Skocz do zawartości

śnięcie ryb różnych gatunków


sliwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem w 96litrowym zbiorniku, padły mi rybki pierwsze były dwa małe młode kirysy spiżowe poten zbrojnik niebieski też malutki pojawiła się na nim tak jakby pleśń na jednej z bocznych płetw po kilku dniach znikło to a glonojad padł, wczoraj neon innensa a dziś 6centymetrowa smica kirysa czarnego która we wtorek złożyła ikre,

 

akwa96L

filtr turbo 550 18h na dobe

grzałka 150 watt

oświetlenie 54 watt gro-lux + aquastar + zwykła

 

obsada obecnie:

3x kirys spiżowy

1x zbrojnik niebieski

1xkardynałek

42xneon innensa

 

rośliny żabienice, trawy niskie i wysokie, mech xmass

 

i tak na koniec nie wiem czy ma to związek ze śnięciem wszystkie ryby padały pod żabienicą przy której wystają korzenie.

prosze o pomoc i z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się jeszcze jakieś parametry wody (wyniki testów) - ph, NO2, NO3... Kiedy zbiornik został zalany i czy dojrzewał (2-3 tygodnie)? Myślę, że przydałoby się też zmierzyć poziom jonów amonowych (NH3) żeby wykluczyć zatrucie amoniakiem. Zauważyłeś jakieś dziwne, nietypowe zachowanie u ryb? Ocieranie się o przedmioty, brak apetytu, pływanie przy powierzchni wody lub leżenie na dnie, nerwowość, zblednienie kolorów...?

 

PS. Nawiasem mówiąc obsada tragiczna! Neonów za dużo jak na taki litraż, zbrojnik nie do tak małego akwa, kardynałek ryba stadna więc jeden to oczywiście za mało, tak samo kirysek ryba stadna więc minimum 5-6 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałbym pojawiły się na rybach tak jakby podskórne krwotoki, zaczerwienienia na bokach.

co do testów to dopiero musze kupić,

woda stała w zbiorniku 2 tygodnie z pełna filtracją potem po zbudowaniu całego wnętrza akwarium stało z roślinami bez ryb następne 2 tygodnie.

co do zachowania to wszystko było ok neony w ławicy po całości pływają kirysy przekopują dno wąsy mają w bardzo dobrym stanie bez otarć i ran, apetyt mają, bystrzyk pływał przy powierzchni tak jakby mu tlenu brakowało, i się przekręcił.

Neony są malutkie i nie widze żeby im przeszkadzała ich ilość, zbrojnik ten który padł miał 2cm a ten który dobrze sie ma może mieć do 8 cm i całe akwarim jest jego,

kardynałek został mi z poprzedniego akwarium miałem ich tlko dwa bo zostały mi wepchnięte w zooloicznym jakiś rok temu gdy jeszcze nie wiedziałem że to stadna ryba, dokupował nie będe bo wiem że wtedy konkretnie przerybie, kirysów miałem 6 ale włąśnie mi padły 3 tak jak pisałem w pierwszym poście i to jest problem bo nie znam przyczyn, na ospe mi to nie wygląda bo nie widze żadny plmek na rybkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pierwszą podstawową sprawą przy identyfikacji choroby jest wykluczenie wpływu złych warunków panujących w akwarium. Więc, jak masz możliwość, to jeszcze dziś kup testy i podaj ich wyniki. A potem będziemy myśleć dalej... Napisz też jak często i czym karmisz ryby i jak wygląda pielęgnacja zbiornika (jak często odmulasz dno, ile wody podmieniasz, jak często czyścisz filtr i w jakiej wodzie)

PS. Prosiłabym także o zdjęcie całego zbiornika w pełnej okazałości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo śpie zaraz przy akwarium i troche buczy filtr.

ryby karmie 2x dziennie suchym pokarmem w ilości takiej żeby zdążyły zjeść zanim opadnie na dno, kirysy i zbrojnik dostają pastylki opadające na dno

dno w ciągu 3 tygodni raz odmuliłem, filtr dziś wyczyściłem pierwszy raz od kąd mam to akwarium jakieś 6 tygodni z grubsza w bieżącej wodzie a wkład w odstanej kilkudniowej,

 

a zdjęcie może być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze masakra miałem wcześniej 40L i było wszystko ok a dojżewało kilka dni tylko uczyłem się w nim na własnych błędach a widocznie było ich niedużo bo praktycznie skład i roślinki jak wsadziłem to rosły aż do likwidacj zbiornika i było wszystko ok przez rok, a w tym robie wszystko wg forum i książek a jednak coś jest nie tak, nie wiem czy za krótko dojżewało 4 tygodnie stało bez obsady z tego 2 tyg. całkowicie użądzone.

 

wlałem dziś "zieleń" prepart do zwalczania ospy rybnej

2 tygodnie temu "biotorfin"

 

małe dawki, stosuje się 10ml na 100L ja wlałem po około 5ml nie wiem czy tomogło zaszkodzić, w tym dniu później już nie karmiłem rybek

 

czy neon może obgryzać neona ? bo padł mi teraz następny tylko zanim padł pływał do góry brzuchem całkiem swobodnie, podejrzewam też że to kardynałek go obgryzł bo zauważyłem nie kompletny ogon u poprzedniego czegoś takiego nie widziałem, wszystkie płetwy miał kompletne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i testów nie zrobiłeś... eh... :roll: Prawdopodobnie masz "wybitą" florę bakteryjną (wyłączanie filtra, mycie go pod bieżącą wodą, leki...). I ryby chorują... Neonek nie "padnie" od odgryzionego ogona czy płetw, chyba, że to objaw jakiejś choroby i ta doprowadza do śnięć... Ale póki nie sprawdzisz parametrów wody, diagnozowanie i leczenie nie ma sensu...

 

PS. Zdjęcie może być... Zastanawiałam się jak w takim litrażu wygląda ponad 40 neonów, ale nie widać u ciebie tłoku, na pewno masz ich tyle...? ;) Te głazy były sprawdzane czy nie mają wpływu na wodę...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak mówiłem neonki pływają zwartą łąwicą więc wydaje się że jest ich mniej, kamienie są to otoczaki marmurowe raczej w żaden sposób nie szkodzą moczyły się kilka dobrych lat w rzece ;D

co do testów to sklep już był zamknięty i nie miałem gdzie kupić jutro wybieram sie na giełde zoologiczna to może zakupie jakieś specyfiki tylko potrzebuje jakieś nazwy, rozmawiałem z akwarystą i polecił mi easy-blance tetry, błękit metylowy, bkterie i aqua safe.

 

foto w trakcie małego karmiena do zdjęcie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonko... Zamiast kupować i lać kolejną chemię (czyt. uzdatniacze) skup się na sprawdzeniu jakości wody w akwarium, bo poprawić parametry można zwykłymi podmianami a nie niepotrzebnym wlewaniem różnych specyfików :roll:

 

Kup więc podstawowe testy na sprawdzenie poziomu azotynów (NO2), azotanów (NO3), odczynu wody (ph) i właściwości chemicznej wody (gh - twardość ogólna, kh - twardość węglanowa)

 

Finito...! :roll:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z testami może być problem dopiero zakupie na allegro bo w sklepie z drogie, kupiłem baktopur i aquatan i dostałem instrukcje żeby podmieniać wodę, dziś około 30L i za około 5 dni 50L dziś zaobserwowałem kolejnego padłego neonka dziwnie to wygląda jest jakby nieco złamany i pływa do góry brzuchem stara się odwrócić ale mu to nie wychodzi.

nie wiem czy to inne go poturbowały czy filtr za mocno chodzi i porywa najsłabszego osobnika, inne pływają normalnie a jeden kręci jakieś piruety i beczki

nie wiem czy jeszcze ktoś to czyta ale mAM nadal problemy dziś jeden neonek stracił kolory wygląda jak w nocy

 

 

 

witam, okazało się że problem tkwił w źle przygotowanym korzenieniu z trefnego źródła po wyjęciu go sytuacja się ustabilizowała i wszystko rozwija się bardzo ładnie, rybki nie chorują są bardzo ruchliwe i wyglądają na zadowolone :D ostatnie foto zbiornika i uważam że temat można zakończyć, jeszcze raz wszystkim dziękuje za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...