Skocz do zawartości

preparaty do zmiękczania wody


Przemek12126
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do zmiękczania wody (pozbycia się z niej kationów wapnia, magnezu i przy okazji innych) najtaniej użyć kwaśnego kationitu wodorowego. Można kupić gotowy produkt pod nazwą Filtrax K http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/ ... 11370.html albo przejść się do jakiejś dużej kotłowni zbiorczej, mają tam tego często na worki, bo zmiękczają tym wodę w zładzie. Moze przehandlujesz z palaczem za piwo :) .

Woda po kationicie ma obydwie twardości zero i należy zmieszać ją z wodą z kranu do otrzymania planowej twardości.

Kationit można regenerować setki razy roztworem kwasu solnego lub siarkowego, podobno solny lepszy (do kupienia w sklepach z farbami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrax K to stara nazwa produktu, teraz to nazywa się Filtrax KH lub GH np (http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... id_lang=pl

Spider zakup stężonego kwasu nie jest taki prosty, bo obrót kwasami jest ograniczony dla klientów detalicznych. Ja musiałem kupiłem na fakturę dla mojej firmy i dlatego nie miałem problemu, ale słyszałem że gdzieś wymagali wypełniania jakiś oświadczeń. Producent Filtraxu sprzedaje też regenerator (rozcieńczony kwas solny) i najlepiej się ich spytać gdzie ewentualnie można go kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, ale ja specjalnie kupowałem kwas solny 36% CZDA tzn. czysty do analiz za około 20zł, a można jeszcze dostać kwas solny techniczny za 8zł. Takie kwasy techniczne mają w sobie jakieś zanieczyszczenia i dlatego bałem się regenerować w tym Fitrax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwas solny techniczny ze sklepu z farbami jest jak najbardziej ok i wielu akwarystów używa go zazwyczaj do regeneracji kationitu. Ja akurat używałem siarkowego ze stacji paliw lata temu jak mieszkałem w Polsce.

Solny jest o tyle lepszy od siarkowego, że siarkowy odbierajac kationy wapnia z kationitu, tworzy z nim siarczan wapnia (gips), który jest słabo rozpuszczalny w wodzie i zatyka pory kationitu, zmniejszając jego wydajność.

Jeżeli chodzi o nazwę preparatu, to chyba tylko produkty w woreczkach mają takie nazwy jak napisałeś. Preparat luzem, ma nazwę tak jak podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wszystko zależy od przepływu wody. Jak go wrzucisz do filtra to będzie to trwało jeden dzień. Jak go włożysz do akwarium w miejsce o małym przepływie to będzie to trwało znacznie dłużej, a na jak długo to najlepiej sprawdzić samemu doświadczalnie.

Jak go zregenerujesz solą to będzie obniżał twardość ogólną, a jak w kwasie to twardość węglanową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwygodniej jest chyba kupić Filtrax K, który jest luzem i zrobić sobie kolumnę filtracyjną z plastikowej butelki z odciętym dnem. Można wtedy preparować wodę do podmiany o odpowiedniej twardości mieszając ją z wodą kranową. Ja tak przynajmniej kiedyś robiłem. Nie mamy wtedy skoków twardości w akwarium, które występują przy stosowaniu woreczków przepływowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...