Skocz do zawartości

[126L] roślinne/ogólne


aliatic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na moje pierwsze akwarium!

 

19.11.2009 Start

 

ZBIORNIK 126 LITRÓW (WYMIARY: 80x35x45 cm)

 

PARAMETRY WODY:

Wykonane za pomocą Aquaset firmy Zoolek

W kranie:

pH 7,8

TwO (GH) 17

TwW (KH) 9

NO2 0 mg/l

NO3 0 mg/l

NH3 0 mg/l

PO4 0,2 mg/l

Fe 0,1 mg/l

 

W akwarium (dzisiejszy pomiar):

pH 6,5

TwO (GH) 14

TwW (KH) 9

NO2 0 mg/l

NO3 5 mg/l

NH3 0 mg/l

PO4 0,2 mg/l

Fe 1,5 mg/l (jakies 2h po dodaniu nawozu w dniu dzisiejszym)

 

PODŁOŻE:

Żwir kwarcowy 12kg (frakcja: 3-5 mm)

Żwir kwarcowy 10kg (frakcja: 1-3 mm)

 

SPRZĘT:

Filtr zewnętrzny - EHEIM 2213 + BIO

Grzałka - JAGER EHEIM TSRH 100W

 

OŚWIETLENIE: 0,76W/L

5xT8 + 4 odbłyśniki na pierwszych czterech świetlówkach

Kolejność od przodu:

Philips Aquarelle 18W

Philips TLD 965 18W

Flora-Glo 20W

Aqua-Glo 20W

Flora-Glo 20W

Obecnie włączane są wszystkie na raz. Jednak planuje w niedalekiej przyszłości zakup timerów. Wtedy w pierwszej kolejności zapalana będzie Aquarelle i pierwsza Flora. Po godzinie natomiast cała reszta. W takiej samej kolejności będą wyłączane z godzinnym odstępem czasu.

 

NAPOWIETRZANIE:

Brak. Chyba, że liczyć deszczownię.

 

TECHNIKA CO2:

Zestaw CO2 + Butla 8L

CO2 podawane przez reaktor do obiegu wody na wyjściu filtra

 

NAWOŻENIE:

W podłożu pałeczki do nawożenia roślin - TETRA AQUA PLANT INITIALSTICKS

Zestaw w płynie Aqua-Art: Planta Gainer Classic, Planta Gainer Ferro+, Planta Gainer Safe Water, Planta Gainer Macro

Dodatkowo posiadam w proszku do rozrobienia Fe oraz K2SO4

 

TŁO:

Własnej roboty (przejście z czarnego do ciemno niebieskiego) wydruk na PVC

 

ELEMENTY DEKORACYJNE:

Korzeń 1 szt.

 

FLORA:

Bacopa caroliniana 6 szt.

Blyxa japonica 7 szt.

Cryptocoryne Walkeri 2 szt.

Didiplis diandra 4 szt.

Egeria densa 3 szt.

Glossostigma elatinoides x szt.

Hemianthus micranthemoides 5 szt.

Heteranthera zosterifolia 1 szt.

Hottonia inflata 1 szt.

Hydrocotyle leucocephala 1 szt.

Hygrophila difformis 2 szt.

Hygrophila polysperma Rosaenervig 2 szt.

Limnophila aromatica 1 szt.

Limnophila sessiliflora 3 szt.

Ludwigia brevipes 2 szt.

Ludwigia natans 2 szt.

Ludwigia sp.red 3 szt.

Mayaca fluviatilis 4 szt.

Micranthemum umbrosum 5 szt.

Myriophylum pinnatum 1 szt.

Rotala rotundifolia "green" 3 szt.

Rotala rotundifolia "red" 1 szt.

Vallisneria asiatica 5 szt.

 

FAUNA:

Obecnie:

brak i przez najblizsze 3-4 tygodnie nic się tutaj nie zmieni

 

W planach:

Loricariidae Panaque sp. (L204)

Callichthyidae Corydoras schwartzi

i jakaś parka na pozostałą część zbiornika

 

FOTO:

1h po zalaniu zbiornika

Dołączona grafika

 

Ludwigia Sp. Red po zalaniu

Dołączona grafika

 

48h po zalaniu, czyli dzień dzisiejszy

Dołączona grafika

 

Teraz czas na kilka zdań od siebie.

Tak więc, jak już na samym początku zapisałem jest to moje pierwsze awarium. No i całkiem możliwe, że będzie to akwarium roślinne. Wprawdzie mam w planach za jakiś czas wpuścić kilka rybek. Jednak biorę pod uwagę, że roślinki tak mi sie spodobają, że zostanę tylko przy nich. No ale zobaczymy jeszcze. Na pewno wiele będzie zależało od tego, czy będę miał przyjemność walczyć z glonami czy też nie. No i czy uda mi się tą walkę wygrać ;). Obecnie nie ma ryb, więc od początku CO2 jest dość mocno podawane 24h/dobę, do tego oświetlenie jest jakies 7-8h dziennie. Wydaje mi się, że jest sporo roślin, więc powinienem uniknąć najazdu glonów. Zobaczymy. Przy starcie zbiornika dodałem niewielką ilość Macro i Classic. Wczoraj i dziś rano dodałem Ferro+, no i mam w planach podawać je codziennie (tak jest opisane na opakowaniu). Mam jeszcze K2SO4, więc może zamiast Ferro podawac nawóz potasowy? Jeśli ktoś mógłby mi tutaj doradzić, bo niechciałbym przesadzić. Co do układu roślin, to zostały przeze mnie posadzone jak leciało. Nie starałem się o jakieś konkretne planowanie. Zakupione zostały na allegro z przycinki i chcę teraz aby się po prostu przyjęły. Dopiero później jak już też dojdę która roślina jest która (kilka nie udało mi sie rozpoznać, jak np. Limnophila Aromatica, a inne pewnie źle rozpoznałem), postaram się je lepiej rozmieścić w akwarium z podziałem na konkretne plany. Na pewno będzie wtedy dużo lepiej się to prezentowało z uwagi również na wiekszą grupę roślin jednego gatunku po przycinkach.

 

Jakie plany na przyszłość?

Odpowiednie nawożenie, aby uniknąć glonów oraz ładne i prawidłowe rozmieszczenie roślinek.

 

Inwestycje?

Myśle, że na chwilę obecną nic wiecej nie potrzeba. Może jeszcze kupie coś do zbicia GH i KH, no ale obecnie gdy nie posiadam ryb, wydaje się to chyba zbędne. Aczkolwiek, to tylko moje przemyślenia a ekspertem nie jestem.

 

Na sam koniec kilka pytań do Was, gdyż mam pewne wątpliwości po tych dwóch dniach działania mojego akwarium.

1/. Czy te korzenie w przypadku Cryptocoryne Walkeri powinny być w podłożu?

Dołączona grafika

 

2/. Czy Ludwigia sp.red ma się dobrze? Czegoś za dużo, za mało? Głównie chodzi mi o jej dolną część, gdyż w górnej części całkiem ładnie to wygląda. Jaka może być przyczyna tych odpadających listków?

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

3/. Bardzo kiepsko wygląda też poniższa roślinka, generalnie od samego początku. No i nie wiem jak temu zaradzić. Niestety nie wiem jaki to gatunek. Wydaje mi się, że może to być Hemianthus micranthemoides.

Dołączona grafika http://img40.imageshack.us/img40/1373/39875608.th.jpg

 

4/. Heteranthera zosterifolia ma jakies szare dolne listki, górna jej część wygląda dobrze z daleka. Z bliska też jakby coś złego się działo.

http://img38.imageshack.us/img38/6294/39326370.th.jpg http://img513.imageshack.us/img513/4213/95202783.th.jpg http://img40.imageshack.us/img40/618/43328593.th.jpg

 

5/. Hydrocotyle leucocephala niby ładnie bąbelkuje od pierwszych minut w zbiorniku, jednak jej listki zaczynają brązowieć. Jaka może być tego przyczyna?

http://img689.imageshack.us/img689/7603/37387723.th.jpg http://img689.imageshack.us/img689/9418/20803855.th.jpg

 

6/. Cryptocoryne Walkeri ma popękane liście, jaka może być tego przyczyna? Niestety nie pamietam, czy tak wyglądała zaraz po transporcie. A może jest to efekt 48h przebywania u mnie w zbiorniku.

http://img38.imageshack.us/img38/5785/52216351.th.jpg http://img40.imageshack.us/img40/1099/70955285.th.jpg

 

Wszystkie uwagi, sugestie mile widziane!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli start był kilka dni temu a ładujesz tyle chemii to wróżę ci inwazję - nie tą z kosmosu na twoje nieszczęście tylko strasznych zielenic, krasnali i bóg wie czego jeszcze :)

 

już w wielu tematach poruszany był temat nawożenia młodych zbiorników wystarczy poszukać

 

co do samego akwa:

jak dla mnie za dużo gatunków roślin jak na taki "litrażyk"

poza tym jak to wszystko urośnie to będzie trzeci plan i nic więcej :8

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli start był kilka dni temu a ładujesz tyle chemii to wróżę ci inwazję - nie tą z kosmosu na twoje nieszczęście tylko strasznych zielenic, krasnali i bóg wie czego jeszcze :)

 

już w wielu tematach poruszany był temat nawożenia młodych zbiorników wystarczy poszukać

 

co do samego akwa:

jak dla mnie za dużo gatunków roślin jak na taki "litrażyk"

poza tym jak to wszystko urośnie to będzie trzeci plan i nic więcej :8

 

pozdr

Więc po dojrzaniu zbiornika może otoski na glony :?: Akwarium bardzo ładne tylko poczekać aż się rozrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne , wręcz wzorcowe wprowadzenie nas w Twój zbiornik. Na razie spauzuj z nawozami - bo baniak jeszcze nie dojrzał, daj jakąś rybkę (z przyszłej obsady) na start. Z roślinami się jeszcze będzie działo, bo się muszą ukorzenić , przyjąć. Generalnie za wcześnie ciut (tak z 15 dni) je wszystkie wsadziłeś. Ale trudno - jedziemy dalej!

A tak przy okazji - ciekawe rybki sobie wymyśliłeś, ale obawiam się że te większe Ci glosię będą rujnować. Ja z tego powodu sprzedałem plecostomusa...

Jednak obawiam się że akwarium 112l dla Loricariidae Panaque sp. (L204) jest "ciutkę" za małe.

Lepiej to jeszcze przemyśl. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się wypowiem ;) Tradycyjnie, rzecz jasna trzeba zacząć od termometru :D Wiesz co będzie trzeba z nim zrobić. Akwarium zapowiada się ciekawie, jednak mam kilka uwag co do jego wystroju ;) Głównie chodzi mi o rozmieszczenie roślin ;) Lewa strona jak najbardziej OK ale prawa... większość gatunków posadzonych prawie na sobie :) Ludwigia może zostać, tylko przetnij ją za pół, a ścięte wierzchołki wsadź w podłoże ;) Tak rób z każdą rośliną jaką wsadzisz. W ten sposób doprowadzisz do wspaniałego efektu ! Roślinka o której wspomniałeś, również wydaje mi się hemianthusem ;) ale takim zapuszczonym ;/ proponuję zrobić to samo co z ludwigią, tylko że np. pociąć na 3 części. Co prawda nie pasuje mi tam zbytnio, to na upartego może zostać ;) Tylko pamiętaj o częstszym cięciu. Dokładnie to samo zrób z bacopą, didiplisem, hethernaterą, limnophilami, rotalami i całą resztą łodygowców. Wszystkie te zabiegi proponowałbym wykonać za jakieś 3-4 dni. Wtedy rośliny będą miały już jakieś początki korzeni, przez co będzie łatwiej Ci wsadzać wierzchołki, bez uszkadzania aktualnego aranżu ;) Życzę powodzenia w dalszych działaniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie oceniam, bo baniaczek jeszcze świerzy, ale start dobry(dużo roślin), ale chemi za dużo :!:

Generalnie za wcześnie ciut (tak z 15 dni) je wszystkie wsadziłeś. Ale trudno - jedziemy dalej!

Nie bardzo rozumiem. Miał zasadzić rośliny 15 dni po zalaniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...