Skocz do zawartości

zbielałe neonki


Agata
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Od ponad roku w moim akwarium pływa stadko neonków. Od początku pięknie się reprezentowały - miały intensywne mieniące sie kolorki. Jednak ostatnio neonki mi zbielały. Nie są już przeźroczyste tylko białawe - wygląda to jak nie do końca ścięte białko - a kolory totalnie wyblakły. Poza utratą intensywnych kolorków w sumie nic sie z nimi nie dzieje, są aktywne i mają apetyt. Znajomy stwierdził że powoli sie starzeją. Czy to ich zbielenie to objaw choroby czy znajomy miał racje i jest to objaw starości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie akwarium, jakie neony i ile, jakie parametry [azotany, ph, twardość, temperatura]?

Jakie oświetlenie?

Jaki żwir?

Ile roślinności?

Czym karmisz?

Dekoracje w akwarium z naciskiem na muszle lub jakieś nowe kamienie?

Jaka pozostała obsada?

Jakieś zmiany w baniaku?

 

Takie podstawowe czynniki mające wpływ na wybarwianie się neonów.

O ile parametrów możesz nie znać to po reszcie można stwierdzić co może być nie tak, znacznie lepsze niż zgadywanie "a może tooo" & "a może jednak tamtooo" ;)

 

Starości? Hehe... na pewno nie.

Neony są bardzo długowieczne, w dobrych warunkach mogą dożyć 10 lat więc te twoje to raczej nie staruszki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium niecałe 80l, neonki inessa (6 sztuk) , temperatura zawsze utrzymana na ok 20-22 *C, zawartość azotanów prawie że zerowa, woda miękka. Oświetlenie mają od początku takie samo(niestety nie pamiętam jakie dokładnie bo kiedy kupowałam sprzęt cały to sie na tym nie znałam i kierowałam sie radami sprzedawcy), tak samo żwir i roślinność, w każdym razie nie było żadnych zmian. W obsadzie są jeszcze 4 kiryski i 6 bystrzyków amandy. Karmione albo mrożonkami albo granulkami specjalnymi dla neonków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz to co napisała maziama i to może być głównym powodem blaknięcia, szczególnie że wcześniej [parę miesięcy] problem temperatury nie istniał bo było cieplej.

 

Dwa, jak na takie akwarium i tą obsadę spokojnie możesz jeszcze dokupić 20 - czym większa grupa tym lepiej się czują. ;)

 

Możesz spróbować nakarmić supervitem, swego czasu jak miałem neony karmiłem różnymi pokarmami a jak im to nasypałem to "prawie od razu" zauważyłem poprawę ;)

Pamiętaj żeby nie przesadzić z nadmiarem mrożonek, mogą zawierać pasożyty itp do tego [szczególnie przy tej temp w akwa] przydało by się je rozmrażać bo ryby jedzące lody też często chorują ;)

 

No i jak chcesz to możesz kupić specjalne witaminy dla ryb, prawie każdy producent takie ma, dają ponoć dobry efekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz to co napisała maziama i to może być głównym powodem blaknięcia, szczególnie że wcześniej [parę miesięcy] problem temperatury nie istniał bo było cieplej.

 

Dwa, jak na takie akwarium i tą obsadę spokojnie możesz jeszcze dokupić 20 - czym większa grupa tym lepiej się czują. ;)

 

Możesz spróbować nakarmić supervitem, swego czasu jak miałem neony karmiłem różnymi pokarmami a jak im to nasypałem to "prawie od razu" zauważyłem poprawę ;)

Pamiętaj żeby nie przesadzić z nadmiarem mrożonek, mogą zawierać pasożyty itp do tego [szczególnie przy tej temp w akwa] przydało by się je rozmrażać bo ryby jedzące lody też często chorują ;)

 

No i jak chcesz to możesz kupić specjalne witaminy dla ryb, prawie każdy producent takie ma, dają ponoć dobry efekt ;)

 

20 sztuk to chyba lekka przesada....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 80 litrach, w akwarium dostosowane pod nie - z odpowiednią twardością i ph, przy czym reszta obsady niewielka?

 

20 innesek na 80l moim zdaniem to nie przesada, ale co prawda maksimum przy tym co jest, szczególnie że teraz samych neonów jest jak na ten litraż mało ;) Oczywiście nie trzeba kupować aż 20, ale każde zwiększenie stadka obije się pozytywnie na rybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do temperatury to od początku istnienia tego akwarium temperatura nie miała dużych wahań.

Kiedy było ciepło nie używałam grzałki. Jednakże wypróbuję radę. Może rzeczywiście poczują się lepiej w wodzie o pare stopni cieplejszej.

 

 

Co do mrożonek - zawsze rozpuszczam je w łyżeczce cieplejszej wody ponieważ zdaje sobie sprawę że robaczki w lodzie nie są najodpowiedniejszą formą posiłku dla rybek;) a z częstotliwością ich podawania chyba nie przesadzam - tak sądzę. Zazwyczaj raz, czasem dwa na tydzień daję :)

 

Zastanowię się też nad kupnem dodatkowych 5 neonków - może rzeczywiście w większej grupie poczują się raźniej. Miejsca jeszcze trochę mam w akwa (myślałam o dokupieniu jakiejś spokojnej rybki, ale pomysł z powiększeniem stadka nie jest zły)

 

co do zdjęć - starałam sie ale mam strasznie kiepską cyfrówkę a te neonki tak szybko latają że trudno cokolwiek pstryknąć. Najwyraźniejsze zdjęcie wstawiam. Na nim mój najbladszy neonek w porównaniu z innym - który wprawdzie ma kolorki ale też już bledsze niż kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nagle temperatura która przez cały rok im pasiła zrobiła sie zła? Cały czas była utrzymywana na tym samym poziomie i dobrze im służyła przez ok 12 miesięcy.

 

A co do roślinki - na razie nie mam co wsadzać w żwirek bo to sadzonka bez korzonków jeszcze... wsadzam je w podłoże dopiero jak mają czym sie ukorzenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...