Skocz do zawartości

Pasażerowie na gapę


mszt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trębacz, trąbik, stentor

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Trębacz, stentor, trąbik - rodzaj słodkowodnych pierwotniaków zaliczany do typu orzęsków, o stożkowatym kształcie przypominającym trąbkę. Trębacze osiągają do 2 mm długości, prowadzą osiadły tryb życia uczepione do podłoża węższym końcem ciała, tworzącym rodzaj stopy.

 

Przednią, szerszą część ciała wieńczy rząd rzęsek napędzających pokarm do cytostomu. Powierzchnia ciała trębaczy pokryta jest rzędami rzęsek biegnących wzdłuż osi długiej komórki. Makronukleus w formie paciorków oraz rozproszone w cytoplazmie mikronukleusy tworzą aparat jądrowy. Trębacz ma wodniczkę tętniącą, pod okrywającą ciało pellikulą znajdują się włókienka kurczliwe, umożliwiające kurczenie się komórki, oraz ziarnka stentoryny, barwnika nadającego mu zielonkawe zabarwienie.

 

Pożywienie trębacza stanowią bakterie. Rozmnażanie przez podział komórki. Trębacze posiadają olbrzymie zdolności regeneracyjne, w toku badań wykazano, że odtworzenie całości komórki jest możliwe nawet z 1/260 części ciała, pod warunkiem, że zachowały się w niej fragmenty podstawowych jej elementów.

http://portalwiedzy.onet.pl/73840,,,,trebacz,haslo.html

Stułbia, hydra

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Stułbia, hydra - nazwa obejmująca kilka rodzajów jamochłonów, głównie słodkowodnych (Hydra, Chlorohydra, Pelmatohydra), zaliczanych do gromady stułbiopławów.

 

Do stułbi należą gatunki o długości do 2-3 cm, mające postać polipa o półosiadłym trybie życia. Stułbie są zazwyczaj przyczepione do podłoża, potrafią się jednak przemieszczać za pomocą czułków, którymi dotykają podłoża przenosząc równocześnie stopę. Czułki mają ogromną rozciągliwość, służą do chwytania zdobyczy, którą porażają jadem parzydełek. Stułbie rozmnażają się zarówno na drodze bezpłciowej, przez pączkowanie bądź podział, jak i płciowo. Są wśród nich formy obupłciowe i rozdzielnopłciowe.

 

Przedstawiciele stułbi: stułbia pospolita (Hydra vulgaris), osiągająca do 2 cm długości ciała, czułków do 5 cm, występująca w stawach i drobnych zbiornikach, ubarwiona brązowo, stułbia zielona (Chlorohydra viridissima) osiągająca do 15 mm długości ciała i 15 mm długości czułków, współżyjąca w symbiozie z glonami Chlorella, ubarwiona zielono, oraz stułbia szara (Pelmatohydra oligactis) o długości do 3 cm, czułków do 25 cm, o szarym zabarwieniu.

http://portalwiedzy.onet.pl/37920,,,,stulbia,haslo.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, podkreślam, podobno stułbie mogą chwytać drobny narybek czy maleńkie krewetki, ale zdania na ten temat są sprzeczne, a u mnie akurat w tym akwarium, gdzie są stułbie, ani rybki ani krewetki się nigdy nie rozmnażały. Zresztą te stułbie, które zaobserwowałam w swoim akwarium, to stułbie zielone, a więc maleńkie. Być może większe odmiany są groźniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 5 lat później...

@Michał - przez opanowanie rozumiem całkowitą eliminację populacji. nie znam nikogo komu się to udało  ;)

 

@Łza ja jestem kobietą :D

 

Jesteś pewny:

 

Trudno jest się dogadać glonojadom z tego co wiem. Ja kupiłem specjalnie domek, żeby w spokoju mogły

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...