Jump to content

PRĘTNIK KARŁOWATY - zachowanie, a płeć


Petrusek
 Share

Recommended Posts

Mam pewien problem.

Kupiłem niedawno prętniki w proporcji 1 samiec i 2 samice, choć sprzedawca nie był do końca pewny płci jednej rybki, ale twierdził, że raczej samica.

 

Samczyk niestety w skutek mojej nieuwagi i swojej ciekawości chyba - padł. Wpłynął do dzwonu dozującego CO2 i chciał zaczerpnąć powietrza, lecz łyknął CO2 i padł.

Tak wiec zostały dwie rybki, które podobno miały być samicami.

Teraz jednak jest tak, że jedna rybka notorycznie gania tę drugą.

Zaczynam podejrzewać, że rybka która goni to jednak samczyk, tym bardziej, że jest mocniej zbudowany i ma zaostrzoną końcówkę płetwy grzbietowej, w przeciwności do rybki ganianej, która jest nieco mniejsza, smuklejsza i ma zaokrągloną tę płetwę.

 

Nie mam jednak 100% pewności czy to na pewno samczyk i samiczka bo jeśli chodzi o ubarwienie to są w zasadzie identyczne.

 

Czy jest możliwość, że to jednak dwie samiczki, ale jedna dominująca gania drugą?

Gdzieś znalazłem info, ze dwie samiczki trzymają sie razem, ale to była informacja w przypadku, gdy jest jeszcze samczyk, a jak jest gdy są same?

Dałbym fotki, ale mam słaby aparat i niewiele fotki tu wniosą.

 

Mam dylemat, czy dokupić samca czy samiczkę.

Czy możecie mi jakoś pomóc?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Witam. Można powiedzieć że jestem amatorem w tej dziedzinie, ale uczę się. Chciałem założyć nowy wątek, ale przeglądając forum natknąłem się na ten temat. Czytałem troszkę na necie o prętniku karłowatym i dopiero tu natknąłem się ze ten gatunek trzyma się w haremie. Mam parkę tych rybek, ale czytając trochę i pytając się u sprzedawców sklepów akwarystycznych, mam dylemat. Teraz już nie jestem pewien że to para. Tu pytanie jak odróżnić samca do samicy? Tu linki do moich fotek:

http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 0x600.jpg/ - prawdopodobnie samiec

http://imageshack.us/photo/my-images/62 ... 0x600.jpg/ - i samica.

W sklepie powiedziano mi że samiec od samicy różni się płetwami, ma zakończone do szpica a samica ma zaokrąglone.

Tej niebieskiej już nie mam, ponieważ ta w czerwone paseczki uśmierciła ją. Myśląc że padł samiec kupiłem drugiego, tyle tylko że jest identycznie ubarwiony ale ma szpiczaste płetwy. Samica jest też agresywna wobec niego i gania go po całym akwarium, Nieraz też potrafi puścić się za inną rybką. Boję się że padnie mi następna, a nie chcę tego. Proszę poradźcie mi co jest nie tak. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Rownież jestem początkującym akwarystą ale z tego co wiem to na 2 zdjęciu jest samiec na 100%. Mnie zawsze tłumaczono, że samiec jest właśnie wybarwiony z paskami a samice są "szare". O płetwach nic nie wiedziałem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...