Skocz do zawartości

Bimbrownia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem temat a mianowicie chciałbym założyć bimbrownię ponieważ roślinek w akwa ciągle przybywa i proszę o wskazówki jak ową bimbrownię założyć

 

Jeżeli się przyda to podaje dane

 

:arrow: Oświetlenie

 

2x18=0.45W/L

6500k 10h dziennie

 

:arrow: Filtracja

 

Filtr aqua el 650l/h + napowietrzacz

 

Wielkość akwa 86l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem temat a mianowicie chciałbym założyć bimbrownię ponieważ roślinek w akwa ciągle przybywa i proszę o wskazówki jak ową bimbrownię założyć

 

Jeżeli się przyda to podaje dane

 

:arrow: Oświetlenie

 

2x18=0.45W/L

6500k 10h dziennie

 

:arrow: Filtracja

 

Filtr aqua el 650l/h + napowietrzacz

 

Wielkość akwa 86l

Niestety masz za male oswietlenie aby uzyc bimbrownie, minimum to 0.5 w na litr wody. Najpierw pomysl nad przebudowa pokrywy dodaj jeszcze jakas swietlowke a potem dopiero bimberek, bez tego ani rusz to oswietlenie ci nie wystarczy do fotosyntezy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też popieram kolegę i powtarzam ,że myślę z tym 0,5w/l jest to tylko teoria.

W praktyce podawanie co2 przydaje się już poniżej tej wartości.

Praktykowałem to przez ponad rok i twierdzę ,że gdy mamy akwarium dojrzałe,gdy parametry wody nie skaczą dobry czas oświetlania,nawożenie dobrym preparatem,nie stosowanie niepotrzebnej chemii, wtedy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie czepiał bo "...roślinek w akwa ciągle przybywa..." więc mają się dobrze, więc CO2 ma sens - nie miałoby sensu jeśli rośliny padałyby (szczególnie z braku dostatecznego światła). Wszak CO2 podajemy dla poprawienia warunków roślinkom, a nie żeby je ratować.

0,5W/L to nie dość, że tylko jedna z teorii (są jeszcze lumenowe, luxowe, dobierania do długości zbiornika i może tam jeszcze coś by się znalazło) to jeszcze mocno uproszczona - niektórzy uwzględniają modyfikatory na głębokość zbiornika, wysokość lamp ponad lustrem wody, sprawność odbłyśników, zmętnienie wody i wiele, wiele innych. Przeczytanie tych wszystkich teorii skłoniło mnie do stwierdzenia, że rośliny trzeba wybierać z głową, a oświetlenie - adekwatnie do swoim możliwości finansowych. Przede wszystkim jeśli rośliny rosną i nie noszą oznak "niedoświetlenia" to z całą pewnością światło jest OK. Co dałoby silniejsze? Najlepiej sprawdzić jeśli się ma na to możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja bym się nie czepiał bo "...roślinek w akwa ciągle przybywa..." więc mają się dobrze, więc CO2 ma sens - nie miałoby sensu jeśli rośliny padałyby (szczególnie z braku dostatecznego światła). Wszak CO2 podajemy dla poprawienia warunków roślinkom, a nie żeby je ratować.

0,5W/L to nie dość, że tylko jedna z teorii (są jeszcze lumenowe, luxowe, dobierania do długości zbiornika i może tam jeszcze coś by się znalazło) to jeszcze mocno uproszczona

tylko że to nie jest teoria tylko fakt udowodniony przy za małym świetle rośliny nie przerabiają tego co2 i ryby się duszą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...