Skocz do zawartości

Akwarium od podstaw


GHOST_NS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

po pierwsze polecam Ci najpierw poczytać o zakładaniu akwarium:

 

http://www.akwarium112.info/artcat.php?id=44

http://www.akwar.net/zakladanie-akwarium.html

http://www.akwarystyka.servis-pc.net/akwarium_zakladanie_akwarium.php

 

jaki doradzacie mi sprzęt

no na pewno napowietrzacz- tak na czarną godzinę

grzałka z termostatem

jakiś odmulacz, czyściki..

 

zwierzęta

No to już zależy od wielkości akwarium, twoich upodobań i biotopu, który Ci się podoba...

cale wyposażenie

Najpierw pooglądaj zdjęcia akwariów, biotopy i napisz mniej więcej jak byś chciał aby wyglądało Twoje akwa, może jakieś zdjęcia? Każdemu podoba się co innego więc pisanie tego, co jest potrzebne jest w tej chwili bez sensu.

Takie praktyczne rzeczy to:

tło

żwirek\piasek

jakieś dekoracje

termometr ;)

reszta zależy już od biotopu

 

filtr zewnetrzny

najpraktyczniejsza i najtańsza jest firma tetra tec, a model zależy już od wielkości akwarium. Jeżeli będzie to 120 litrów wówczas tetratec Ex700- wydatek rzędu 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam upatrzonego biotopu sądzę ze coś ogólnego ze ładnie się prezentowało. Jeśli chodzi o sprzęt to chciałbym wiedzieć co muszę mieć obowiązkowo żeby nie było przykrych sytuacji, najlepiej jakąś listę wtedy wpadam w pon albo wtorek do sklepu i kupuje wszystko od razu :D oczywiście oprócz rybek

 

mod: proszę o zwracanie większej uwagi na ort. (w tym stosowanie polskich znaków ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak pisałam

filtr tetratec ex700

żwir czarny drobny (lub drobny rzeczny) lub substrat

napowietrzacz (plus wężyk i kamień napowietrzający)

termometr rtęciowy

grzałka z termostatem

odmulacz

czyściki magnetyczne (chociaż można się bez obejść bez nich)

tło jednolite (czarne bądź granatowe)

dużo roślin (które na początek szybko się rozrosną, później możesz je wymienić na rośliny docelowe)

dodatkowo odbłyśniki

i możesz od razu kupić nowe świetlówki gdyż te dodawane od producenta są niskiej jakości. A jeżeli będziesz chciał mieć ładne roślinki, pomyśl też nad dodaniem świetlówki do pokrywy.

no i testy na ph, kh, no2, no3 itd. (kropelkowe, a nie paskowe)

i styropian pod akwarium, bądź karimata..

 

no i rzecz najważniejsza- AKWARIUM Z POKRYWĄ :D

nie wiem czy o czymś nie zapomniałam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym tutaj dodala jeszcze tylko.. duzo cierpliwosci :D

A tak na powaznie - kolezanka podala ci liste niezbednych rzeczy oraz linki z mnostwem podstawowych informacji o zakladaniu akwarium. Ciezko tu cokolwiek dodac tak "na oko" poniewaz jeszcze nie wiemy jakie chcesz ryby hodować.

Praktyczna rada ode mnie - zorientuj sie w cenach na allegro. Ja do filtra Tetra Ex600 dostalam grzalke 75wat Tetry gratis oraz kilka pokarmow dla rybek. Za calosc (filtr+grzalka+pokarmy) zaplacilam niecale 210 zł. Tutaj masz przykladowa aukcje:

http://www.allegro.pl/item495891413_tet ... _tetr.html

Zamawiajac filtr dostaniesz grzalke 100wat gratis. Calosc wyniesie cie kolo 225zł czyli kolo 100 zł taniej niz za sam filtr w sklepie.

Zakup akwarium razem z pokrywa rowniez wyniesie cie taniej niz w sklepie. W sklepie zaplacisz pewnie kolo 300 zł. Na allegro mozesz kupic np taki zestaw:

http://www.allegro.pl/item498445972_akw ... ratis.html

Wyniesie cie z przesylka 235zł a gratis dostaniesz termometr rteciowy oraz kolejne probki pokarmow dla ryb. Z tym samym sprzedajacym mozesz sie tez dogadac czy w cenie przesylki nie daloby sie kupic np testow wody. Wtedy oszczednosc jeszcze wieksza.

Gdybym od samego poczatku kupowala wysylkowo zaoszczedzilabym 1/3 kasy.

Nie badz wiec w goracej wodzie kapany - pomysl dobrze, przeanalizuj ceny i przede wszystkim uzbroj sie w cierpliwosc. Życze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zajmij sie gromadzeniem sprzetu. Ustawisz akwarium w odpowiednim miejscu, podlaczysz cala elektryke, powkladasz do zbiornika co trzeba czyli żwir, rosliny, dekoracje, zalejesz calosc woda. Odpalisz wszystkie urzadzenia i bedziesz przez okolo 2 tygodnie pielegnowal akwarium bez rybek. Mozesz wtedy do woli dosadzac roslin, przestawiac wszystko, sprawdzac parametry wody, obserwowac czy pojawil sie przyrost glonow itp itd. Po tych 2 tygodniach przygotowan dopiero zaczniesz kupowac rybki. Najlepiej kilkoma partiami. Do tego czasu powinienes duzo czytac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczniemy od "dlaczego":

- bo ladnie wygladaja

- bo rybki w naturalnym srodowisku maja zywe a nie sztuczne rosliny

- bo pobieraja z wody dwutlenek wegal a produkuja tlen

- bo daja schronienie rybkom, ktore sa samotnikami, nie lubia intensywnego swiatla, chca sie rozmnozyc itp itd

A jakie? Wszystko zalezy czy bedziesz inwestowac w oswietlenie i naworzenie. Zalezy to tez od rodzaju ryb - niektore lubia wcinac liscie wiec trzeba kupowac tez pod tym katem (ryby albo rosliny :P). Ile? Dla mnie jak najwiecej. Dlaczego? Bo pieknie wygladaja :) Nurzance, anubiasy, wglebki, zabienice, nadwodki, kryptokoryny - jest wiele odmian nie wymagajacych duzo swiatla czy naworzenia - wystarczy poczytac. U mnie bez dodatkowego swiatla i bez CO2 ladnie rosna:

- Echinodorus macrophyllus

- Echinodorus bleheri

- Hygrophila salicifolia

- Ceratopteris thalictroides

- Cryptocoryne aponogetifolia

- Vallisneria oraz Vallisneria spirali

- Anubias barteri

- Anubias nana

- Bacopa monnieri

jak widac na foto:

http://www.superakwarium.pl//galeria/vi ... &sort=dete

ROSLINY TRZEBA MIEC!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir kup rzeczny - ciemny np brazowy, szary lub czarny. Rybki wybrales bardzo fajnie - mozesz zrobic ladną "prawie" amazonie :) Tło proponowalabym czarne, na dno akwarium ze 2 duze, rozgalezione korzenie albo ze 3 mniejsze. Do korzeni mozna przyczepic nitka lub żyłka anubiasa, mikrozorum lub mech jawajski. Z roslinek goraco polecam hygrophilie czyli nadwodki - maja male wymagania i w miare szybko rosna. Poczytaj o nich troche, obejrzyj zdjecia. Mozesz na strefe III dac wlasnie nadwodki np wąskolistna, ktora rosnie wysoko, naurzaniec zwykly lub spiralny przy tylniej scianie albo Cryptocoryne aponogetifolia czyli zwartka, ktora puszcza dluuuugie liscie kladace sie na tafli wody. Na drugi plan mozesz dac anubiasy bartera, wywłócznik(przy rogu, blizej tylnej sciany), jakas niska zwartke np wendeta lub falista, strzałki, niskie żabienice np blechera, mikrozorium. A z przodu anubiasy nana, mech jawajski np na kokosie ewentualnie jakis trawniczek(W przypadku trawniczka przydaloby sie lepsze oswietlenie i naworzenie). Jest oczywiscie jeszcze wiele innych gatunkow roslin - obawiam sie tylko ze sa bardziej wymagajace..

A co do rybek - musisz najpierw napisac jakiej wielkosci to akwarium zamowiles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej 112 podmieniam wode z odmulaniem okolo 20-30% tygodniowo. Restartowanie akwarium bez potrzeby jest zupelnie niepotrzebne, chyba, ze robisz to po bardzo ciezkiej chorobie ryb - wtedy czasami nawet zalecane. Przy okazji podmian wody czyszcze szyby akwarium, pielegnuje roslinki itp.

Odpowiem jeszcze na twoje pytanie dotyczace obsady. Widze to tak:

- 15 neonow innesa

- parka pielegniczek Ramireza

- 5 molinezji 2samce+3samiczki

- 5 otoskow

- 6 kiryskow

- glonojady zbrojniki - z nich bym zrezygnowala

- krewetki - zalezy jakie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze w swoim akwarium ile miejsca zajmuje 15cm zbrojnik :P A tak powaznie to jesli bardzo ci zalezy mozesz kupic jednego. Nie jest powiedziane, ze osiagnie maksymalny rozmiar.

Na krewetkach szczerze to sie nie znam za dobrze. Może inny forumowicz profesjonalnie ci doradzi. A ile zwiru mam - za duzo :P Nie mam pojecia ile kilo ale chyba z 8-9 duzych workow u mnie zalega. Jak juz pisalam mysle, ze to za duzo i przy podmianach zawsze odrobiny tu i ówdzie sie pozbywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...