Skocz do zawartości
Poker Monster

Złota rybka - kompendium wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Ryukin wyróżnia się od innych ras krótkim okrągłym ciałem, małym ogonem. Jest typową rasą ozdobną, pływa powoli, co można określić jako “wiszenie” w wodzie, przez co majestatycznie prezentuje swoje piękno. Ryukin występuje w wielu kolorach, do najbardziej popularnych należą sarasa czyli biało-czerwone lub biało-pomarańczowe, potem możemy spotkać ryukiny czerwone, calico oraz białe. Poza tym ryukiny występują w kolorach takich jak żółty, niebieski, żółto- biały i wiele wiele innych o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia.
ryukin+goldfish.jpg

Perłołuska

Pearlscale.jpg

Tosakin najpiękniejsza i chyba najdoskonalsza rasa złotej rybki. Została wyhodowana na japońskiej wyspie Sikoku w prowincji Kochi, dawniej Tosa, przez japońskich samurajów ze złotej rybki rasy ryukin w połowie 1800 roku. Tosakin jest więc bardzo młodą rasą, jej cechą charakterystyczną jest zrośnięta płetwa ogonowa. Tosakin występuje w kolorach takich jak czerwony, biało-czerwony, czarno, stalowy, złoty.
goldfishtosakin.jpg

Odmiana płetwy fan-tail (tłumacząc na polski powinien być wachlarz)
K58.jpg

Odmiana płetwy veil-tail (czyli welon, nie mylić z "wachlarzem")
K7.jpg

Oranda (kaptur) Jak dla mnie nie powinna być uznawana jako gatunek gdyż kaptur występuje u większości odmian złotej rybki. Tak samo welon, przecież welon to tylko nazwa płetwy, a nie gatunku!
Cap.jpg

Jikin
jikin.jpg

Demekin (ryukin skrzyżowany z teleskopem)
K35.jpg

Odmiana płetwy Butterfly-tail
215775387_c6966be057.jpg

Egg fish (nie wiem jak jest po polsku, pod ryba jajo nic takiego nie znalazłem) Zwykła złota rybka bez płetwy grzbietowej i lekko wygiętymi plecami
Ranchu1.jpg

Ranchu uważana jest za króla wśród złotych rybek i jest jedną z najdroższych ras (zaraz za tosakinem) złotych rybek. Do najdroższych należą ranchu w kolorze czerwono-białym, kiedyś za rybki dobrej klasy tego koloru płacono złotem, np. 50g rybka kosztowała 50g złota. Obecnie ranchu występują w wielu kolorach np. sarasa, pomarańczowe, czerwone, czarne, czarno-białe, czerwono-białe, białe, niebieskie, calico i wiele innych.
http://goldfish.strefa.pl/Ranchu.jpg

Lionchu (lwia główka) To samo co ranchu, jedyne czym się różni to większa narośl na głowie
http://goldfish.strefa.pl/Lionchu.jpg

Phoenix Egg fish z veil-tail (welonem)
http://www.bristol-aquarists.org.uk/goldfish/eggfish/phoenix3.jpg

Niebowid rasa wyhodowana w Chinach po to, by mogła podziwiać swojego pana cesarza Chin. Jej charakterystyczną cechą jest posiadanie wypukłych oczu oraz brak płetwy grzbietowej. Występuje w niewielu kolorach, najbardziej popularnym jest kolor pomarańczowy, występują również w kolorze sarasa, ale już nie tak licznie.
http://goldfish.strefa.pl/Niebowid.jpg

Pom pom
http://goldfish.strefa.pl/Pompom.jpg

Pyzatka rasa ta odznacza się dwoma dużymi workami pod oczami wypełnionymi limfą, które są wrażliwe na uszkodzenia i starą wodę. Występują w kilku kolorach, najbardziej popularnym kolorem jest pomarańczowy, natomiast kolor sarasa jest niezmiernym rarytasem, poza tym występują w kolorach takich jak calico czy czarny.
http://goldfish.strefa.pl/Pyzatka1.jpg

Teleskop
http://goldfish.strefa.pl/Telescope.jpg

Black moor, calico moor, panda moor itd. (Teleskopa z drobnymi łuskami które wyglądają jak skóra)
http://www.paulsaquariums.com/BLACK%20MOOR.jpg

 

 

 

 

http://www.superakwarium.pl/welon-welony-zlota-rybka-id752.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie o odmiany ;) :

 

- Kometa- lub kometka, nazywana w zależności od hodowców, jako jedyna rasa złotych rybek nie powstała w Japonii i Chinach. Komety dorastają do około 18 cm długości, występują w małej ilości kolorów, takimi jak sarasa, shubunkin, gold, czarny. Najczęściej trzymane są w oczkach lub bardzo dużych akwariach, ponieważ ta o krępej i smukłej budowie ryba potrzebuje bardzo dużo powierzchni do wypływania się, a co za tym idzie zapobiega otłuszczeniu. Od złotej rybki odróżnia ją to, że ma wydłużone płetwy( a najbardziej nierozwidlona płetwa ogonowa, której obydwa płaty powinny być jednakowej długości).

Dołączona grafika

 

- Nimfa - charakteryzuje ją w przeciwieństiwe od welona pojedyńcza płetwa ogonowa.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shubunkin - pokrój ciała zbliżony do dzikiej formy karasia. Prawidłowe ubarwienie ciała- plamy czarne, czerwone, niebieskie, fioletowe. Łuski perłowe lub matowe. Płetwa ogonowa pojedyncza niektóre osobniki wykształcają dużą płetwę ogonową ( na zdjęciach macie porównanie). Mają nieco mniejsze wymagania niż wrażliwsze odmiany(czyli po prostu niż te zmutowane) jak oranda, lionhead nie mówiąc o pyzatkach które są najwrażliwsze

 

 

Proszę też nie mylić pojęć: gatunek i odmiana.

Gatunek to carassius auratus czyli karaś złocisty. Jego odmiany to np. oranda z którą się nie zgodziłaś. prawidłowa ma weloniasty ogon ( co więcej prawidłowy ogon ma takie półokrągłe falbanki na krawędzi płetwy widać to na zdjęciu które zamieściłaś) i kapturek. W innych przypadkach są to mieszańce. Odmiany maja też dopuszczalne warianty kolorystyczne np. red cap-perłowe lub białe ciało z czerwonym kapturkiem ( jak na zdjęciu)

post-4831-13685158850953_thumb.jpg

post-4831-13685158851178_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szubunkin nie jest odmianą lecz formą barwną odmian. Mogą być szubunkiny welonów jak i złotej rybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nową złotą rybke krążąc po internecie.

Tamasaba - Wygląda jak Ryukin z "standardową" płetwą.
tamasaba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Złote rybki" z wiekiem mogą zmieniać umaszczenie/kolor, najczęściej tracą czarny pigment właśnie.

http://lsat.com.pl/artykuly/artykuy-akw ... j-tradycji<

 

 

__________________

 


Posprzątałam cały temat.

Przypominam, iż niniejszy wątek ma charakter czysto informacyjny.

 

Jeśli ktoś chciałby dodać coś istotnego, co nie znalazło się w powyższych postach - proszę napisać PW do dowolnego moderatora.

/ Luna /
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×