Skocz do zawartości

[Bojownik] Tarło


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem rozmnożyć bojowniki ...

Dziś wpuściłem samca do akwa tarliskowego i jak wróciłem ze szkoły zauważyłem że zaczął robić gniazdo ...

Ale jego gniazdo jest malutkie i słabe ciągle się rozwala :zamieszany: temperatura w akwa 25/26 stopni C akwa ma 18L...

Co może być spowodowane tym że bojownik robi słabe gniazdo ?

Informacje :

Litraż : 18L

Oświetlenie : standardowe (niestety nie jestem pewny jakie to)

Rośliny moczarka kanadyjska i paproć (nie znam nazwy do końca pływa na wodzie)

Grzałka : jest.. z termostatem :)

 

Sory mei już teraz będę bardziej wiedział co pisać thx :):D

 

mei: niestety musiałam poprawić za Ciebie. Przeczytaj w końcu regulamin i wytyczne tego działu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie no, wyłączania filtra nie doradzamy (ma "chodzić" na okrągło), ale możesz zmniejszyć przepływ wody (zresztą chyba o to chodziło użytkownikowi Crowntail ;) ). Ja bym radziła tobie dobrze się zastanowić, zanim wpuścisz do bojka samiczkę... Rozmnażanie bojowników to nie taka łatwa sprawa... Wiem co mówię ;) (viewtopic.php?t=9317) Poczytaj dużo na ten temat zanim naprawdę się zdecydujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No nie no, wyłączania filtra nie doradzamy (ma "chodzić" na okrągło), ale możesz zmniejszyć przepływ wody (zresztą chyba o to chodziło użytkownikowi Crowntail ;) ). Ja bym radziła tobie dobrze się zastanowić, zanim wpuścisz do bojka samiczkę... Rozmnażanie bojowników to nie taka łatwa sprawa... Wiem co mówię ;) (viewtopic.php?t=9317) Poczytaj dużo na ten temat zanim naprawdę się zdecydujesz...

Generalnie filtr w akwarium tarliskowym jest zbyteczny, stosuje się go przed tarłem oraz zbudowaniem gniazda, a samo rozmnożenie bojownikow jest banalne (problemem może być jedynie dobranie pary). Problem jest z wykarmieniem i wyhodowaniem potomstwa. Zamiast roślinek pływających można dać pokrywkę niezatapialną lub połówkę kubka plastikowego/styropianowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad, rozumiem, ze z doświadczenia znasz się na rzeczy (jeśli chodzi o rozmnażanie bojowników)? :D Przez "rozmnażanie" rozumiem także wychowanie z powodzeniem narybku, nie tylko doprowadzenie do tarła. I wiem, że jak ktoś to robi pierwszy raz to wcale to nie jest takie banalne (przeprowadzenie tarła, które potrafi być brutalne!)

Nie twierdzę, że kolega Kalkulator nie powinien się za to brać, tylko, że powinien duuuużo o tym poczytać, żeby najpierw mieć wiedzę, a potem działać.

 

A wracając do tematu, dlaczego samiec robi słabe gniazdo... Oprócz roślin pływających, które są zdecydowanie lepsze niż sztuczne "pokrywki", wydaje mi się, że ważna jest też szczelna pokrywa na akwarium (nie wiem czy taką masz). Zauważyłam, że jak zdejmuję pokrywę (np. żeby coś tam w akwa zrobić) to bąbelki gniazda pękają i gniazdo się rozpada, pomimo, że jest zbudowane w roślinach pływających.

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że filtr w akwarium tarliskowym jest zbyteczny. Woda w takim akwarium musi dobrze filtrowana, czyli czysta (inaczej ikrę dopadnie pleśń). Parka w takim akwarium nieraz spędza kilka dni, a nawet tydzień (lub dłużej) zanim przystąpią do tarła. Maluchy potem też muszą się wychowywać w dobrej biologicznie wodzie. Więc bez filtra ani rusz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslicie ze gdy wpuszcze samiczke bojownika do samca do akwarium 112 l w ktorym są gupiki to je zabije?

Samiczka bojownika nie zabije gupików... :roll: Może ewentualnie zainteresować się ich ogonkami ;) . Jedną samiczkę bojownika wpuszcza się, w celu przeprowadzenia tarła, jeśli chcesz na stałe trzymać bojowniki obu płci to tylko w haremie (tzn. 1 samiec i co najmniej 2-3 samiczki)

 

PS. Ale nie wpuszczaj tam teraz nowych ryb, sam wiesz dlaczego... :roll:

viewtopic.php?p=155614#p155614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Postanowiłem rozmnożyć bojowniki ...

Dziś wpuściłem samca do akwa tarliskowego i jak wróciłem ze szkoły zauważyłem że zaczął robić gniazdo ...

Ale jego gniazdo jest malutkie i słabe ciągle się rozwala :zamieszany: temperatura w akwa 25/26 stopni C akwa ma 18L...

Co może być spowodowane tym że bojownik robi słabe gniazdo ?

Informacje :

Litraż : 18L

Oświetlenie : standardowe (niestety nie jestem pewny jakie to)

Rośliny moczarka kanadyjska i paproć (nie znam nazwy do końca pływa na wodzie)

Grzałka : jest.. z termostatem :)

Temperatura powinna być wyższa tj. 27-28 stopni. Za mało masz roślin, samiczka jako że jest jedna sama, musi się mieć gdzie schować przed napastliwym chwilami samcem. 18L to mało na harem więc obsadź gęsto akwarium, nie wyjdzie ci to drogo w takim litrażu. Jakaś roślina pływająca na powierzchni wody musi być aby gniazdo się nie rozlatywało. Czasem również samiczka nie jest gotowa do tarła a mimo to samiec będzie budował gniazdo i zmuszał ją do rozmnażania. Dlatego tak ważne jest obsadzenie gęsto roślinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam;) Jeszcze raz ja;) więc pozbyłem sie ospy w 112 litrach;) postanowilem zalozyc jeszcze jedno 28 i harem bojownika;) Wiec samiec juz jakis czas temu zbudował wielkie gniazdo;) 2 dni temu zauważyłem ikre, czyli pomiedzy bąbelkami taka biała ,,kasza".Zresztą samiec cały czas tam cos kombinuje. I teraz moje pytania:

- kiedy one sie wyklują? pisze tam na jednej stronie ze do 48 godzin... ale juz mineło? czli jak sie przedłuza to cos jest nie tak?

-co z tą pleśnią ikry? moze ona wystąpic z niskiej temperatury albo zbyt wysokiej?

-czy odłowic 2 samiczki teraz do innego akwa? samiec je odpędza i rani, czy samiczki nie zjedzą małych bo samiec chyba nie;p

- jaka najlepiej zeby była temperatura teraz? dzieki za odpowiedzi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czas do wylęgu zależy od temperatury wody ... tak więc spokojnie czekałbym ,jeśli ikra nie pleśnieje, powinno być ok. U mnie temperatura na poziomie 27-28 stopni.

 

Samice odłów bo albo będzie Ci podjadać te młode, które się oddalą od gniazda ,albo samiec je tak porani ,że zdechną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ikra spleśnieje samiec albo ją oczyści i znowu "wpluje" do gniazda, albo zwyczajnie zje - dzięki czemu pozostałe jajeczka będą bezpieczne.

Wyklute maluchy będą wisiały ogonkami w dół, przyczepione do jajeczek, z których się wylęgły.

Kiedy już opuszczą gniazdo trudno ci będzie je odnaleźć (zanim nie zaczną pływać), bo są naprawdę tycie ;) Jeśli gniazdo zostało zbudowane w roślinach to wyklute bojowniczątka będą sobie polegiwać na liściach, a jeśli nie ma roślin przy powierzchni, maluchy mogą opaść na dno i marne ich szanse na przeżycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuuu;) właśnie w tym kłopot... bo jestem początkujący w sprawach bojownika i dopiero teraz się dowiedziałem ze nie daje się kamieni na dno;) a mam ich dosc ze dużo to jeszcze są duże ;p ale już za późno... bo przeczytałem o tym już jak samiec miał gotowe gniazdo ale nie miałem serca mu rozwalac. Już i tak zbudował je 3 raz;) Raz sąsiad przyszedł w odwiedziny pod moją nieobecnośc i nie wiedział co to jest te bąbelki. Myślał że to jakaś choroba i żeby mi pomóc wyciąnął i wyrzucił;p a drugi raz ja dolałem wody i gniazdko się rozpołowiło;) wiec teraz już trzeci;) muszę przyznac zawzięty ten bojownik ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam taki mały problem. Próbowałem rozmnożyć bojowniki, na początku wszystko ok, samiec buduje gniazdo gania samicę i tak na zmianę. po 4 dniach gniazdo zajmuje 30% powierzchni wody (akwarium 34L) samica robi sobie co chce pływa pod gniazdo i po całym akwarium a samiec zachowuje się bardzo niemrawie, chowa się i jest strasznie płochliwy. Co jest nie tak?

 

Akwa 34 L

temp. 27 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinek pływających nigdzie nie mogę kupić, co tydzień powtarzają że będą za tydzień. Kupiłem roślinki naziemne ze średnimi liściami okrągłymi ok 4 cm średnicy i je położyłem na wodzie. gniazdo się trzymało i było coraz większe ale się przesuwało. Z tym że pytałem się czemu bojownik tak zmarkotniał. Przeniosłem go narazie do akwarium ogólnego i pomału odżywa.

No i po wszystkim dziś odłowiłem martwego bojownika, o dziw bez oczu. Może mi ktoś wytłumaczyć czemu po próbie rozmnożenia bojownika on tak zmarkotniał, opadł z sił aż w końcu zdechł, albo go zabili :(??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...