Skocz do zawartości

350l narozne. Oswietlenie.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu wreszcie udalo mi sie zrealizowac moje marzenie. Mianowicie zbiornik 350l narozny. Wiekszosc sprzetu do niego juz posiadam ze zbiornika 200l. Do 200-ki filry byly kupowane na wyrost,grzalka tez jest 300W. Mysle,ze ten sprzet sprawdzi sie w praktyce rowniez w 350-ce. Jedyny probolem jaki mam to swiatlo, ktore jest oczywiscie duzo za slabe dla zbiornika o wym. 87x87x60. Standardowo w pokrywie sa swietlowki 2x30w i 2x15W co daje raptem 0,25w/l. Chcialbym zeby w akwarium oprocz zdrowych ryb byla tez zdrowa roslinnosc ,dlatego postanowilem dolozyc mozliwie duzo swietlowek. Po rozplanowaniu i przeanalizowaniu miejsca w pokrywie stwierdzilem, ze mozliwym jest zalozenie dodatkowo jeszcze 1x30W,2x15W i 1x18W. Mysle tu o T8. To juz max. Wiecej miejsca nie ma. Te 8 sietlowek w sumie to byloby 168W. CO daje w tym baniaku 0,48W/l. No i teraz mam wlasnie do Was pytanie jakich swietlowe dokladnie uzyc? Myslalem o dwoch roznych modelach Philips-a. Mianowicie o Aquarelle i o 965. Chcialbym je zamontowac naprzemian. Dokladnie wygladaloby to tak (kolejnosc swietlowek jest od przedniej szyby do przeciwleglego rogu):

15W Aquarelle

18W 965

30W Aquarelle

30W 965

30W Aquarelle

15W 965

15W Aquarelle

15W 965.

 

Swietlowki musza byc zamontowane w takiej kolejnosci (mysle o dlugosci) ze wzgledu na ksztalt pokrywy. T5 nie wchodzi w gre, poniewaz do kompletu oswietlenie potrzebne mi sa tylko swietlowki. Zasilacze, kable, mocowania, wylaczniki czasowe i odblysniki juz posiadam z wczesniejszych baniakow.

 

Prosze o rady i komentarze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wysokość Twojego akwarium to 60 cm a to już jest dość dużo :| Najlepiej sprawdziłaby się lampa HQI, a jeśli zamierzasz dać już T8 to 965 musisz pamiętać że nie daje zbyt jasnego światła i będzie trochę "mroczno" chyba, że o taki klimat Ci chodzi... Wymieszałbym aquarelle, 965 z jakimiś świetlówkami typu daylight. Jeśli zamierzasz trzymać roślinki do średnio wymagających to ok ale z tymi które wymagają dobrego światła i często dobrego nawożenia płynami i CO2 mogą być problemy... No i pozostaje jeszcze kwestia nagrzewania się pokrywy... Stateczniki będą w pokrywie czy poza nią? Naprawdę przemyśl dodanie lampy zamiast T8 jeśli dobrze poszukasz to cena lampy wyjdzie taka sama jak cena wszystkich świetlówek T8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki beda poza pokrywa. Z tego co sie orientuje to przy lampie HQI musialbym zdjac calkowicie pokrywe. A tego robic bym nie chcial (wilgoc w pokoju,chcialbym miec kilka teczowek wspanialych,a czytalem,ze one lubia wyskakiwac). Zdecydowalem sie na T8 poniewaz do skompletowania calego oswietlenia na tych swietlowkach brakuje mi jedynie 3 lamp. Zatem koszt bylby niewielki. Zobacze co z tego bedzie. W takim razie ktore modele swietlowek dokladnie bys mi proponowal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam lampe hqi przy zbiorniku 350 litrow. Zadnej wilgoci w pokoju z tego powodu nie bedziesz mial, u mnie jest w granicach 40-50%. A zbiornik przykrylem siatka z bardzo cienkiego drucika oblanego tworzywem i oczkami ok 1 cm. Nie powoduje to mniejszej przenikalnosci swiatla a skutecznie zapobiega wyskakiwaniu ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w pokoju też mam akwa 100l otwarte, w którym filtruje wodę na podmiany i nie ma mowy o wilgoci, a wręcz przeciwnie napowietrzając na maxa mam bardzo wilgotne i rześkie powietrze - aż chce się oddychać hehe

Co do problemu wyskakiwania ryb petnia rozwiązał problem. A ja bym proponował z oświetleniem tak: 2x15W aquarelle + 1x30W HAGEN power glo + 2x15W PLS965 + 2x30W OSRAM Lumilux + 1x18W OSRAM Lumilux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przanalizowalem Towja propozycje,ale niestety nie moge znales swietlowek 30W osram lumilux (chodzi Ci o 840-ke?). 18W lumilux-a tez znalazlem tylko 840-ke.

 

A co myslisz o takiej kombinacji?

 

15W 965 (6500)

18W Aquastar (10000)

30W Aquarelle (10000)

30W 965 (6500)

30W Grolux (8500)

15W 965 ( 6500)

15W Aquarelle (10000)

15W 965 (6500)

 

Te swietlowki w mojej okolicy sa duzo latwiej dostepne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież są sklepy internetowe w których znajdziesz do koloru do wyboru. Grolux ok ale nie w tym zestawieniu to również jest szare światło w połączeniu z 965 i aquarelle będzie ni jak... Ja już swoją propozycję podałem... Odwiedź strony http://www.zoolight.pl http://www.aqva-light.pl znajdziesz na tych stronkach na bank wszystkie potrzebne świetlówki podejrzewam w o wiele lepszych cenach niż w Twoim sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...