Skocz do zawartości

nowe akarium pierwsze odczyty


Rekomendowane odpowiedzi

nowe akwarium 112 litrów

 

Ponad dwa tygodnie temu zalane akwarium do pełna, podłoże Aquael Acti Substrate PRO+, woda po ponad tygodniu czarna, przejrzystość 2cm, ogólnie masakra.

Tydzień temu wkurzyłem się i podmieniłem 75% wody na taką z filtra do osmozy (od zaprzyjaźnionego akwarysty słonowodnego) i wrzuciłem podłoże Aquaart AquaSubstrate II+ (po 24h filtrowania w akwarium było wszystko widać). Na sam koniec tego mixu dokładałem przez tydzień SERA NITRIVEC (zgodnie z internetowa instrukcją).

 

W dniu dzisiejszym 3.12.2009. zrobiłem pierwszy odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

 

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >4 .d

KH = 3 .d

pH = chyba 6,8

 

i co sądzicie o tych wartościach? chyba po takim mixie co zrobiłem to nie jest tak źle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak też mi się zdawało że KH nisko... ale odczyt jest prawidłowy. Z pH miałem problem z dobraniem koloru dlatego napisałem "chyba" ;-) Wczoraj wkładałem nowe roślinki może to też miało jakiś wpływ na pomiary :roll:

 

czyli co... pozostaje cierpliwie czekać? ;-)

 

Mam jeszcze w kartoniku węgiel aktywny... może go na tydzień dołożyć do filtra? Nie wiem czy to coś zmieni... zresztą trochę korzeń mi barwi (wczoraj go włożyłem dopiero) więc pewnie to będzie miało wiekszy wpływ przy następnym sprawdzaniu parametrów wody.

 

TheDivineConspiracy o podłożu tu napisałem --> viewtopic.php?f=43&t=12701&p=122895#p122895

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.12.2009. zrobiłem pierwszy odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >4 .d

KH = 3 .d

pH = chyba 6,8

6.12.2009. drugi odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

N03 = 10 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >7 .d

KH = 6 .d

pH = 6,4

 

 

1) korzeń przed pierwszym odczytem był krótko w wodzie (barwił wiec go trzymałem w wiadrze)

dokupiłem 2) łupek fyllitowy i 3) lawa wulkaniczną

2 i 3 podobno nie ma wpływu na wodę... zastanawiam się co zmieniło mi tak pH

 

Zresztą co sądzicie o tych parametrach? (tylko trzy dni były różnicy pomiędzy badaniami :roll:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakuje jednego i chyba najwazniejszego testu na amoniak NH3/NH4

kurde kupując "JBL EasyTest 5 in 1" myślałem że mam wszystko podstawowe co potrzeba :o Nie planuje dokupić więcej testów... raczej będę cierpliwie czekał aż czas zrobi swoje (tylko kurde czemu na gwiazdkę drożeją nawet ryby :/)

 

BTW.

Jak będę podmieniał wodę raz na tydzień/lub dwa to będę wlewał nie kranówę tylko taka przepuszczoną przez filtr do osmozy (czy jak to tam się nazywa)... zakładam że to lepsze rozwiązanie nic kranówa

 

 

melosmiacz a może napiszesz coś na temat tego co mam.... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problemy z poprzednim podłożem i czystością wody i według zaleceń z for internetowych wymieniłem domyślny wkład w filtrze.

 

Aktualnie mam filtr zewnętrzny Eheim 2224

 

Dołączona grafika

 

na dole mam standardowe podłożę (ehfimech) http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:MekDrkAzEY5i-M:http://www.drsfostersmith.com/images/Categoryimages/normal/p_400984_12987D.jpg

 

a powyżej mam zamiast Ehfisubstrat mam zwykłą włókninę (pewnie z 4 warstwy).

 

Poczytałem sobie o cyklu azotowym (http://www.pmp.p-net.pl/biologia/cykl_azotowy.htm) i wyczytałem że właśnie na takim podłożu

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:8iSxcnZkHt0q7M:http://www.drsfostersmith.com/images/Categoryimages/normal/p-12876-19636-fish-supply.jpg najlepiej dojrzewają bakterie nitryfikacyjne.

 

 

 

Czy wymienić teraz włókninę na standardowy wkład i czekać (dłużej) aż akwarium dojrzeje.

Czy może sobie teraz odpuścić i za miesiąc lub dwa wymienić wkład, jak już od dawna będzie sobie "działać" akwarium z obsadą :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.12.2009. zrobiłem pierwszy odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >4 .d

KH = 3 .d

pH = chyba 6,8

6.12.2009. drugi odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

N03 = 10 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >7 .d

KH = 6 .d

pH = 6,4

10.12.2009. trzeci odczyt (JBL EasyTest 5 in 1):

N03 = 10 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >4 .d

KH = 6 .d

pH = 6,4

 

Czemu GH zmalało...? czy dolanie chlorowanej wody bogatej w ciężkie metale pomoże ;-) ? (może zwiększyć wartość GH?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

20.12.2009.:

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >7 .d

KH = 6 .d

pH = 6,4

 

26.12.2009.:

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH = >7 .d

KH = 3 .d

pH = 6,8

 

pomiędzy ostatnim pomiarem a dzisiaj nic sie nie zmianilo.... ciągle tyle samo rybek... nie rozumiem tych zmian :roll:

do czego jest to KH? co zmienia ten wskaźnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kh zmienia się pod wpływem korzeni, torfu, liści . Ta twardość właśnei można obirzac nie stosując RO

Na poziom Ph ma wpływ nawet pora dnia o której sprawdzasz ..... I tu tez wiele czynników może powodować wahania

 

Gh zmieniasz dolewając RO ( spada) a dolewając kranówkę ( rośnie ) Po co się tak bawisz w te zmiany??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gh zmieniasz dolewając RO ( spada) a dolewając kranówkę ( rośnie ) Po co się tak bawisz w te zmiany??

akwarium stawiałem (prawie w całości) na RO - wyniki w pierwszym poście.

Postanowiłem ustabilizować pH na poziomie w miarę neutralnym (dążę do 7.0). Miałem 6.8 i chciałem zwiększyć dlatego też zacząłem przy podmianach wlewać zwykła kranówę (8.0 pH).

Zamiast pH wzrosnąć to zmalało do 6.4 no i inne wskaźniki się zmieniły niekorzystnie. :roll::roll::roll:

 

BTW.

miałem małe problemy z pleśnią... może to zaburzyło te wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie.

Podobne wahania zauważyłem u mnie.

Woda z kranu ma parametry:

NO3-0

NO2-15

GH-ok 17

KH-15

PH-7.6

a w akwarium:

 

3.01.2010

 

NO3-15

NO2-0

GH-12

KH-12

PH-7.6

 

10.01.2010

 

NO3-30

NO2-5

GH-12

KH-14

PH-7.6

po tej podmianie przybyło oświetlenia z 60w przez 11h na 72w przez 11h plus 60w przez 4h w środku dnia.

17.01.2010

 

NO3-015

NO2-0

GH-14

KH-6!?

PH-7.6

W akwa dekoracja bez zmian,pomiary robione mniej wiecej w o jednej porze dokładnie co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...