Skocz do zawartości

ZEOLIT prawda i mity


Rekomendowane odpowiedzi

Witam będąc wczoraj w sklepie akwarystycznym we Wrocławiu przysłuchałem się pewnej rozmowie, sprzedawca informował kupującego o wkładach do filtrów między innymi o zeolicie, wspomniał że zeolitu się nie wymienia tylko płucze podczas czyszczenia co jakiś czas filtra, gąbek, etc. czytając to i inne fora spotkałem się raczej z opiniami, że zeolit raczej się wymienia.

 

A może są różne odmiany zeolitu? Mój jest jakiś zielony, w sklepie widziałem brązowy i teraz mam mętlik w głowie :(

 

Jak to jest z tym minerałem, wymienia się czy nie, a może tylko płucze? Pytam się bo mój na razie leży w woreczku i czeka na wsadzenie do kubełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten artykuł coś Ci rozjaśni: http://www.ekoinfo.pl/art.php?action=mo ... 425&idg=12

Super :) dużo ciekawych informacji w tym linku lecz nadal niejednoznacznie wiem, wymienia się zeolit po jakimś czasie czy nie? Czy wystarczy go faktycznie wypłukać bo poddawać go takiej temp jak w linku czy w inny sposob w domowych zaciszach raczej nie wykonalne.

 

Zapytam inaczej :) użytkowników zeolitów w filtrach:

 

1. Jakie macie zeolity? (kolor i granulacja)

2. Co z nim po jakimś czasie robicie? (wymieniacie czy oczyszczacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie kremowy wymieszany z węglem (zeocarbon). Traktuję go jak węgiel, część u mnie jest na stałe (jako złoże biologiczne w jednym koszyczku - dyskusyjna sprawa) i tylko go płuczę, a część wymieniam (w drugim koszyczku) co czyszczenie filtra czyli co jakieś pół roku. Reszta filtra to gąbki i keramzyt. Na taką filtrację nie narzekam u siebie. Z jakiego powodu chcesz ten zeolit stosować?

 

PS. Często zmieniany zeolit (co 2-3 tygodnie) jest pomocny w walce z krasnorostami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój rozum zeolit powinno się wymieniać i też tak czynię. Średnio co 2-3 miesiące.

Zeolit jest bardzo porowatą strukturą wychwytującą drobne zanieczyszczenia (bardzo drobne) i wiążącą związki azotu. Stąd logiczne, że po pewnym czasie się "zapycha" i traci swoje właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...