Skocz do zawartości

Estimative Index (EI) Toma Barr'a - tłumaczenia.


spider72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czytam sledze czytam i mam pytanko i prośbę o rady

mianowicie tak jak napisał nyq ...

:arrow: kno3 ilość wody baniaku 550l ilość roztworu 600 ml ilość soli 100g po wyliczeniu wyszło ze mam dać 38 ml żeby uzyskać 7 ppm ,przy okazji uzyskuje 4,4 ppm k

:arrow: kh2po4 ilość wody w baniaku 550 ilość roztworu 600ml,ilość dodawanej soli 150 g żeby uzyskać 1 ppm daje 3 ml ,uzyskuje o,69 k

:arrow: mgsoh7h2o ilość wody w baniaku 550 l ilość roztwory 600ml ,ilość dodanej soli 400 g żeby uzyskać 10 mmp mam dać 83 ml

:arrow: k2so4 ilość wody 550 ml ilość roztworu 600 ml ilość soli 100 g żeby uzyskać 5,0 ppm mam dać 36 ml bo 5,0ppm uzyskuje powyżej

 

nie mam pojęcia według kalkulatora tak to właśnie wychodzi

no i co z symfonią powiedzcie skład symfonia

symfonia złota 50 g

fe 4 g

k2so4 20 gram

woda w baniaku tak jak wyżej roztwór z 50 gram na 600 ml wody

:idea: powiedzcie dobrze to policzyłem :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

KNO3 wygląda ok.

KH2PO4 również wygląda ok, ale jesteś na granicy rozpuszczalności tej soli przy takim stężeniu.

MgSO4x7H2O wygląda ok, ale możesz przekroczyć rozpuszczalność

K2SO4 - przy EI nie ma potrzeby dodatkowego dozowania potasu z K2SO4 gdy jako źródła azotu używamy KNO3, ilość potasu z tego związku jest wystarczająca. K2SO4 możemy dozować gdy np. mamy wysoki poziom NO3 w kranie. Wtedy z nawozu makro usuwamy część lub całość KNO3 (w zależności od poziomu NO3 w wodzie z kranu) i wtedy w zamian dajemy K2SO4 jako źródło potasu, bo wypadnie cały potas z KNO3.

Oczywiście jak dodasz dodatkowy potas z K2SO4, to nic się sie stanie, ale nie ma potrzeby jego dozowania gdy używamy pełnych dawek KNO3.

 

Symfonia oprócz mikroelementów zawiera również niektóre makroelementy, więc powinieneś wziąć to pod uwagę i skorygować skład nawozu makro. Ja zawsze polecam jako mikro w EI nawóz "Mikro" firmy Intermag, ma on dobre chelaty i po rozcieńczeniu z wodą ma skład zbliżony do TPN (dawne TMG) i PMDD.

 

Przy tak dużym zbiorniku możesz dozować suche nawozy łyżeczkami, zamiast robić roztwory. Tutaj viewtopic.php?f=5&t=16368 znajdziesz więcej informacji i przykładowe dozowanie.

 

Jak będę miał dłuższą chwilę, to wrzucę Kalkulator EI na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc poczytam o suchych ale jeszcze czas to są dopiero moje początki z EI .K2SO4 odstawiam

PH 6,0 ppm

FE 0,4 ppm

PO4 1,0 ppm

NO3 7,0 ppm

NO2 0,025 ppm

GH 13 ppm

KH 11 ppm

MG 10 ppm i właśnie czytałem ze magnez raz na tydzień do podmianki 10 ppm i reszta tygodnia nie lać prawda to ? mam utrzymywać dzienna normę 10 ppm

spider i nitki nadal szaleją :(

:arrow: zerknij jak możesz viewtopic.php?p=141951#p141951

:arrow: A co do kalkulatora no przydał by się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mg można, albo jednorazowo po podmianie, albo dodać do makro, to samo dotyczy potasu i wapnia, w wypadku tych elementów nie ma to znaczenia. W wielu wypadkach dozowanie 5ppm Mg na tydzień wystarcza, bo często pewna jego ilość jest już w wodzie kranowej, zwłaszcza jak jest ona twardsza.

 

W akwarium z nitkami, masz za mały przepływ wody, co powoduje za słabą dystrybucje CO2 (i innych makroelemntów) w zbiorniku. W EI mamy tylko trzy zmienne: składniki pokarmowe, światło i CO2. Te pierwsze nie powinny powodować problemów, bo dozujemy je w ilosciach nie limitujących wzrost, światło się nie zmienia, więc zostaje CO2. Jak wrócisz na początek wątku, to zaraz pod artykułem o EI, jest następny o nieporozumieniach i mitach w EI. Jak zobaczysz, Tom Barr twierdzi, że 95% problemów w EI wiąże się z CO2. Dostępność CO2 nie jest związana tylko i wyłącznie z jego poziomem w wodzie, ale również przepływ ma duże znaczenie, zwłaszcza w zbiornikach o wiekszej ilosci światła.

Poza tym EI jest metodą nawożenia, a nie zwalczania glonów, chociaż w 95% przypadków powoduje zanik glonów, gdy jest odpowiednio zastosowana.

 

Dołączona grafika

 

Tutaj masz tasiemcowy temat "Dlaczego EI nie działa" http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewto ... sc&start=0 zobaczysz, że większość problemów w EI to CO2, choć wiele osób jest pewna (tak im się wydaje), że mają jego dobrą dostępność. Można podusić ryby CO2 i nadal mieć za małą jego dostępność, dlatego musimy uzywać również innych technik zwiększających jego dostepność, nie tylko jego stężenie w wodzie sie liczy.

Tobie powinno być łatwiej, bo nie masz za dużo światła.

 

Próbowałem dodać kalkulator w nowym wątku, ale engine forum nie akceptuje załączników w formacie .xls, więc póki co podaję linki do kalkulatora na innych forach:

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24715

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=26078

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam problem, zrobiłem restart półtora tygodnia temu na starym żwirze (dna w ogóle nie ruszałem), ponad połowa wody z istniejącego akwa oraz filtr który cały czas funkcjonował. CO2 na maxa do takiego stopnia, że pół h przed wyłączeniem światła ramirezy mają problem z oddychaniem ;/ Ruch wody a akwarium b.dobry deszczownica z tetry tec ex700 + cyrkulator morski. Każda roślinka bardzo mocno kołysze się w akwarium. Nawozy dodawane w takich ilościach żeby nie brakowało żadnego składnika. Co teraz? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki :zamieszany: trochę zabiegany jestem. Problem jest w tym, że zaczynają pojawiać się niteczki niektóre maja długość około 1 cm. Rozważam opcję, że może to być spowodowane dojrzewaniem akwarium ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu tematu o swoim akwarium (także i o dyfuzorze) opisałem całą sprawę - viewtopic.php?f=22&t=15804&st=0&sk=t&sd=a&start=20 ;) Kupiłem reaktor CO2 w którym rozpuszczam gaz. Nitki głównie są na roślinach. Dziś kolejna podmiana wiec zobaczę efekty po dodaniu większej ilości makro i mikro, być może coś przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać więc, że glony masz na życzenie. Zawsze jak skończy Ci się CO2, to zamieniaj akwarium na LT wyłączając część światła. Silniejsze światło, bez CO2 w obecności innych składników pokarmowych, w 90% równa się glony.

 

Glony zaczynają rosnąć, jak rośliny chorują (nie rosną) z powodu braku jakiegoś składnika najczęściej. Nawet jak poprawiłeś warunki wzrostu, to glony tak od razu nie zginą, bo wiele z nich lubi warunki podobne do roślin (dużo składników i CO2).

Glony różnią się od roślin tym, że potrzebują specyficznych warunków do aktywacji ich sporów (przetrwalników) i mają całkiem inne cykle życiowe, więc po jakimś czasie przy optymalnych warunkach dla roślin, wiele z nich samoistnie zniknie (ale nie wszystkie). Najlepszą metodą walki z glonami, jest koncentrowanie się na potrzebach roślin i ich dobrym zdrowiu, bo zapobiega to powstawaniu warunków potrzebnych glonom do aktywacji ich sporów.

 

Rób duże i regularne podmiany, aby pozbyć się z wody większej ilości sporów, produkowanych na bierząco przez żyjące glony, nawoź regularnie i bądź 110% pewny, że nie ma dużych wahań poziomu CO2 w ciągu dnia świetlnego. Przy podmianach usuwaj tak dużo glonów jak się da, możesz sobie pomóc Easy Carbo w pozbyciu się ich. Zmniejszenie intensywności światła też może pomóc, gdyż w akwarium, to właściwie jedyny czynnik, który ogranicza ich wzrost.

Cierpliwości, u mnie po kilku tygodniach (6-ciu o ile dobrze pamiętam) większość glonów (nitek) sama się rozpuściła.

 

Edit: I jak robisz dużą podmianę, to powoduje to duzy skok poziomu CO2 w wodzie, więc najlepiej robić podmianę przed zgaszeniem światła wieczorem, a jak robisz podmianę w ciągu dnia, to wyłącz światło na jakiś czas zaraz po podmianie (np. 2 godz.), żeby poziom CO2 w wodzie się odbudował zanim ponownie zapalisz światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Minęło sporo czasu więc odświeżę temat jak obiecałem :P

Po restarcie baniaka, którego całą historię opisałem wczesnej, w końcu czas pochwalić się, że EI działa w 100%.

Na samym początku, po restarcie, półtora miesiąca borykałem się z glonami: brunatne nitki, długie zielone nitki, okrzemki cała masa i żeby było jeszcze fajniej wpadły krasnorosty :|

Powodem tego był muł który znajdował się praktycznie w całym podłożu. Częste podmiany wody (o stałej twardości KH I GH ), odmulanie, wywary z zielonej herbaty, czyszczenie ozdób oraz roślin, a w akcie desperacji obcięcie wszystkich roślin na wysokości około 5cm- tak jak kosiarką pomogły :P

Za którymś razem kiedy byłem bliski poddania się zauważyłem, że glony spowolniły swój rozwój. Zacząłem wtedy od ustawienia CO2 na maksymalnym poziomie (zajęło mi to 5 dni). Oświetlenie 3x24W w 112l tylko 5 godzin dziennie, podnosząc długość oświetlania baniaka o godzinę co tydzień. Kiedy ustawiłem odpowiednio wylot wody z filtra i byłem pewny na 101%, że mam wyregulowany poziom CO2 oraz wszystko co mogłoby spowodować jego wahania mam wyeliminowane do minimum, zabrałem się za nawożenie. Poczekałem, aż filtr dojrzeje w pełni ( kiedyś powodem niepowodzenia EI był niedojrzały filtr ) i zacząłem nawozić. Podawałem dość duże dawki na początku aż doszedłem do poziomu (na dzień dzisiejszy) NO3 - około 30 ppm; PO4 - 2ppm; mikro leje tak aby żelazo było w granicach 0,4ppm. Mija około 3 tydzień jak jadę na takich dawkach. To co się dzieje w baniaku to jest nie do opisania. Fotosynteza tak wielka, że rośliny ledwo widać hehe przyrosty niewyobrażalne i w końcu ten spokój kiedy nie trzeba robić co kilka dni testów. Miałem dosadzać roślinki ale stwierdziłem, że ta aranżacja posłuży mi jako trening na EI.

Nie mówię, że łatwo było mi osiągnąć ten stan ale jeśli przestrzegamy wszystkie zalecenia i skupiamy się głównie na CO2 to powinno się kiedyś udać ;) Polecam spróbować bo warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też bardzo odpowiada metoda EI. Naczytałem się tego co nie miara. Ostatecznie nabyłem sole. Z kalkulatorów wyliczyłem dawki i powiem, ze również jestem zadowolony. Jak na razie jedynym moim mankamentem jest brak butli. Dawkuję CO2 z bimbrowni, ale efekty i tak widać. Poradziłem sobie z glonami. Również miałem okrzemki, sinice i zielenice. Ogólnie bardzo polecam wszystkim! To na prawdę działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

 

Mam baniak 200l z czego netto jest jakieś 160l, filtr kaskadowy FZN-3 i kubełek, oświetlenie 6x30w i co2 jakieś trzy bąbelki na sekundę, nawożę mikro i makro suchymi solami ale mam problem z dobrym dobraniem dawek, czasem pojawiają mi nitki i praktycznie ciągle krasnorosty rośliny rosną, ale nie jest tak jak kiedyś kiedy w ciągu dwóch tygodni zarastało całe, a teraz jet gorzej. Nawozy podaje raz w tygodniu a to z powodu studiów w innym miejscu niż mieszkam a rodzice to rąk nie chcą do akwa wkładać ..

Roślin w akwa sporo jak będę miał zdjęcie to dodam.

Proszę o pomoc w przygotowaniu nawozu makro.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zasadą to zabrakło albo nawozów, albo CO2 albo obu. Zrób solidną podmianę (dobre 70%-80%) i możesz zacząć od dawek (dawki tygodniowe):

N - 20

P - 2,5

K - 10

Mg według uznania, bo nie wiem jaką masz wodę.

Mikro jakie podajesz? Ogólnie bym nie szalał i nie przekraczał 0,4-0,5 mg/litr.

Sole syp łyżeczkami do akwarium bez zabawy w rozpuszczanie. Skup się też na CO2, bo możliwe, że zabrakło go wraz ze wzrostem roślin. Jeśli nie zawsze masz czas na doglądanie akwarium to polecam zrezygnować z EI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...