Skocz do zawartości

Oświetlenie LED do 25 l


Sergiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zielony w tym temacie.Przeglądałem trochę linków na ten temat, ale w każdym taki natłok

informacji że tego nie ogarniam :) Czy ktoś w prosty sposób mógłby odpowiedzieć na moje pytania:

 

- ile potrzebowałbym diod na oświetlenie akwarium 25l by miało z około 0.7W/L ?

- jak łączyć diody szeregowo czy równolegle? bo niektórzy tak mówią niektórzy tak

- jakie diody dać by widmo dla wzrostu roślin było dobre ew. jakie rodzaje pomieszać

- mam regulowany zasilacz od 1,5V-12 V czy zda egzamin ?

- jaki jest przelicznik ilość diod a waty na litr ?

- z oprawieniem tego w obudowę nie będę miał problemów, ale chcę zapytać o

ułożenie diod bo jeżeli świecą one punktowo to muszę dobrać jakoś doświadczalnie w

jakim rozproszeniu powinny być czy ułożyć je w taki sposób jak robią to w takich

świetlówkach na diody LED ?

- diody jaki powinny mieć kąt rozproszenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem to obaj wiecie, że dzwoni, tylko żaden nie ogarnia w którym kościele...

- ile potrzebowałbym diod na oświetlenie akwarium 25l by miało z około 0.7W/L ?

powiedziałbym, że złe pytanie. odpowiedź brzmi - potrzebujesz 17,5W, co zważywszy na bardzo niski pobór mocy przez diody LED to powiedziałbym, że dużo. Dla gotowej taśmy LED SMD losowo wyszukanej na alle(dro)go.pl będzie to 218,75 diody czyli 3,64583m takiej taśmy (3,65m i 219 diod zważywszy, że taśma dzieli się zapewne na moduły 5cm po 3 diody/moduł). Daje to (w zależności od parametrów diody) co najmniej 4900lm, a to już sporo więcej niż zaoferuje świetlówka tej mocy... no ale obaj wiemy, że nie o to ci chodzi.

- jak łączyć diody szeregowo czy równolegle? bo niektórzy tak mówią niektórzy tak

w moduły które można zasilić zasilacza (np.12V), albo bezpośrednio z sieci, a więc szeregowo, lub równolegle i szeregowo jednocześnie :P

- jakie diody dać by widmo dla wzrostu roślin było dobre ew. jakie rodzaje pomieszać

nie sprawdzałem widma LED'ów, ale (i tu mogę się mylić) LEDy nie są jeszcze zbyt szeroko rozpowszechnione w akwarystyce/terrarystce, więc zdaje mi się, że jako wyspecjalizowanego światła tego nie zastosujesz. Chciał - nie chciał najszerzej rozwinięte pod względem zróżnicowanego widma są świetlówki liniowe

- mam regulowany zasilacz od 1,5V-12 V czy zda egzamin ?

zasilacz ma niestety poza napięciem jeszcze jakiś prąd - ja posiadam taki zasilacz i na 12V daje prąd na poziomie 350mA co nie pozwoli na zasilenie takiej wspomnianej wyżej 5m taśmy

- jaki jest przelicznik ilość diod a waty na litr ?

jak już się LED'y rozpopularyzują to ktoś to ustali i zacznie obowiązywać nowy przelicznik. Do tej pory lepiej opierać się na lumenach. Znajdź w sieci kalkulator do przeliczania kandeli na lumeny i sprawdź ile potrzebujesz. Pamiętaj, że ilość lumenów zależy od światłości diody (diody SMD na tych taśmach mają 10-14) i kąta świecenia (te mają zazwyczaj 100-140), a różnica jest ogromna - 100 stopni i 10cd (kandeli) dadzą 22,45lm (lumena), podczas kiedy 140 stopni i 14cd = 57,9lm

- z oprawieniem tego w obudowę nie będę miał problemów, ale chcę zapytać o

ułożenie diod bo jeżeli świecą one punktowo to muszę dobrać jakoś doświadczalnie w

jakim rozproszeniu powinny być czy ułożyć je w taki sposób jak robią to w takich

świetlówkach na diody LED ?

ułóż je tak żeby pokrywały jak największą część zbiornika. i nie używaj tych świecących punktowo, bo nawet przy dużej światłości z powodu małego konta świecenia efekt będzie niezadowalający (zobaczysz mnóstwo białych punktów na dnie i roślinach)

- diody jaki powinny mieć kąt rozproszenia?

jak największy, a właściwie jak najwyższe współczynniki światłości i kąta świecenia (światłość maleje wraz ze wzrostem kąta świecenia, ale za to znacznie wzrasta jasność diody). Dla diody o kącie świecenia 30 stopni otrzymasz 0,21lm/cd zaś dla 180 stopni 6,29lm/cd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to obaj wiecie, że dzwoni, tylko żaden nie ogarnia w którym kościele...

- ile potrzebowałbym diod na oświetlenie akwarium 25l by miało z około 0.7W/L ?

powiedziałbym, że złe pytanie. odpowiedź brzmi - potrzebujesz 17,5W, co zważywszy na bardzo niski pobór mocy przez diody LED to powiedziałbym, że dużo. Dla gotowej taśmy LED SMD losowo wyszukanej na alle(dro)go.pl będzie to 218,75 diody czyli 3,64583m takiej taśmy (3,65m i 219 diod zważywszy, że taśma dzieli się zapewne na moduły 5cm po 3 diody/moduł). Daje to (w zależności od parametrów diody) co najmniej 4900lm, a to już sporo więcej niż zaoferuje świetlówka tej mocy... no ale obaj wiemy, że nie o to ci chodzi.

- jak łączyć diody szeregowo czy równolegle? bo niektórzy tak mówią niektórzy tak

w moduły które można zasilić zasilacza (np.12V), albo bezpośrednio z sieci, a więc szeregowo, lub równolegle i szeregowo jednocześnie :P

- jakie diody dać by widmo dla wzrostu roślin było dobre ew. jakie rodzaje pomieszać

nie sprawdzałem widma LED'ów, ale (i tu mogę się mylić) LEDy nie są jeszcze zbyt szeroko rozpowszechnione w akwarystyce/terrarystce, więc zdaje mi się, że jako wyspecjalizowanego światła tego nie zastosujesz. Chciał - nie chciał najszerzej rozwinięte pod względem zróżnicowanego widma są świetlówki liniowe

- mam regulowany zasilacz od 1,5V-12 V czy zda egzamin ?

zasilacz ma niestety poza napięciem jeszcze jakiś prąd - ja posiadam taki zasilacz i na 12V daje prąd na poziomie 350mA co nie pozwoli na zasilenie takiej wspomnianej wyżej 5m taśmy

- jaki jest przelicznik ilość diod a waty na litr ?

jak już się LED'y rozpopularyzują to ktoś to ustali i zacznie obowiązywać nowy przelicznik. Do tej pory lepiej opierać się na lumenach. Znajdź w sieci kalkulator do przeliczania kandeli na lumeny i sprawdź ile potrzebujesz. Pamiętaj, że ilość lumenów zależy od światłości diody (diody SMD na tych taśmach mają 10-14) i kąta świecenia (te mają zazwyczaj 100-140), a różnica jest ogromna - 100 stopni i 10cd (kandeli) dadzą 22,45lm (lumena), podczas kiedy 140 stopni i 14cd = 57,9lm

- z oprawieniem tego w obudowę nie będę miał problemów, ale chcę zapytać o

ułożenie diod bo jeżeli świecą one punktowo to muszę dobrać jakoś doświadczalnie w

jakim rozproszeniu powinny być czy ułożyć je w taki sposób jak robią to w takich

świetlówkach na diody LED ?

ułóż je tak żeby pokrywały jak największą część zbiornika. i nie używaj tych świecących punktowo, bo nawet przy dużej światłości z powodu małego konta świecenia efekt będzie niezadowalający (zobaczysz mnóstwo białych punktów na dnie i roślinach)

- diody jaki powinny mieć kąt rozproszenia?

jak największy, a właściwie jak najwyższe współczynniki światłości i kąta świecenia (światłość maleje wraz ze wzrostem kąta świecenia, ale za to znacznie wzrasta jasność diody). Dla diody o kącie świecenia 30 stopni otrzymasz 0,21lm/cd zaś dla 180 stopni 6,29lm/cd

Czy ty wiesz o czym napisałeś :o .Jak sobie wyobrażasz zmieścić około 4m listwy pod klapą akwarium 25l ;) ,normalnie totalna bzdura .Poczytaj sobie :szukaj:

viewtopic.php?f=92&t=13680

viewtopic.php?f=9&t=12626

Normalnie jak na razie to te lepsze diody są bardzo drogie,a nam chodzi naturalnie o zastosowanie czegoś tańszego. Mówimy o rzeczach realnych,a nie o abstrakcji .Sprawdź jakie są ceny tych bardzo dobrych diód,zastanów się nad kosztami,a potem wyliczaj ;)

W swoim akwarium mam ponad 250 diód i to te lepsze,ale nie najdroższe,powiem że jest jasno,ale za mało.

viewtopic.php?f=9&t=12626&start=10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się przyjacielu, ale przeczytałeś kilka słów i dochodząc do ilości metrów (będących jedynie udowodnieniem bzdurności próby użycia 17,5W w diodach LED) cytujesz cały mój post i piszesz wprost że to niedorzeczne i tym samym zgadzając się ze mną. Trochę skupienia i ćwiczeń czytania ze zrozumieniem bo pojęcie ironii to chyba mało znane...

 

PS

Podajesz mi linki do tematów w których mocno się udzielasz, a i tak nie znalazłem tam niczego co neguje moje teorie - wręcz przeciwnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może się mylę ;) ,ale chodzi mi o to,że biorąc pod uwagę obecne czasy,oraz obecną kieszeń :cry: ,nie możemy sobie pozwolić na zastosowanie diód,które kosztują kupę pieniędzy :cry: .Chodzi też oto,że po twojemu patrząc ;) ,chcący zamontować diody do mojego akwarium (200l) i chcący miec odpowiednią ilość światła muszę zamontować ponad 30 metrów listwy diodowej----nie wyobrażam sobie tego ;) .Natomiast zgodzę się jeśli zamontujemy te diody,do których podałem link,kogo na to stać :?::?: .Wiadomo,że ilość ich jest znacznie mniejsza,barwa lepsza i wysokie lumeny.

I naprawdę nie mam na co się obrażać,po to się rozmawia żeby wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz Januszu! W końcu pełna zgodność :) Te WŁAŚCIWE diody - dla nas najlepsze - to zbyt potężny wydatek (chociaż pisząc o niezliczonych metrach, których nie sposób ukryć pod pokrywą nie chciałem nikogo zniechęcać, a po głębszym przemyśleniu uważam, że mogło tak być).

Wniosek więc nasuwa mi się taki - jeśli nawet mamy kasę na diody (odpowiednią ilość wysokiej jakości diodek), które zapewnią dość oświetlenia, to zważywszy na fakt, że niema szans, ażeby zwróciło się nam to kiedykolwiek (w postaci oszczędności na rachunkach i wymianach świetlówek/żarników), JA nie pokusiłbym się o to. Z drugiej jednak strony jestem aktualnie posiadaczem 40L baniaczka, który docelowo zostanie zamieniony na 160L jak tylko łóżeczko syna zwolni miejsce w pokoju (czyli nie wcześniej niż za rok, chociaż śmiem twierdzić, że uruchomienie tego projektu zajmie mi sporo dłużej), więc potężne inwestycje w zbiornik, który powędruje "na szafę" to nie dla mnie - chyba można polecić takie eksperymenty osobom, które osiągnęły szczyt swoich możliwości lokalowo-finansowych (a więc tych najczęściej kończących zabawy w stawianie co raz to nowego/większego zbiornika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wiesz co... diody jak na razie nie są tak zaawansowane technicznie aby mogły spełniać rolę oświetlenia dziennego ;) jak pisali poprzednicy trzeba ich na prawdę dużo żeby osiągnąć pożądany efekt... a i zasilić je nie jest tak łatwo - potrzebne są specjalne zasilacze o odpowiednim napięciu i natężeniu ;)

 

ps# gorąco polecam jako oświetlenie nocne 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze coś powiedzieć na temat mojego oświetlenia diodowego.Czas oświetlania był 10 godzin.

Otóż zdemontowałem je ;) ,a przynajmniej te żarówki diodowe,które miałem,barwa biała zimna.Zauważyłem,że liście mojej żabienicy,które rozścielały się przy lustrze wody,zaczęły dostawać brązowe plamy,a potem dziury.Na pewno nie było to z powodu braku ,czy nadmiaru jakichkolwiek nawozów.Powód jest jeden za ostre światło padało.Nawet w 100% jestem tego pewien.Gdy zlikwidowałem to oświetlenie,każdy nowy liść,który jest teraz,jest pełny,bez dziur i normalnym zielonym kolorze.Okazuje się ,że chcący zamontować mocne oświetlenie musimy uważać na inne rzeczy,na to aby to piękne światło nie paliło naszych roślin.

Na razie wydaje mi się ,że ciężko będzie cokolwiek zrobić z diodami,chyba,że tylko podświetlanie dodatkowe,a przynajmniej nie za małe pieniądze.Kiedyś kolega z forum zwrócił uwagę na diody które mają zastosowanie w NASA,ale kurcze te diody nie są dla szarego człowieka,kosztują kupę pieniędzy.Tak naprawdę nie wiemy ,czy stosując te diody nie dojdzie do tego samego co jest teraz.Wydamy ogrom pieniędzy,na nic.

Jedyne zastosowanie diód widzę tylko w akwariach bez roślin wysokich lub całkiem bez nich. :cry:

Nie wiem czy się mylę ,ale to jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie

 

Na wstępie napiszę, że jestem amatorem w akwarystyce, a moje akwarium bardziej ma przypominać ,,bajorko" dla żabek i małych rybek, krewetek itd.

Szczerze mówiąc trochę w szoku jestem jak widzę posty odnośnie LEDów, ponieważ podstawową kwestią jest moc i barwa światła(ten wątek jest za bardzo pomijany dla mnie).

Jeżeli ktoś piszę, że nie może być światłem podstawowym lub, że świetlówka jest lepsza jest w błędzie(nie poruszam kwestii oświetlenia UV). Świetlówka ma bardzo wąskie spektrum światła, jej wadą jest że w procesie świecenia daje dużo światła zielonego, który nie jest potrzebny roślinom(rośliny są zielone ponieważ odbiją tą barwę). Podstawowymi kolorami są niebieski i czerwony. W terra a nie aqua rozróżnia się dwa etapy życia roślin rośnięcie i kwitnięcie, w zależności od cyklu rośliny potrzebne jest różna barwa światła. Podczas kwitnięcia potrzebne jest z 70-50% barwy czerwonej.

Owszem wszystko zależy od budżetu i tego co chce się osiągnąć. Ogólnie nie zalecam kupowania gotowych zestawów ponieważ w większości jest to chiński chłam, który jest zmontowana z 5mm LEDów o ostrym kącie świecenia i nie brane są wymagania roślin(dają tylko niebieskie i białe zimne światło, a z teoretycznego punktu widzenia to ta sama barwa światła, ponieważ jest to niebieski LED które daje takie światło - przez wiele lat było to nie do zrealizowania). Swoją drogą ja użyłem taśmy RGB, ponieważ nie potrzebuje bardzo oświetlonego zbiornika a mają szeroki kąt świecenia do tego mam cztery linie co powoduje niwelowanie efektu cienia na dole(w przypadku konwencjonalnego oświetlenia jest jeden punkt świecenia). Swoją drogą jakby co system można łatwo rozwijać ponieważ taśmy LED można ładnie ułożyć i podłączać. Gdy używałem samych białych i niebieskich rośliny w zasadzie nie rosły i były chude, jak dałem RGB zauważyłem, że zaczynają ładnie rosnąć i stawały się grubsze(mam jakieś typowe najtańsze roślinki, oczywiście dużo zależy od gatunku).

Pamiętajmy, że LEDy na małej powierzchni wytwarzają bardzo dużo światła które trafia do wody(w niektórych przypadkach może działać jak soczewka).

Same LEDy większej mocy różnią się tylko barwą światła i wydajnością świecenia, więc nie ma czego takiego jak specjalne LEDy NASA, są to po prostu dobre LEDy z górnej półki np. CREE o dobranej barwie światła.

Jak miałem lampę 80 Watt złożoną z 3W LEDów np wszystkie zwierzątka się przestraszyły i uciekły do cienia, ale po pół godzinie się przyzwyczaiły. Zauważyłem zmianę barwy wszystkich rybek i żabek na bardziej soczyste - naświetlanie 40 minut dziennie.

 

O kilku rzeczach zapomniałem i dopiszę z czasem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...