Skocz do zawartości

Oświetlenie 200L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnośnie oświetlenia, bo ten przelicznik 0,5W/L nie zawsze się chyba sprawdza. Ponieważ...

 

Mam akwa 200L [100x40x50] Czyli 50cm wysokości, a np. ktoś ma większy litraż ale 40cm wysokości więc teoretycznie wyjdzie, że ma mniej w/l ale w praktyce będzie na odwrót. Drugi przykład różnica między T5 a T8. Mając tyle samo świetlówek i o tej samej mocy jednak T5 jest nowszą generacją i mocniej świeci, a nie bierze się tego pod uwagę.

 

Chodzi mi o to, że mam belkę Hagen Glo T5 z odbłyśnikami 2x 39W (Reef White 10000K i Plant Grow) i czy wystarczy do tego zielska...

 

Bacopa monnieri

Echinodorus bleheri

Ludwigia repens

Valisnieria spiralis tiger

Alternanthera Splendida

Micranthemum Umbrosum

Eleocharis Parvula

 

Wychodzi na to, że mam 0,39W/L.

 

W przyszłości planuje butlę CO2 i jak światło będzie za słabe dokupię kolejną belkę 1x39W lub LEDy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przelicznik 0,5W/L jest tylko umowny.

Mogę się mylić, ale niema odpowiedników Watowych T8/T5, a jedynie długościowe - np. do akwa długości 60cm (standardowo 72L) zastosujemy max świetlówkę 18W T8 (z oprawkami około 59cm) lub 24W T5 (ta sama długość, ale większa jasność).

Co do wydajności (rozumiem, że "mocniej świeci" = więcej lumenów/W?) to nie wydaje mi się jakoby miało to znacznie, czy jest to nowsza czy starsza generacja, raczej tu rolę odgrywa producent, który może produkować świetlówki "tanie" o niewielkiej wydajności, lub wysokiej jakości - wydajność na poziomie górnej granicy świetlówek.

O ile nie znam się zbyt dobrze na zielskach, o tyle stwierdzić, że jeśli jakakolwiek roślina wymaga magicznego "0,5W/L" to i im mniej jest W/L i im wyższy zbiornik tym większe ryzyko, że oświetlenie będzie za słabe. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba zastosowanie dodatkowej świetlówki bo w twoim/waszym przypadku i moc jest niby za mała i zbiornik dość wysoki, a więc wątpliwość jest podwójna...

Radzę też nie przeceniać LEDów, bo ile w zwykłym oświetlaniu pomieszczeń zaczynają zaglądać pod przysłowiowe strzechy o tyle w akwarystyce prawie nie istnieją (raczej jako element "efekciarski" - zazwyczaj do podkreślenia czegoś najczęściej w nocy, żadko jako oświetlenie właściwe), bo tam nadal rządzi standard T8, który bardzo niechętnie ustępuje T5 zazwyczaj w "rośliniakach" gdzie mocne światło jest jednym z elementów kluczowych. Dodatkowo rury oświetleniowe na LEDach są bardzo drogie - "36W" 6500K 1400lm 445cd to wydatek około 190zł, a pobiera podobno 19W więc oszczędność chyba nie warta ceny. W przykładowym 300L 120x50x50 przyda się conajmniej 150W więc wyjdzie to jakieś 4(niedobór)-6(pewność) standardowych świetlówek 36W T8 lub 2-3 takie... Cenowo będzie to 160zł-240zł za świetlówki vs 380zł - 570zł świetlówki LED. Jeszcze jeden argument - jak dotąd nie spotkałem świetlówek LED innych niż 6500K...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że mając np. 39W T8 i T5 to T5 daje więcej światła? Tak samo jak można mieć 2 świetlówki z odbłyśnikami i bez. Ale nie bierze się tego pod uwagę licząc w/l.

 

Zobaczę jak moje T5 2x39W będzie się sprawować w 200L, bo na razie to mnie tak nie stać na kolejny wydatek rzędu 250zł.

 

Wyczytałem, że dane rośliny mają wymagania świetlne...

 

NAZWA __________OD __-__ DO

Bacopa monnieri (średnie - wysokie)

Echinodorus bleheri (niskie - wysokie)

Ludwigia repens (średnie - wysokie)

Valisnieria spiralis tiger (niskie - wysokie)

Alternanthera Splendida (wysokie - b. wysokie) tutaj mam wątpliwości czy 0,39W wystarczy, aby roślina nie padła.

Micranthemum Umbrosum (wysokie - b. wysokie) tutaj mam wątpliwości czy 0,39W wystarczy, aby roślina nie padła.

Eleocharis Parvula (niskie - wysokie)

 

Tylko co to znaczy średnie lub wysokie :] Chodzi mi o to aby przy moim oświetleniu roślinki nie padły. Mogą wolniej rosnąć ale nie chcę aby zmarniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...