Skocz do zawartości

Lampy rtęciowe.


Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o zastosowaniu ich do oświetlenia akwarium ?

-Zdaję sobie sprawę że można mieć przykładowo przy takiej

125W (takiej chce użyć) problemy z niekontrolowanym wzrostem glonów.

-Nadmierna temperatura (z tym sobie poradzę zamotuję wentylację do tego)

- Jak z pozostałymi parametrami tego światła?.Z tego co wiem wydziela ono dużo

światła barwy czerwonej.Liczę że może coś dodacie bo słabo się znam na tym.

- Zachęciło mnie to bo jest to chyba w miarę tanie i czytałem gdzieś że jest to skuteczne

w uprawianiu roślin.

 

Ale może wy się wypowiedzcie może ktoś z Was używał lub używa takiej lampy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie teraz świecę Zwykłą Żarówką 3x 60 W Ta sama barwa światła co przy rtęciowej . Powiem ci ze do BW to jest światło idealne . Ale jak pod taką lampą zachowają się rośliny tego nie wiem .

Kiedyś miałem małe akwarium 25l które oświetlałem zwykłą żaróweczka 15W i powiem Ci ze było Oki Nie mialem problemów z glonami i ze wzrostem roślin

Na pewno nie jest to rozwiązanie ekonomiczne bo spora ilość Energi jest właśnie zamieniana w ciepło na którym wcale Ci nie zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie te straty na energii to nie moje zmartwienie :) Rodzice płacą rachunki. Myślę nad tym bo nie mam funduszy żeby inwestować w dorobienie świetlówek lub pomyśleć nad innym źródłem światła. To kosztuje jak droższa żarówka więc może warto zaprojektować na to jakiś klosz zabezpieczyć pleksi lub cienką szybą by nie dotarła wilgoć i powinno być dobrze. Tutaj mam fragment mianowicie używania tych lamp: "lampy wyładowcze, w których źródłem światła jest zjawisko świecenia wywołane wyładowaniem elektrycznym w

gazach i parach metali. Powszechnie znanym i stosowanym źródłem światła z tej grupy są świetlówki. Innym typem lamp wyładowczych są lampy rtęciowe i niektóre podobne, stosowane niekiedy do oświetlania dużych akwariów ekspozycyjnych. W warunkach domowych te inne - poza świetlówkami - typy lamp wyładowczych są zwykle zbyt

kosztowne i kłopotliwe w stosowaniu.Światło żarówek charakteryzuje się dużym udziałem fal dłuższych przy małym udziale światła fioletowego i niebieskiego.Wieloletnie doświadczenia akwarystów wskazują, ze rośliny dobrze rosną w świetle żarówek,a

naturalne barwy są w nim dobrze widoczne."

 

To właśnie mi się podoba bo moje akwarium ma 50 cm wysokości więc światło może trudno docierać :). Jeżeli ktoś się zna wypowie się na temat tego oświetlenia to gdy się do niego przekonam to założę je w swoim akwarium :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak około chciałem z 125 W (taka była wartość rtęciowej) na 135l akwarium. Nie chce przesadzić bo też potem to trzeba dobrze nawozić solami chyba a w tym temacie to za dużo nie wiem. To w takim jaka jest różnica między rtęciowymi a zwykłymi żarówkami ? Bo jeżeli żadna to zwykła żarówka klosz z wentylacją i po problemie :) Hmmm ale zastanawia mnie czy tak samo zwykłe żarówki mają takie długie fale jak ta lampa bo czytałem że to właśnie dobre jak się ma wysokie akwaria powyżej 45 cm i ciekawe czy by mi pod tym dobrze trawnik rósł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rtęciówki jest potrzebny statecznik ...... Moim zdaniem zwykła żarówka o odpowiedniej mocy starczy jak nic. Czy to najlepsze światło dla roślin tego nie wiem, ale nie sądzę . Bo gdyby tak było dawno rośliniarze by je stosowali . Jeszcze jedna zaleta zwykłej to taka ze nie trzeba robić żadnej wentylacji . Sam zrobiłem 3 lampy na 60 w żarówki i wszytko jest oki . Ale żarówki nie są w pokrywie tylko wiszą nad zbiornikiem.

 

Na filmie z mojego podpisu widać jak świeci 60 W przy wysokości zbiornika prawie 70 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item871046750_lampa_rteciowa_hpl_n_125w_e_27_philips_promocja.html

 

Do takiego czegoś potrzebny jest statecznik ;( ?

Ile on kosztuje jak wygląda jaki to w ogóle rodzaj statecznika ? (prosiłbym o jakiś link) :D

oczywiście że jest potrzebny

lepiej daj świetlówki moim zdaniem takie żarówki się nie nadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Socio z pierwszego posta w tym temacie wnioskowałem ze sporo wiesz o tych lampach . Barwa światła itd. a Ty nawet nie masz pojęcia o tym ze jest potrzebny statecznik i na jakich zasadach ta lampa działa .... Odpuść sobie bo to gra niewarta świeczki ( lampy) :P Kup zwykłą świetlówkę i tyle jak nie chcesz kupować drogich firmówek to kup Philips TLD i tyle są tanie i dobre ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Socio z pierwszego posta w tym temacie wnioskowałem ze sporo wiesz o tych lampach . Barwa światła itd. a Ty nawet nie masz pojęcia o tym ze jest potrzebny statecznik i na jakich zasadach ta lampa działa .... Odpuść sobie bo to gra niewarta świeczki ( lampy) :P Kup zwykłą świetlówkę i tyle jak nie chcesz kupować drogich firmówek to kup Philips TLD i tyle są tanie i dobre ....

No dobra sporo mogę wiedzieć ale tylko z tego co przeczytałem w książce i z fragmentu, a ani w tym ani w tym nic nie pisało o statecznikach :) Może miałeś lekkie "zdziwko" jak to przeczytałeś że nie wiedziałem ze statecznik potrzebny :D. Ale ile w sumie taka instalacja by wyniosła? ;) Ja snułem już tu przepiękne plany a popsułeś wszystko :o:D Dowiedzieć to ja się dowiem jak działa i co jest potrzebne jak uznam że jest to warte zamontowania dopiero wczoraj o nich wyczytałem i nie zagłębiałem się w to, chcę na razie dowiedzieć się: "Czy warto ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba domyślasz się gdzie mi to wysłać było by miło :) Potrzebuję tego bo muszę podjąć za niedługo decyzję. Budżet nastolatka jest zmienny więc trzeba szybko podejmować decyzje w tym przypadku przemyślane :D

 

Bingo! Doczytałem coś o tych lampach i znalazłem lampy rtęciowo-żarowe nie wymagają żadnego statecznika. Kosztują około 30 zł. Po wkręceniu do standardowego cokołu (typowego jak dla zwykłej żarówki) zaczynają działać samoczynnie. Są trochę mniej skuteczne niż zwykłe rtęciowe ale chyba lepiej zrezygnować z większego wydatku jak nie ma się funduszy, chociaż też wyczytałem gdzieś mądrość akwarystyczną że na oświetlenie powinno się oszczędzać na końcu : ). Jakieś dane techniczne:barwowa: 3300 K, strumień świetlny: 1100 lm. Wartości są różne dla różnych modelów ale co o tym sądzicie warto ? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...