Skocz do zawartości

Napad glonów


matius
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio w moim akwarium zaczęły się dość dobrze rozwijać glony co mnie troszkę przestraszyło :| Zrobiłem parę fotek żeby troszkę temat przybliżyć bo szczerze mówiąc to nie wiem jak się do tego zabrać :oops:

 

Tak wygląda tylna szyba od akwarium :/ jest porośnięta takim glonem z kropek. Strasznie ciężko się to czyści.

Dołączona grafika

 

To te same glony na szybie tyle że na przedniej...

Dołączona grafika

 

mam też glony na żwirku co mnie martwi również...

Dołączona grafika

 

Glony na korzeniu... :cry:

 

Dołączona grafika

 

i podobne na roślinkach...

 

Dołączona grafika

 

I teraz proszę was bardzo byście mi napisali jak z tym walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek 250L ma już pół roku, wcześniej problemu z glonami nie było, działa napowietrzacz 24/h podobnie jak filtr. Słońce wstaje około 8-10 a gaśnie jak ide spać czyli koło 12 w nocy. Jedna jarzeniówka jest na rośnięcie roślinek(może ją zmienić na jakąś normalną)

 

Nie wiem co jeszcze może być istotne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest to, że napowietrzacz nie musi działać 24h na dobę, a oświetlenie nie powinno chodzić dłużej niż 12h, na rozrost glonów pozytywnie wpływa również silny prąd wody. Kolejna rzecz jest taka, że akwarium nie może być wystawione na promienie słoneczne ponieważ wtedy włąsnie mamy problem z glonami na szybach, musisz zasłaniać okno roletami czy czymkolwiek aby promienie słoneczne nie miały dostępu do akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rzecz jest taka, że akwarium nie może być wystawione na promienie słoneczne ponieważ wtedy włąsnie mamy problem z glonami na szybach, musisz zasłaniać okno roletami czy czymkolwiek aby promienie słoneczne nie miały dostępu do akwarium

 

Istotne jest to, że napowietrzacz nie musi działać 24h na dobę

A ile tak na oko :|

 

oświetlenie nie powinno chodzić dłużej niż 12h

Da się zrobić. A wy jak macie ustawione oświetlenie u siebie w akwariach, od której do której?

 

na rozrost glonów pozytywnie wpływa również silny prąd wody.

I tu się schody robią bo od początku jak mam akwarium mam też dosyć silny prąd wody przez całe akwarium :/

 

Promieni słonecznych to nie mam akurat wcale, nie mam akwarium na oknie ani w pobliżu.

 

Jak już zmienię te parę rzeczy to glony powinny ustąpić? One będą umierać czy co się z nimi stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o napowietrzacz, skoro masz silny prąd wody to nie musisz go stosować bo możesz tak samo zaszkodzić rybą jeśli woda będzie zbyt mocno natleniona, jak to gdy jest za słabo natleniona, to ruch tafli wody powoduje napowietrzanie a nie bąbelki.

 

Co do oświetlenia ja świece od 10 do 21 ale ja mam malawi więc to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... myślę że te glony to częściowo są przez filtr, wyczyściłem go i był sssssstrasznie brudny. Wyczyściłem szybki z glonów żwirek trochę przesypałem żeby na wierzchu nie było glonów, roślin nie ruszałem bo nie wiem jak się do nich zabrać :/ zobaczymy za jakiś czas jak to będzie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Hmmm... myślę że te glony to częściowo są przez filtr, wyczyściłem go i był sssssstrasznie brudny.

Pytanie nie koniecznie na temat, ale bardziej z ciekawości :roll:: jaki masz filtr i po jakim czasie go teraz wyczyściłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dorzuciła obsadę czyszczacą,miałam problem z glonami,zapożyczyłam sobie małe zbrojniki niebieskie które w przeciagu 3 dni wykonczyły gloniska :D oczywiscie lepszy byłby jeden a wiekszy glonojad to tylko moja rada :D

Bzdura i to kompletna :roll: Zbrojniki jedzą glony ale tylko jak są młode. Proponujesz większego, czyli starszego zbrojnika, który już żadnego glona nie tknie...

 

Ja czekam na wyniki testów autora wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy muszę jeszcze niestety kupić bo nie mam :/ ale kupiłem już ślimaczki które zjedzą te niedobre ślimaczki :P i kupiłem 2 śmieszne rybki jedzące glony z roślin które nie wiem jak się nazywają ale wyglądają trochę jak glonojady tylko są innego koloru :P Testy pewnie kupię jutro albo w czwartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodając KNO3 na przykład.lub gotowego nawozu makro.Jeżeli NO3 masz zerowe powodem wysypu glonów może być niedobór azotu.bo fosfor z tego co widziałem posiadasz w swoim akwa.zle proporcje między makro a mikro

 

ja nie wyczytałem nigdzie czym kolega nawozi akwa??

 

czy podaje CO2

 

i jakie ma oświetlenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...