Jump to content

Masowe śnięcie jednego gatunku.


Recommended Posts

Wiek zbiornika 2,5 miesiąca.

260 litrów

+/- 500 Red Cherry

+/- 500 Babaulti

5 szt. Amano

15 Neon Innesa

30 Razbora Klinowa (było tyle, ale...)

2 Zbrojniki Niebieskie

1 Bojownik Wspaniały odm. strzępiasta

 

Chemii brak

 

Filtracja Aquael turbo 1100 + tetra tec ex600

NO3 - 5ppm

NO2 - 0ppm

pH - 6.8

temp. 25*C

 

innych parametrów brak

 

podmian brak, filtr czyszczony tradycyjnie - z odlewki, brak odmulania dna.

 

Sytuacja wygląda tak, że z niewyjaśnionych przyczyn od jakiegoś tygodnia masowo zdychają razbory tylko i wyłącznie. Codziennie spod tafli wody brzuchem do góry wyławiam +/- 3 do 5 sztuk. Pozostałe ryby zachowują się naturalnie. Reszta razbor chowa się po kątach, niezbyt skore do pobierania pokarmu. Jedyny pożytek z tej całej plagi jest taki, że zbrojniki i krewetki mają co jeść. ;] Razbory najpierw pływają bokiem, następnie brzychem do góry jakby sparaliżowane po czym zdychają. żadnych plam, zadrapań itd.

 

Interesują mnie konkretne odpowiedzi bez głupich oklepanych wskazówek, bo nie jestem aż tak głupi żeby podstawowych rzeczy nie sprawdzić. Czy jest w tym gatunku jakaś choroba, która dotyka wyłącznie "siostry i braci" pomijając inne organizmy w akwarium? Sprawa genetyczna? Raczej nie myślę o leczeniu, bo jak tak dalej pójdzie to do czwartku padnie ostatnie 7 sztuk. Chciałbym tylko rozwiązać tą zagadkę zanim uzupełnię w grudniu obsadę.

Link to comment
Share on other sites

Pytałam o CO2, bo ja straciłam 3 razbory dokładnie w taki sam sposób jak ty (objawy i zachowanie) i jedyne co się u mnie zmieniło to to, że zaczęłam podawać CO2 i chyba w za dużych ilościach. Te śnięcia przypisałam właśnie temu faktowi. Ale ty nie podajesz więc u ciebie to nie jest ta przyczyna. Szczerze mówiąc to ja się teraz zastanawiam, czy u mnie faktycznie przyczyną był ten dwutlenek... A ściślej mówiąc to zbyt szybki spadek ph w dzień i wzrost w nocy.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...