Skocz do zawartości

[200l] Porady i wskazówki mile widzane, obsada, technika


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem nowy na forum jak również nowy jeśli chodzi o tematykę akwarystyczną.

 

Zamierzam zakupić baniak 200 l o wymiarach 100x40x50 z pokrywą na razie standardową a więc 2x30 W gdyż na inną na razie mnie nie stać. Do tego akwarium chcę kupić taki filtr http://www.akwarystyka.sklep.pl/JBL_Cristal_Profi_e900__25_23_21___6136, do tego grzałka http://www.akwarystyka.sklep.pl/Jager_TSRH_200_Watt__25_43___170, nie jestem pewien co do jej mocy, czy nie za duża? Chciałbym zrobić akwarium Azję albo Malawi albo Tanganika. Co o tym myślicie? Co polecalibyście? Nie wiem co na podłoże? Żwirek? Piasek? jakie gatunki z poszczególnych biotopów polecalibyście do 200l? Roślinność? wiem, że oświetlenie jest słabe więc raczej cieniolubne?

 

Wybaczcie jeśli stawiam naiwne bądź głupie pytania ale jestem w tej materii początkujący. Jeśli jestem w błędzie to proszę o wyprostowanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka będzie dobra - jeśli w domu nie miewasz zbyt zimno. W innym przypadku musi być nawet do 1,5W na litr. Firma też bardzo dobra. Filtr powinien być ok. Co do akwarium, to gdybym nie chciał dokupywać oświetlenia, a chciałbym mieć więcej roślin (nie malawi albo tanganika) wziąłbym 160l, wymiary dna ma takie same, a jest 10cm niższy, więc łatwiej go dobrze doświetlić - ale to już zależy od Ciebie, czy zależy ci na 10cm wysokości (dla wyższych roślin albo wymagających tego ryb).

 

A konkretny biotop to już kwestia gustu. Malawi i Tanganika to piach i kamienie, ewentualnie trochę mocnych roślinek wciśniętych między głazy. Azja to za to raczej busz i dużo roślin sięgających tafli wody. Ja osobiście preferuję Amerykę Południową.

 

Jeśli chodzi o podłoże, to kwestia priorytetów. Ryby grzebiące w nim, zdecydowanie wolą piasek kwarcowy, a roślinom rośnie się lepiej w żwirze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryka to też bardzo dużo różnych styli.

 

Tu przykład najbardziej wyważonego :

 

http://yfrog.com/2gdsc07628aox4j

(by Sil z apisto.pl)

 

Mała granulacja podłoża do kopania, dużo kryjówek dla pielęgniczek (korzenie!) i nastrojowy mrok :)

 

No i generalnie polecam pielęgniczki (na przykład kakadu 1+3) niesamowicie inteligentne i ciekawe rybki, tylko muszą mieć odpowiednio zagospodarowany zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i generalnie polecam pielęgniczki (na przykład kakadu 1+3) niesamowicie inteligentne i ciekawe rybki, tylko muszą mieć odpowiednio zagospodarowany zbiornik.

odpowiednio zagospodarowany? tzn? widzę że do Ameryki wchodzi sporo ciekawych gatunków. Może polecicie jakąś obsadę do moich 200 l? Do pielegniczek kakadu? Bardzo mi sie podobają i widzę, że nie są agresywne w stosunków do innych gatunków. Co sadzicie o ławicy miedzików obrzezonych? i do tego jeszcze jakieś kiryski albo bystrzyki?

 

No i co sądzicie o Paletkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiednio zagospodarowany? tzn?

 

Dużo kryjówek i odpowiednio zagracony roślinami albo korzeniami, by rybki nie widziały się z przeciwległych stron zbiornika i wytworzyły się rewiry samiczek. Kakadu mogą być agresywne względem innych gatunków jeśli te nie mają się gdzie wycofać w czasie ich tarła. Jednak w odpowiednio urządzonym 200l da się tego uniknąć. Są też mniej agresywne pielęgniczki jeśli uważasz, że kakadu to za dużo zabawy. Generalnie, opłaca się poczytać, bo zachowania społeczno-romantyczne mają bardzo rozbudowane i warto być przygotowanym, by nie stresować ich i innych ryb.

 

A gatunków do 200L, pasujących do pielęgniczek jest pełno, większość nie nadaje się jednak, jeśli chcesz skutecznie je rozmnożyć - w innym przypadku niewiele Cię ogranicza.

 

Paletki to już zabawa dla bardzo zaawansowanych - szkoda kasy i nie ma co męczyć ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałem takie gatunki:

Kiryski Adolfa,

Hokejowka/Tetra cesarska/Miedzik/Neon czerwony

Pielegniczka Agassiza albo Skalary

 

Co o tym sądzicie? Oczywiście nie chcę wepchać wszystkich tych gatunków do baniaka. Po prostu chce dokonać wyboru między nimi. Nie wiem też jakie ilości. Pomożecie? Doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary wejdą na styk i dla nich trzeba stworzyć odpowiednio dużo miejsca do pływania, lepiej trzymać w większym zbiorniku. Co do pielęgniczki - ta jest trochę wrażliwsza na słabą jakość wody - kakadu łatwiej wybaczają błędy początkujących akwarystów. A, no i skalary mogą wsuwać neonki :)

 

Ale powiem Ci z doświadczenia, że i tak zanim dojrzeje Ci zbiornik i miną te 3 tygodnie patrzenia w pusty baniak już 4 razy zmienisz pomysł na obsadę. Trzeba przeglądać dużo dobrych, cudzych zbiorników i pomysły przychodzą same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...