też są trochę żywsze. i mają straszny apetyt :) to chyba dobrze??

 

Leczenie mam zamiar skończyć w niedzielę, i wymienić 50 % wody w baniaku, temperaturę teraz utrzymywałem ok 30 st. podczas leczenia.

 

proszę o dalsze porady lub uzupełnienia :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...