Jump to content

okoń w akwarium


papa16b
 Share

Recommended Posts

Witam chce założyć akwarium z okoniami czy wie ktoś może co będę potrzebował jaka temperaturę pokarm itp ???? mam teraz akwarium z rybkami takimi jak 5x mieczyk 2x kirysek pstry 2x glonojad 1xpiskorek 1x sumik kasatka miałem więcej rybek lecz sumik wojuje na dzis dzisiejszy zamknąłem go w kotniku gdyż dziś dopuściłem parkę mieczyków zaczol od razu atakować :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

hej okonie bardzo pomału rosną i niema z nimi żadnego problemu (1 jest za mało tlenu i zdychają) jak zrobisz akwa z korzeniami i ciemnym podłożem to bardzo ładnie wyglądają (wybarwione czerwień aż bucha i te paski ) karmienie urozmaicone raczej tylko żywy robaki , rybki (gupiki) mniejsze pijawki , larwy komarów , małe kijanki . itp. (przepadają za ochotką )

Link to comment
Share on other sites

Mozesz wspomagac napowietrzaczem ale nie koniecznie a tem. pokojowa moze czasem byc nawet za wysoka więc o to ze będzie im za zimno bym się nie martwił Sam trzymalem 6 Basów Slonecznych w baniaku z Brzankami dostalem je do kolegi...... PETENIA .... i chowaly się doskonale nawet w wyzszych tem. Z czasem przyjmowaly pokarm suchy... powodzenia pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

W listopadzie dowieziesz, byle blisko i było zimno. Wbrew pozorom, okoń jest bardzo delikatny, nie znosi zamulenia i wysokich temperatur.

Jak chcesz, to możesz nawet zamrozić akwarium i wytrzymają. Okoń dobrze karmiony po roku od narybku może mieć 15 centymetrów, a w drugim koło 22 cm. Potem rośnie już gorzej.

Nie urośnie duży, gdy będzie ich za dużo w akwarium i nie będzie pokarmu, wtedy 18 cm i koniec.

Link to comment
Share on other sites

hej

okoń rośnie bardzo powoli !!!!!!!!!!!!!

 

jak by tak było jak piszesz to by były trzymane na większą skale w stawach gospodarstw rybackich a tak nie jest )

Nie masz racji. Okoń rośnie (w stawach!) bardzo szybko na początku, tak jak napisałem wcześniej. Zjada kijanki, narybek lina, słonecznicę, owady i larwy i inne przysmaki. W bajorach i przegęszczeniu rośnie wolno, a nawet bardzo wolno.

 

W stawach się nie opłaca hodowla okonia, bo:

- 1 kg kosztuje tylko około 7 zł (a karp kosztuje ponad 10 zł w hurcie),

- okoń jest również konkurencją dla karpia, bo zjadają larwy, robaki itp.,

- zjada małe liny (w handlu po ok. 12 zł/kg),

- zjada małe szczupaki (w handlu nawet po ok. 50 gr/sztukę),

- ciężko się transportuje i sprzedaje, bo jest nieodporny na małą ilość powietrza w wodzie, a nikt nie kupi okonia pływającego do góry brzuchem,

- nie nadaje się na konserwy ze względu na małe zainteresowanie rynku takimi konserwami i trudności w obieraniu.

 

Warto mieć okonia trochę w stawach, bo:

- zjada ciernika, a ciernik jest groźny dla karpii (karpie połykają ciernika i jazgarza przy oddychaniu i nie potrafią się ich pozbyć, padają gdy rybka w przyłyku gnije),

- może być dobrym pokarmem na początku dla suma i szczupaka, bo okoń trze się koło kwietnia, a płoć i lin dopiero w maju.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Zapomniałem dodać. Jak wykarmić 50 ton okonia?! Drapieżnik to średnio 30% populacji. Karpia skarmia się zbożem i jest po sprawie, a okonia? Zaczęłyby się zjadać nawzajem.

Lepiej patrzeć na to w skali makro a nie mikro.

 

Dzięki temu okoń zostaje dla smakoszy! :-)

Link to comment
Share on other sites

hej

wysłałem zapytanie do ośrodków zarybieniowych i poczekamy na odpowiedz zobaczymy jak u nich okoń rośnie w pierwszym roku

Ciekawe kto odpisze :-)

Nie słyszałem żeby ktoś produkował(wycierał) okonia, co nie oznacza, że nie może się wkrótce zmienić.

 

Niemcy przyjeżdżają do naszych kłusoli koło Świnoujścia i płacą sensowne pieniądze za żywego okonia, po czym wpuszczają okonia na swoje jeziora.

 

 

Ps. Przypomniało mi się: Złapany przez rybaków, bodajże największy w Polsce, szczupak miał 32 kg i tylko 9 lat!

Link to comment
Share on other sites

hej

Nie dostałem jeszcze odpowiedzi (sezon na karpia ) , poczekamy Muchomorek trzeba to wyjaśnić sam jestem ciekaw jaka będzie odpowiedź.

Sezon na karpia już się raczej skończył, teraz to tylko sprzedają ryby. Odłowy są najczęściej 10-20 listopada, jak ktoś robi odłowy później, to ma duże problemy ze sprzedaniem ryby.
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...