Skocz do zawartości

Barwniak czerwonobrzuchy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

odganiają :) kocham te rybki hehe Pozdrawiam

 

w sumie wyławiam pozostałe na razie do drugiego akwarium a na dniach do znajomego reszta pójdzie . Kupiłem 7 żeby się parka dobrała , a że się dobrała to reszta jest zbędna (z braku miejsca w akwarium :( )

 

korzystaj z opcji "edytuj post"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pozbyć się pozostałych barwniaków bo nie dadzą sobie na wzajem spokoju.Te dwa szykują się do tarła.Wiem bo sama długo je miałam i odchowały mi mnóstwo młodych.Życzę licznej gromadki.Powodzenia!!! Barwniaki mają 2 do 3 lęgów w odstępach 2 do 3 miesięcy a potem robią sobie większą przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam takie pytanie czy samiec barwniaka ma na płetwie grzbietowej i ogonowej takie plamki? i jest mniej wybarwiony od samicy?. Bo w opisie tych rybek piszą że samiec ma takie plamy a w zoologicznym mi powiedzieli że to nie jest prawda i że rozpoznaje się je po tym że samica jest bardziej wybarwiona a samiec mniej. Mam 5 barwniaków 2 mają plamki na obu płetwach 1 tylko na płetwie ogonowej a 2 na płetwie grzbietowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samiec też ma te plamki tylko trochę mniejsze ale przede wszystkim jest większy od samiczki i smuklejszy i ma dłuższe szpiczasto zakończone płetwy grzbietową i brzuszną sięgają one prawie do końca ogona, a samiczki są zaokrąglone i krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

 

Rodzina

Pielęgnice.

 

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

 

Długość

W akwariach osiągają wielkość około 8 cm.

 

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

 

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 24-28ºC.

 

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

 

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...