Skocz do zawartości

Pyszczaki w 180l


Nefren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam pytanie. Posiadam akwarium już pełen rok, i zamierzam zmienić obsadę. Teraz mam kilka gurami, welona, neony, glonojady itp. Czy trudne jest utrzymanie pyszczaków? Oczywiście z tych rybek zostałyby tylko glonojady, chyba że gurami też może, niewiem. Ile pyszczaków mogłoby być w takim akwarium? Może jeszcze jakieś inne rybki mogą być z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zrezygnowałbym, ze wszystkich rybek a już na pewno ze zbrojników. Decydując się na pyszczaki musisz zmienić typy filtracji a właściwie chodzi o to aby posiadać filtr mechaniczny i kubełkowy(biologiczny), oświetlenie nie jest już ważne (co nie znaczy, że w ogóle ma go nie być) chodzi o to, że nie musi przekraczać 0.5W/L ponieważ w malawi raczej nie trzyma się roślin.

Co do obsady stawiam na 2 gatunki:

Iodotropheus sprengerae- pyszczak rdzawy

Pseudotropheus saulosi- (samce są niebieskie samice żółte, więc ogólne wrażenie będzie takie, że masz 3 gatunki ryb)

 

A co do reszty pytań, które na pewno chciałbyś zadać, odpowiedź wysyłam Ci na PW. Miłej lektury życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary to 35x50x100. Teraz sprawdziłem.

Pyszczaki jak patrzyłem w sklepie nie są takie małe, także nie powinny zbrojniki ich moim zdaniem ruszać. Niewiem jak u Was, ale jak obserwuję swoje zbrojniki to one nie zaczepiają welona, kirysków czy innych rybek. A jak wiadomo welon bardzo często chodzi po dnie, tak jak kiryski. Czasem tylko dwa zbrojniki samce się ganiają przez chwilę.

A ile pyszczaków proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy welon jest rybą terytorialną? I tak w ogóle to jest rybą zimnolubną, więc co on robił w poprzedniej twojej obsadzie??

 

Jeśli chodzi o wymiary to szkoda, że akwarium nie jest te 5cm niższe i 5cm szersze, ponieważ jeśli chodzi o pyszczaki ważna jest pow. dna, wysokość nie ma takiego znaczenia jeśli mowa o gatunkach mbunda.

A co do ilości to zależy od gatunków: np:

 

-Pseudotropheus saulosi 2+5

-Labidochromis caeruleus 1+4

 

albo

 

-Pseudotropheus saulosi 2+5

- Iodotropheus sprengerae 2+5

 

Chociaż z 2 strony jest to tylko 180, więc może zdrowiej by było zmniejszyć ilość sztuk w gatunku o 1 jako, że Pyszczak Rdzawy ma to do siebie, że potrafi być zadziorny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahhh, są ludzie, którzy trzymają zbrojniki z pyszczkami a właściwie ich albinotyczną odmianę ale we większych zbiornikach czyli przynajmniej 240litrów. Zbrojniki dośc mocno brodzą, pyszczaki również nie należą do najczyściejszych ryb przy tym połączeniu i braku roślin musiałbyś mieć bardzo wydajną filtrację aby utrzymać prawidłowe parametry i to nie jednego filtra ale 2 jednego mechanicznego i jednego biologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być same pyszczaki lub inne z Malawi - żadnych innych ryb nie tylko zbrojników...

Wielkie jeziora afryki mają specyficzny charakter - przede wszystkim są zasadowe i mają dość twardą wodę. Do takiego akwarium daje się kamienie różne w tym wapienne! dobrze jest dno wysypać muszlami. W czymś takim inne ryby nie będą sie dobrze czuły, poza tym pyszczaki potrafią być naprawdę agresywne, dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość - uzbierać środki na całą obsadę bo włożysz ją tylko raz[/color] - żadnego dokupywania - bo dokupione zostanie zjedzone!!! Zbrojniki pewnie dzielnie by się broniły i wysłały na tamten świat niejedną rybkę zanim by padły ... Może nawet by trochę pożyły - jak od małego przyzwyczajać pyszczaki , ale w takiej wodzie - to nie dla nich...

Poza tym ta filtracja... Zeolit obowiązkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być same pyszczaki lub inne z Malawi - żadnych innych ryb nie tylko zbrojników...

Wielkie jeziora afryki mają specyficzny charakter - przede wszystkim są zasadowe i mają dość twardą wodę. Do takiego akwarium daje się kamienie różne w tym wapienne! dobrze jest dno wysypać muszlami. W czymś takim inne ryby nie będą sie dobrze czuły, poza tym pyszczaki potrafią być naprawdę agresywne, dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość - uzbierać środki na całą obsadę bo włożysz ją tylko raz[/color] - żadnego dokupywania - bo dokupione zostanie zjedzone!!! Zbrojniki pewnie dzielnie by się broniły i wysłały na tamten świat niejedną rybkę zanim by padły ... Może nawet by trochę pożyły - jak od małego przyzwyczajać pyszczaki , ale w takiej wodzie - to nie dla nich...

Poza tym ta filtracja... Zeolit obowiązkowo.

 

No to tu widzę parę nieścisłości

1 Woda w jeziorze Malawi nie jest twarda

2 to nie tanganica i akwarium z muszlowcami aby na dno sypać muszle , pierwszy raz o czymś takim słyszę

3 Dlaczego nie można dokupować (totalna bzdura )

4 Co do posiadania zbrojników w akwariach malawijskich fakt jest to totalna głupota, ale tylko pod tym względem iż będą wiecznie niedożywione, pyszczki zjedzą wszystko łącznie z tabletkami dla zbrojników , jedyna możliwością nakarmienia zbrojnika w akwariach malawijskich jest przekarmienie pyszczaków. Co do przeżycia to przeżyją i nikt nikogo nie zje

5 Nigdy nie stosowałem zeolitu w akwariach typu malawi więc nie wiem dlaczego obowiązkowo , może wytłumaczysz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już mi w ostatnim poście odpowiedziałeś na to, co chciałem tak naprawdę wiedzieć, czyli czy mogę trzymać z pyszczakami zbrojniki :)

Ale teraz nasunęło mi się następne pytanie. Wiem, że pyszczaki potrzebują kamieni, korzeni, aby miały dużo kryjówek. Jeśli teraz mam tapetę taką bardziej zieloną(w rośliny) to czy ona może zostać? Kryjówki będą miały i tak, a ta tapeta chyba im nie powinna przeszkadzać, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tapeta nie przeszkadza , lecz kiczowato wygląda więc nie polecam , korzeni do malawi zresztą też nie , gdyż zakwaszą wodę , najlepiej ph utrzymywać na poziomie 7,5 - 8 , czyli skały skały skały . Co do zbrojników lepiej je zastąpić sumikami z rodziny synodontis , będzie ładnie , dobrze i pożytecznie gdyż one zjadają resztki które opadną na dno , a zbrojniki w niczym tobie nie pomogą , tym bardziej jak będą kryjówki to zobaczysz je raz na miesiąc przy odrobinie szczęścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...