Skocz do zawartości

Moja obsada 112l proszę o rady


kolkrak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o radę w sprawie obsady mojego akwarium 112l profil. Obecnie mam:

12 neon innesa

1x welon - otrzymałem go na starcie jako prezent

5x kirysek

1x zbrojnik (glonojad)

2x Zmienniak wielobarwny (Platka) żółty - samiec i samica

2x Zmienniak wielobarwny (Platka) czerwony - 2xsamiec

2x Mieczyk

3x gupik - 1 samiec i 2 samice

 

Z góry dziękuję za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12xneon innesa- 15

1xwelon-oddaj

1xzbrojnik

2x Zmienniak wielobarwny (Platka) żółty - samiec i samica

2x Zmienniak wielobarwny (Platka) czerwony - 2xsamiec

2x Mieczyk-może dokup 2

3x gupik - 1 samiec i 2 samice

 

A poza tym może jakieś stadko kirysków/otosków? Sa to ryby stadne więc minimum 5-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 kirysków poza tym zauważyłem że po wpuszczeniu mieczyków i platek (w sumie 6 sztuk) neonki jakby się schowały w roślinność (nie pływają jak wcześniej po całym akwarium) poza tym glonojad - co z nim zrobić?

Obecnie jest malutki więc chyba ten zbiornik mu wystarczy. Myślałem dodatkowo o jednym mułojadzie (ze względu na jego nawyki zakopywania się w podłożu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz oddać tego glonojada to możesz:

 

1. Dać ogłoszenie na nszym forum.

2. Spytać w zoologicznym czy można im go odsprzedać/oddać

3. Jeśli masz znajomego z odpowiednimi warunkami dla niego spytaj się go czy nie chciałby go w prezencie.

 

Co do mułojada to albo on albo glonek.

Neonki mogą być "zaganiane" przez większe zmienniaki i mieczyki. Chociaż te ostatnie 2 gatunki będą ci się szybko mnożyły. Ja bym je oddał, dokupił 3 neony innesa i kupił małe stadko razbór klinowych lub hokejówek ok. 10-15 sztuk. Obejrz sobie w naszych galeriach jak ładnie wyglądają takie ławice w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I tak po ponad mieisiącu i paru dniach (przy dużej pomocy mojej żony:) moja obsada ewaluowała do:

4xmieczyk

1xplatka samica - samiec wyskoczył z akwarium przez dziurę (nie pytajcie jak bo sam nie wiem - znalazłem go rano na dywanie)

4xkirysek panda

3xkirysek

1x glonojad

2x prętnik karłowaty

2xpiskorek

9x neon inessa

1xwelon - ta to przetrwa wszystko

6x hokejka

3x gupik

6x krewetka red chery

2x ślimak

4x danio

Myślałem o trzciniaku ale ten potwór podobno jest mięsożerny. Może by oczyścił troszkę nadmiar ryb.

Co myślicie o tej obsadzie?

 

Ps. mam jeszcze gratis kulorzęska ale jest w fazie wyprowadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4xmieczyk

1xplatka samica - samiec wyskoczył z akwarium przez dziurę (nie pytajcie jak bo sam nie wiem - znalazłem go rano na dywanie)

4xkirysek panda

3xkirysek

1x glonojad

2x prętnik karłowaty

2xpiskorek

9x neon inessa

1xwelon - ta to przetrwa wszystko

6x hokejka

3x gupik

6x krewetka red chery

2x ślimak

4x danio

Ja bym się tak nie cieszyła gdybym miała taką obsadę... ;) zostaw mieczyki , kiryski pandy (dokup 2 ) , glonojada , neonki ( dokup żeby było 20 szt) , krewetki , ślimaki i tyle a bedzie ok .. ;)

Swoją drogą podeślij żone na forum i niech się dowie że kupowanie takiej ilości ryb do takiego akwarium to był wielki błąd..

trzciniaka nie kupuj.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gorzej!

 

4xmieczyk-Rosna duże i zapelnia akwarium. Oddaj.

1xplatka samica - samiec wyskoczył z akwarium przez dziurę (nie pytajcie jak bo sam nie wiem - znalazłem go rano na dywanie)-Możesz dokupic jeszcze 1-2 albo oddać.

4xkirysek-Wybierz jaden gatunek kirysków i dokup do 5 sztuk.

1x glonojad-Ok.

2x prętnik karłowaty-Ok.

9x neon inessa-Dokup do 15.

1xwelon-Odda bo ma inne wymagania i szybko brudzi wodę.

6x hokejka-Wybierz jeden gatunek ławicowych ryb. Albo 15-20 Innesek albo 10-15 hokejówek.

3x gupik-Ok.

6x krewetka red chery-Ok.

2x ślimak-Ok.

4x danio-10-15 danio albo 15-20 neonek albo 10-15 hokejówek.

 

 

 

 

 

 

Te 3 ostatnio to żyworódki i szybko zapelnią akwa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zauważyłem już u mnie, że ryby stadne takie jak neonka w wyniku zapewne przerybienia zmieniły nawyki i pływają osobno. (zauwazyłem ze przy podnoszeniu temperatury (obecnie 32 st. C ale już pomalutku obniżam) przy około 27 pływały razem, ale nie wiem czy temp ma na to jakiś wpływ. Jeśli chodzi o mieczyki to mimo ich skłonności do rozmnażania nie mają szans bo pozostałe ryby robią za czyściciele.

Zapewne dokupię neonki (może w liczbie 15-20 odnajdą swoje stadne korzenie)

Prętnik karłowaty (jedna z najładniejszych ryb wg mnie więc musi zostać)

Welona - prezent ale brudzi jak cholera:/

hokejki również w wyniku przerybienia zgubiły swój instynkt stadny.

Piskorki - nie wychodzą ze swojej kryjówki przez cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tylu rybach w akwarium i takim zróżnicowaniu gatunków i biotopów, nie dziw się, że ryby potraciły swoje pierwotne stadne instynkty. Jak zobaczyłem jaką miewasz temperaturę w akwarium, to spadłem z krzesła(choć ma dużą powierzchnię na której można siedzieć ;)). Nie możesz ustawić jednej temparatury dla wszystkich ryb, ponieważ posiadasz ryby, które mają zróżnicowane wymagania co do niej. Np. welonka- 19-20*C, a prętnik karłowaty 26-28*C. Sam widzisz, że ryby nie będą czuły się dobrze w Twoim akwarium dopuki nie zrobisz porządku z obsadą.

 

Proponuję Ci następujące rozwiązanie:

 

4xmieczyk- out

1xplatka samica - oddaj ją. Bez sensu trzymać samicę bez samca.

4xkirysek panda- dokup 6 sztuk, aby stworzyły małe stadko 10 osobników.

3xkirysek- oddaj

1x glonojad

2x prętnik karłowaty- jak ma zostać, to niech zostanie :)

2xpiskorek- piskorek nie będzie pokazywał Ci się za dnia. One buszują w nocy. Moim zdaniem do oddania

9x neon inessa-oddaj neonki albo hokejówki

1xwelon - oddaj koniecznie!

6x hokejka-oddaj hokejówki, albo neonki

3x gupik-ok

6x krewetka red chery-ok

2x ślimak-ok

4x danio-oddaj

 

Danio to rybka zimnolubna i stadna, więc powinieneś ją zwrócić, tak samo jak welona, który potrzebuje dużego akwarium, aby osiągnąć swoje rozmiary. Co do rybek ławicowych, to zdecydowałbym się na jeden gatunek, ponieważ będzie to wyglądało ładnie i schludnie, a rybki będą w swoim żywiole :) Proponuję zachować Neony innesa w ilości 20 sztuk, lub hokejówki w ilości 15 sztuk. Piskorki oddałbym ze względu na to, że są to ryby żyjące w grupie. Trzymanie dwóch osobników mija się z celem. Oddaj również "kiryski", a zostaw sobie kiryski pandy w ilości 10 sztuk. Platka "solo" również do oddania.

 

 

Proponuję więc taką obsadę:

Prętnik karłowaty1+1,lub Mieczyk 1+2

Kirysek panda 10 sztuk

Jeżeli "glonojad" to zbrojnik niebieski to 1 sztuka

Neon innesa20 sztuk,lub Hokejówka amazońska 15 sztuk

Gupik 1+2, lub 3 samce

RC 6 sztuk

Slimak 2 sztuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...