Skocz do zawartości

Obsada 80l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Choć ostatnio dość często czytam to forum można powiedzieć że jestem tu nowy;) Więc witam.

 

Mam problem z obsadą akwarium. Myślałem, ze wybranie rybek ogranicza się do pojechania do sklepu i wybranie tych które są ładne.. No ale szukałem w google (no i oczywiście tutaj) i wcale nie jest to takie łatwe.

 

No ale do rzeczy. Mam akwarium 80l. 69 x 34 x 34 (cm wody). Niestety razem z akwarium dostałem glonojada, który jak wyczytałem nadaje się do zbiorników minimum 120l, mój ma już 26cm długości. Podejrzewam, że będę musiał się go pozbyć..

 

Chcę umieścić w akwarium żywe rośliny, korzenie, trochę kamieni.

Wg tego co wyczytałem na jeden cm ryby przypada 1litr wody, więc mogę upakować około 80cm.

 

Jestem zdecydowany na 4 kiryski, rybki pływające przy dnie, osiągają 7cm długości więc 28litrów mam już z głowy.

 

No i teraz zaczynają się schody. Nie wiem co dalej na temat obsady. Chciał bym rybki, które będą osiągać długość w granicach 6-12cm. Najlepiej, żeby nie były ciemne, ale nie muszą być też strasznie kolorowe;) Chciał bym, żeby były takie, które będą czyścić akwarium, oraz pływające przy lustrze wody jak i w środkowej części akwarium. Mogą być stadne oraz samotniki. Oczywiście nie agresywne.

 

Zastanawiałem się jak to jest ze ślimakami oraz krewetkami, czy można jakoś dołożyć do obsady któreś z tych żyjątek?

 

Mam nadzieję, że napisałem wszystkie informacje jakie są potrzebne.

 

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na odpowiedzi..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale do rzeczy. Mam akwarium 80l. 69 x 34 x 34 (cm wody). Niestety razem z akwarium dostałem glonojada, który jak wyczytałem nadaje się do zbiorników minimum 120l, mój ma już 26cm długości. Podejrzewam, że będę musiał się go pozbyć..

 

A jaki to zbrojnik? Zakładam że niebieski.

Jeśli chcesz go oddać - to nie do sklepu z którego trafi pewnie do 25l, a do większego akwarium jakiegoś znajomego. Jak nie masz gdzie go oddać to myślę że w 80l też źle mu nie będzie, bo jest bardzo duża szansa że ze sklepu trafiłby dużo gorzej ;)

Wg tego co wyczytałem na jeden cm ryby przypada 1litr wody, więc mogę upakować około 80cm.

 

To jeden z akwarystycznych mitów nie mający nic wspólnego z prawdą ;)

Obsadę trzeba planować indywidualnie.

 

W każdym razie jest bardzo dużo gatunków które mogą żyć w 80l.

Każda rybka z tej listy się nadaje:

viewtopic.php?f=39&t=7147

 

To twoje pierwsze akwarium?

Jeśli tak polecam jakieś żyworódki [np. zmienniaki plamiste], do tego stadko neonów innesa i kirysków.

Ładnie, kolorowo, żywo [w każdej partii zbiornika], no i nie są trudne w utrzymaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to pierwsze. Kiedyś miałem welona w kuli, a potem zbiornik 40l. No ale teraz wiem, że to była porażka bo nic tam nie było przemyślane. Teraz chce zrobić tak, żeby wszystko było jak należy.

 

Co byś powiedział/powiedzieli na 4-5 kirysków, około 15 neonków i do tego pielęgniczka kakadu w ilości 3 sztuk, tak jak w temacie, który podałeś. Jako, ze jest to pielęgnica to nasuwa mi się pytanie czy nie będzie drapieżna? I czy można do tego dołożyć tak z 5-10 red cherry??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że chcesz zrobić wszystko jak należy.

 

Z kakadu nie powinno być problemów.

Reszta też ok, nawet krewetki, tylko myślę że najbezpieczniej będzie jak wpuścisz je przed pielęgniczkami ;).

Opcjonalnie możesz zamiast kirysków dać np. otoski, a harem kakadu zastąpić parką ramirezek - ale to już tylko kwestia gustu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wg gustu zostają kiryski i kakadu.

 

Na koniec mam jeszcze dwa pytania. Po pierwsze. Jak bardzo mogę zaszaleć ilościowo?

 

Powiedzmy, ze 5 kirysków, 3 kakadu, krewetki tak jak pisałem 5-10. ile do tego mogę wpakować neonków? Słyszałem, ze bardzo ładnie poruszają się w grupach, więc myślę, że fajnie było by mieć tak nawet z 20. Nie było by to za dużo??

 

No i 2gie pytanie. Jakie rośliny powinienem kupić, żeby te rybki dobrze się czuły w akwarium? Czy jest to wyłącznie kwestia tego, które mi się podobają?

 

Anija: Takie pytania zadajemy w innych działach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 15 to w sam raz, ale możesz zrobić tak że najpierw kupisz 15 neonów - a jak nie będzie żadnych problemów i uznasz że w akwarium jest dostatecznie dużo miejsca, to dokupisz kolejne 5 ;)

 

Co do roślin, wszystko zależy od oświetlenia. Jeśli zaczynasz z standardową pokrywą to polecam rośliny z tej listy: viewtopic.php?f=5&t=9355. Ogólnie im więcej roślin tym lepiej dla ryb, pamiętaj tylko by zostawić też wolną przestrzeń do pływania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...