Jump to content

glon na roslinach


Recommended Posts

witam chciałbym się dowiedzieć co może powodować że na liściach roślin pojawia się na początku meszek a potem powstaje z tego glon czym to jest spowodowane żelaza nie brakuje roślinom, gdyż sprawdzałem testem tak samo jest z roślinami na trawniku porosły takim zielonym jakby mchem. Proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Żelazo i mikroelemnty, to za mało do dobrego rozwoju roślin. Potrzebują jeszcze makroelemetów, które są dużo ważniejsze.

Napisz czym nawozisz, jak duze to akwarium, czy masz dużo roślin, ile światła, czy podajesz CO2, jakie masz podłoże itd.

Najlepiej jak umieścisz też zdjęcie ogólne zbiornika jak możesz.

 

Edit:

I parametry wody w akwarium jak znasz: pH, KH, NO3 itd.

Link to comment
Share on other sites

Ale kolega pyta, czym spowodowane jest powstawanie tego glonu na liściach. A nie co jest dobre dla roślin..

 

Otóż... Pamiętaj ze wszystkie te pierwiastki o których piszecie (makro i mikroelementy) są wykorzystywane przez rośliny.

A ich nadmiar + oczywiście zaniedbania pielęgnacyjne prowadzą do tego, iż powstają glony. Najlepsza metoda walki z glonami są właśnie rośliny i zmniejszenie nawożenia.

Tak aby wszystko co dostarczasz do wody, było wykorzystane przez rośliny.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego próbuję ustalić przyczynę glonów. Glony pojawiające się na liściach (przeważnie nitki), to znak, że rośliny wydzielają do wody cukry na skutek niedożywienia tkanki. Najczęsciej powodem tego zjawiska jest brak makroelementów i/lub CO2.

To, że glony są powodowane przez nadmiar nawozów, to niestety błędna koncepcja, która ciągle jeszcze pokutuje w polskiej akwarystyce. Glony są dużo częsciej powodowane przez braki nawozów, a nie ich "nadmiary". Innymi przyczynami glonów jest również duże obciązenie biologiczne zbiornika, niewydolna filtracja i słaba opieka nad zbiornikiem (brud w akwarium, niedostatecznie częste czyszczenie filtra, za małe lub za rzadkie podmiany wody).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...