Jump to content

Oświetlenie-- dzień / noc

Recommended Posts

filtrów się nie wylącza bo na filtrze zyja bakterje odpowiadające ze czystosc wody jak go wylaczysz to one umrą a jak znów wlączysz to te fszystkie zdechle bakterje filtr wyrzuci do wody i kich więc nie wylaczajcie filtrów a osiwtlenie powinno byc wlączone ok 12 h dziennie

Ja oświetlam swoje rybcie ok. 12 godzin, czasem dłużej, ale to naprawdę teraz, ponieważ moja grzałka nie radzi sobie z utrzymaniem temperatury, a lampa trochę jednak ociepla i w ten sposób temperatura wody przynajmniej w dzień nie spada; zanim coś powiecie, poinformuję, ze z przyczyn ode mnie niezależnych mam temperaturę w mieszkaniu między 16-18 stopni; w każdym razie zanim zapadną całkowite ciemności w pokoju, świeci się jeszcze lampa pokojowa, przez co przynajmniej nie mają nagłego całkowitego zaciemnienia. W nocy nie ma żadnego oświetlenia, powinny spać, cokolwiek to u ryb znaczy, a zresztą mój glonojad lubi pobuszować w ciemnościach niezmąconych żadnym światłem ;)

Każdy radzi różnie, ja tego nie robię, filtr wyłączamy tylko na czas czyszczenia, czyli u nas jakieś 5-6 minut, natomiast czytałam, że można zmniejszyć jego siłę na czas karmienia, ale to chyba sprawdza się przy regulacji znajdującej się poza akwarium...

Zawsze wyłączałam filtr na czas karmienia poniewaz prad wody roznosil jedzenie po akwarium. Teraz dzieki regulacji zewnetrznej zmniejszam albo blokuje przeplyw wody. Rybki moga w spokoju wszystko zjesc a filtr nie zasysa niepotrzebnie jedzenia. Karmienia trwa nawet nie 20 sekund, poniewaz sypie male porcje.

Mój filtr jest tak kiepskiej jakości, że kiedyś mieliśmy akwarium tydzień bez niego i nie było żadnej różnicy ani w zachowaniu ryb, ani w jakości wody - no, tyle że liści kabomby zrobiło się od groma w wodzie i codziennie lataliśmy z siteczkiem i odławialiśmy; o wciąganiu jedzenia nie ma mowy; na szczęście już zamówiliśmy nowy i czekamy na przesyłkę :)

Oświetlenie 12h na dobę w zupełności wystarczy. Jeśli się uprzesz i nie masz co robić z oszczędnościami możesz tez kupić nocne oświetlenie(diody led) które będzie imitowało poświatę księżyca, co daje bardzo ładny efekt( http://www.allegro.pl/item483754610_ble ... x_led.html ).Każde inne urządzenie w akwarium np. filtr czy napowietrzacz (nie licząc grzałki bez termostatu) powinno był włączone 24/24, jest to sprzęt przystosowany do ciągłej pracy i tak też powinno się go używać.

oświetlanie akwarium przez 12h ma sens tylko wtedy gdy oświetlenie wynosi co najmniej 0,5 W/L. w innym wypadku nic nie daje, gdyż rośliny dostają bardzo mało światła i nie produkują wówczas tlenu, a światło prowadzi do rozwoju glonów...

swoją drogą ciekawa jestem u kogo roślinki puszczają bąbelki powietrza...

ja swoje akwarium oświetlam 8,5h i jak dla mnie jest to wystarczająco długo.

Każde inne urządzenie w akwarium np. filtr czy napowietrzacz (nie licząc grzałki bez termostatu) powinno był włączone 24/24, jest to sprzęt przystosowany do ciągłej pracy i tak też powinno się go używać.

z tym napowietrzaczem się nie zgodzę, ale już była gdzieś dyskusja na ten temat ;)

Do napowietrzaczy nie dokupuje się raczej dyfuzorów więc rozpuszczanie tlenu nie jest zbyt duże. Dla mnie głupotą jest wyłączanie napowietrzaczy gdy stosuje się kamienie napowietrzające.

Jakie 0,5W na litr?? Bez przesady. Widziałem akwaria ludzi którzy mieli ok 36W w 112 litrowym akwarium i mieli naprawdę bujną roślinność. Wszystko zależy od doboru świetlówek, nawozów i odpowiednim dobraniu roślin.Moc jest bardzo ważna ale nie od niej wszystko zależy. Jeśli wszystko zależało by od mocy światła to było by zbyt pięknie :D. Więc ewwa nie do końca się z Tobą zgadzam jeśli chodzi o te 2 kestie ;)

a to jeszcze zależy od tego jakie masz roślinki drogi kolego ;)

wiadomo że jeżeli ma się mech javajski czy żabienicę to mogą one rosnąć bujnie nawet przy tych 36W.

a taki lotos, czy heniek.. to już raczej CI przy tym świetle nie urośnie.

No i do tego dochodzi odpowiednie naworzenie, Co2, substraty itd.

Żeby nie być gołosłownym zamieszczam więc zdjęcie akwarium o którym mówiłem: http://img522.imageshack.us/img522/7985 ... zekcd3.jpg

SZKŁO

Standardowe, proste 112 litrów

OŚWIETLENIE

2x Philips Master TL-D 865 18W

PODŁOŻE

Ziemia ogrodowa + czarny bazalt

NAWOŻENIE

CO2 z bimbrowni

PG CLASSIC

PG MACRO

PG FERRO+

ZWIERZĘTA

2x Ancistrus sp.

1+2 Colisa lalia

2x Crossocheilus siamensis

6x Corydoras paleatus

20x Paracheirodon innesi

ROŚLINKI

Alternanthera lilacina

Anubias barteri var. nana

Cladophora aegagropila

Vallisneria Americana „Natans”

Cryptocoryne undulata

Echinodorus bleheri

Hygrophila Cormbosa

Vallisneria Spiralis

Sagittaria subulata

Heteranthera Zestorifolia

Rotala Green

Blyxa Japonica

Hydrocotyle Leucephala

Ceratopteris Cornuta

Vesicularia dubyana

I co droga ewwa powiesz na to :):?:

a drogi Ruktosiu powiem Ci tyle:

właściciel akwarium stosuje ziemię ogrodową oraz Co2. Pokaż mi tutaj na forum osobę która ma ziemie ogrodową, którą oczywiście trzeba potrafić użytkować ;)

a i jeszcze dobrze dobrane makro i mikroelementy :) co już jest na prawdę wyższą szkołą jazdy 8-)

A co trudnego jest w używaniu ziemi ogrodowej? Ale ja tylko próbuje Ci udowodnić że myliłaś się mówiąc ze oświetlanie poniżej 0,5 W/L nie ma sensu i że się z tym nie zgadzam bo brak mocnego oświetlenia można nadrobić innymi czynnikami na dobrym poziomie, dlatego popieram swoje argumenty dowodami:)

Buźka ;)

aleś Ty uparty ;)

ja nie uważam że mam racje bo jest to pojęcie względne, jednak swoje zdanie już wyraziłam. Poza tym nie napisałeś przez jaki czas oświetla akwarium tamten pan.

A co trudnego jest w używaniu ziemi ogrodowej?

a no chociażby to, że źle dotleniona potrafi gnić, czasami pojawia się pleśń. Może również wypłynąć zaśmiecając całe akwarium, jeżeli jest źle przykryta żwirem, czy jeżeli sadzi się nowe roślinki.

Ale ja tylko próbuje Ci udowodnić że myliłaś się mówiąc ze oświetlanie poniżej 0,5 W/L nie ma sensu

Nie twierdziłam że nie ma sensu, tylko że oświetlenie akwarium, przy niższym natężeniu światła niż 0,5W/L przez 12h nie ma sensu, jako że taki sam efekt daje oświetlanie go przez 8 czy 10h

(a trzeba dbać o środowisko- efekt cieplarniany i te sprawy :) )

No to już chyba sobie wszystko wyjaśniliśmy ;)

Share

• Create New...