Skocz do zawartości

PRĘTNIK KARŁOWATY - zachowanie, a płeć


Petrusek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem.

Kupiłem niedawno prętniki w proporcji 1 samiec i 2 samice, choć sprzedawca nie był do końca pewny płci jednej rybki, ale twierdził, że raczej samica.

 

Samczyk niestety w skutek mojej nieuwagi i swojej ciekawości chyba - padł. Wpłynął do dzwonu dozującego CO2 i chciał zaczerpnąć powietrza, lecz łyknął CO2 i padł.

Tak wiec zostały dwie rybki, które podobno miały być samicami.

Teraz jednak jest tak, że jedna rybka notorycznie gania tę drugą.

Zaczynam podejrzewać, że rybka która goni to jednak samczyk, tym bardziej, że jest mocniej zbudowany i ma zaostrzoną końcówkę płetwy grzbietowej, w przeciwności do rybki ganianej, która jest nieco mniejsza, smuklejsza i ma zaokrągloną tę płetwę.

 

Nie mam jednak 100% pewności czy to na pewno samczyk i samiczka bo jeśli chodzi o ubarwienie to są w zasadzie identyczne.

 

Czy jest możliwość, że to jednak dwie samiczki, ale jedna dominująca gania drugą?

Gdzieś znalazłem info, ze dwie samiczki trzymają sie razem, ale to była informacja w przypadku, gdy jest jeszcze samczyk, a jak jest gdy są same?

Dałbym fotki, ale mam słaby aparat i niewiele fotki tu wniosą.

 

Mam dylemat, czy dokupić samca czy samiczkę.

Czy możecie mi jakoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To nie prętniki karłowate tylko morelowe masz link do opisu :

http://www.superakwarium.pl/pretnik-tro ... id623.html

Faktycznie nie karłowate tylko morelowe. Z tego co jest w dyskusji pod tym opisem to można je poznać po płetwie. Niby mam samca i samice ale pewności nie mam. Ktoś ma inne zdanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Można powiedzieć że jestem amatorem w tej dziedzinie, ale uczę się. Chciałem założyć nowy wątek, ale przeglądając forum natknąłem się na ten temat. Czytałem troszkę na necie o prętniku karłowatym i dopiero tu natknąłem się ze ten gatunek trzyma się w haremie. Mam parkę tych rybek, ale czytając trochę i pytając się u sprzedawców sklepów akwarystycznych, mam dylemat. Teraz już nie jestem pewien że to para. Tu pytanie jak odróżnić samca do samicy? Tu linki do moich fotek:

http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 0x600.jpg/ - prawdopodobnie samiec

http://imageshack.us/photo/my-images/62 ... 0x600.jpg/ - i samica.

W sklepie powiedziano mi że samiec od samicy różni się płetwami, ma zakończone do szpica a samica ma zaokrąglone.

Tej niebieskiej już nie mam, ponieważ ta w czerwone paseczki uśmierciła ją. Myśląc że padł samiec kupiłem drugiego, tyle tylko że jest identycznie ubarwiony ale ma szpiczaste płetwy. Samica jest też agresywna wobec niego i gania go po całym akwarium, Nieraz też potrafi puścić się za inną rybką. Boję się że padnie mi następna, a nie chcę tego. Proszę poradźcie mi co jest nie tak. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...