Jump to content

w sprawie ospy a dokładnie leku


Recommended Posts

witam ma pytanie dotyczące ospy , a mianowicie chodzi mi oto jak długo można stosować zieleń , ponieważ miałem kilka rybek chorych na ospę zastosowałe zieleń i po ostatniej dawce a dokładnie dwa dni temu wlewałem reszte zieleni i objawy ustąpiły a dzisiaj rano zauważyłem na 1 rybie znowu same białe kropkii nie wiem co robić. kupic znowu zieleń czy co ... a jeżeli znowu zieleń czy nie będzie to za długi okres używania leku..

:help:

Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie jestem w trakcie leczenia paletek i zbrojników niebieskich z ospy, jest to 4 dzień kuracji.Pierwszego dnia zastosowałem 20 ml na 200 l wody i podniosłem temperaturę do 32 stopni,przez kolejne dni będę dodawał 5 ml.kuracja powinna trwać cały cykl rozwojowy pasożyta czyli około 10 dni.Po zakończeniu leczenia powinno się wymienić połowę wody i przefiltrować przez węgiel aktywowany.

napisz jakie masz pH ponieważ niewolno stosować zieleni powyżej pH 8

Link to comment
Share on other sites

napisz jakie masz rybcie,ogólnie zieleń nie szkodzi rybom ale nie wiem jak to się ma do powtórnego leczenia,myślę że możesz spróbować podnieść temperaturę tylko trzeba wiedzieć czy ryby to wytrzymają.

Wiem że kulorzęski giną w 32 stopniach ale tylko dorosłe osobniki.

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście ospę już kilka razy wyleczyłem bez żadnej chemij a jedynie podnosząc temperaturę do 30 stopni, na 2 / 3 dni później stopniowo po 2 stopnie obniżam czyli.:

 

Dzień1 (ja mam standardowo 26 stopni ) podnoszę do 28 (Podmiana 1/3 wody)

Dzień2 podnoszę do 30/31 stopni oczywiście napowietrzanie na full i żadnej bimbrowni w tym czasie.

Dzień3,4, trzymam 30/31 stopni

Dzień 5 obniżam do 28. (podmiana 1/3 wody )

Dzień 6 wracam do tep 26 stopni.

 

Tak to wyglądało u mnie.

Link to comment
Share on other sites

czyli moja propozycja jest taka:podnieść temp. do 32 stopni na 10 godz. i silnie napowietrzać, kuracja zielenią 10 ml. na 100 l. wody przez 8 do 10 dni, co trzy dni dodać ćwierć pierwotnej dawki. Cykl rozwojowy kulorzęska trwa około 10 dni a cysty i pływki są odporne na leki dlatego trzeba zabić dorosłe osobniki żeby się dalej nie rozmnażały. Ale zadecyduj sam :)

Link to comment
Share on other sites

wszystko spoko pisałem że ospa na pare dni mineła< stosowałem zgodnie z instrukcją... parametry sa ok ...wode podmieniam co 3 dni ...dodaje preparat połowe mniej niż za pierwszym razem itp...> chodzi mi tylko o to ze znowu powróciła i czy mam powtórzyć cały cykl

czy jakoś inaczej to załawić a jak narazie dzięki za rady

Link to comment
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, zieleń malachitowa jest niezbyt dobrze tolerowana przez bojowniki. Ponieważ nie możesz pominąć go w leczeniu (przy ospie należy przeprowadzić kurację na wszystkich rybach) proponuję bardziej zastosowanie błękitu metylenowego lub po prostu soli niejodowanej. Najlepiej jakbyś leczył ryby w osobnym zbiorniku, bez podłoża i roślin. A ogólne pozostaw na 10 dni bez ryb, z podniesioną temperaturą i bez napowietrzania.

Link to comment
Share on other sites

Zieleń można stosować i długo i krótko zależy od dawki. Dawki lecznicze ( nie do kwarantanny ) można utrzymywać powyżej tygodnia, ale proponuję Ci zmienić preparat, aby zwiększyć osłabienie kulorzęska np. błękit metylenowy lub FMC(mieszanina tych związków).

Jeżeli potrzebujesz przedłużyć kurację to się nie zastanawiaj (najwyzej je osłabisz), bo jak rybci nie wyleczysz to i tak Ci padną.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...