Skocz do zawartości

Glony na roślinkach???


katarzyna-b1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na moich roślinkach (trawka) robi się chyba glon.Nie wiem dlaczego :roll: .

W dodatku we wodzie coś pływa.To wygląda tak jak kurz widziany pod słońce,tylko że we wodzie.Osadza się nawet na szybie akwa,barwa lekko rdzawa.

Może ktoś wie co to jest :?: Proszę,podzielcie się swoim doświadczeniem,bo ja jestem zielona w tych sprawach :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na 150l swietlowka 20w to za malo.glony ktore ty masz w akwa to prawdopodobnie sa okrzemki albo sinice.przyczyny powstawania glonow:

-rodzaj oswietlenia

-usytuowanie akwarium

-wzrost starzenia azotanow lub azotynow i fosforanow

piszesz ze wzost glonow zaczal od lipca.zmiana pogody czesciej zachmurzone niebo.a barwa swiatla przy zachmurzanym niebie jest inna niz w dzien sloneczny.do tego dochodzi slabe oswietlenie.modla bys tez zrobic test na NO2 i NO3 i wyniki podac tutaj.sugeruje tez dodanie chociazby 1 swietlowki.mysle ze srodki na glony nic ci nie pomoga.ja tez mam akwa w odleglosci 2m od okna.nie mam innej mozliwosci,filtr wenetrzny aquanel z uv do ktorego wkladam troche wegla aktywnego.akwa ma 112l swietlowki 2x18=odblysniki swieci 12h na dobe po glonach ani sladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja też mam problem z glonami, szukałem wszelkich informacji na ten temat ale na prożno, bo nic ciekawego nie znalazłem, może ktos z was pomoże mi okreslić rodzej tych glonów i jak im zapobiec bo niszczą mi roslinnosć. a więc na roslinach pojawiaja sie w pierwszym etapie brązowe kropki i przechodzą w dalszym etapie na ciemo zielone kropki lecz tylko na obrzeżach lisci, pojawiaja sie dziury w lisciach itd, ogólnie roslina rozwija sie, rosna nowe liscie ale automatycznie sa atakowane, :roll:

 

akwarium to 70L, oswietlenie 15W, zacienione miejsce, rybek dosc duzo- ale watpie ze to ich wina bo od poczatku mam taka ilosc a glony pojawily sie z 3 tygodnie temu.

podłoże- żwir, rodzaju roslin nie znam jak na razie, czy ktos cos wie na ten temat, a i jeszcze mam inne dziwne rzeczy takie jak glony bezbarwne ktore przupominaja male niteczki z kuleczka na koncu i osadzaj sie wszedzie ale raczej nie szkodliwe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybek to masz zdecydowanie za wiele za malo oswietlenia i z tąd glony a dziury w lisciach to moze byc brak potasu . Trzba dołozyc 1x15W i bedzie oki do tego podmienic wode wyczyscic dno zredukowac obsadę podawac jakies nawozy jesli się chce miec ładne rosliny chyba ze sto malo wymagające gatunki Glony przezroczyste ja takich jeszcze nei widzialem bylo by dobrze zrobic fotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... ja tez mam podobny problem z glonami:/mam akwa jakies 6-7 miesiecy a tydzien temu nagle zaczely rosnac takie geste niteczki na lisciach i na sciankach akwa:/

nie wiem co zrobic:/ mieszkam w Norwegi wiec zakup kolejnej swietlowki bedzie mnie kosztowal ok 600 zl :/ czy mozna na to kupic jakis srodek nie szkodzacy rybka i roslinom??? sorka ze zadaje pytanie na cudzym temacie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo prosto mozna sprawdzic jesli sa to nitki to nawic je na cos np. szczoteczke do zebow. jesli sa twarde i nie chca sie odrywac od lisci to nie sa nitki tylko krasnorosty z rodziny compsopagon. ciezko jest je zwalczyc, na dzien dzisiejszy udalo mi sie z nimi wygrac wiec jak ktos potrzebuje cos na ich temat to zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM. dzieki za porady, tylko szkopul tkwi w tym ze do tej pory bylo ok, woda jest podmieniana, tz czesc miejwiecej 10 l co dwa tygodnie , dno 'odkurzane' jest rowniez co dwa tygodnie, nie mam problemu z utrzymaniem czystosci, rosliny sa naworzone co dwa tygodnie takim płynem, nazwa pewnie wam nic nie da bo mieszkam w irlandi i chyba sa inne, niewiem, obsada rybek mi pasuje nie mam zadnych z nimi problemow, powiem ze chyba mam sklad doskonaly, bo nie ma zadnych kolizji . przy okazji zamontuje dodatkowe oswietlenie, a czy ma byc taka sama czy jakas inna? dziekuje

 

postarm sie znalezc nazwy roslinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na początki krasnorostów a ta roslinka na zjecieu to pewnie skrzydłokwiat został zaatakowany bo to nie roślina wodna tylko rosnąca na terenach podmokłych ja bym ja usunął i w jej miejsce wstawił mikrozorum, nie jest wymagającą roślinką.....A roślinke która wyciągniesz wsadz do doniczki zobaczysz jak bedzie ladnie rosła tylko lubi wilgoć Doskonale nadaje sie do filtrów hydroponicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WITAM PONOWNIE, usunołem tą roslinę, troche to spowolniło rozwój tych glonów ale na krótko teraz atakuja trawkę, aktualnie czekam za swietlówka i szukam statecznika o wiekszej mocy, o dodaniu drogiej nie ma mowy ale znalazlem z firmy JUWEL ktora jest tej samej długosci co aktualna o wiekszej mocy 24W higligt natural, mam nadzieje za pomoze, instaluje w poniedziałek więc zobaczymy. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...