Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium ..


Rekomendowane odpowiedzi

Hey :]

 

Niedługo będę miał akwarium - Ok. 100 litrów (W granicach 90-110).Trochę poszukałem, chciałbym jednak posłuchać jak dobrze zacząć od doświadczonego akwarysty.

 

Obsada (Na razie tylko w wyobraźni) :

- Neon innesa lub czerwony - Jaka mniej więcej ilość (Wiem, że muszą być w stadzie (Ogólnie, to miedzy innymi dlatego się nimi interesuję), ale chcę wiedzieć do jakich rozmiarów ów stado może dojść :P),

- Gupiki - Również chciałbym mieć kilka, podobno b. dobre dla początkującego, małe wymagania, a jestem rozsądny i wolę mieć rybkę o małych wymaganiach, niż jakiegoś cudaka który się zakrztusi, zatruje, zachoruje, udusi, zostanie połknięty przez inną rybkę lub Bóg wie co jeszcze ..

- Myślę nad mieczykami Hellera, Kiryskami, Danio - Ile, opłaca się, oraz najważniejsze - Które ? Czy zmieszczą się ?

- Macie dodatkowe propozycje dla urozmaicenia :> ?

 

*Będę miał kotnik :]

 

---

 

Jako, iż robię wszystko pierwszy raz, na co muszę uważać ? Jakie są typowe błędy ?

Pokarm - Chciałbym mieć jeden na wszystkie rybki.Miasto jest +30km stąd, jest odwiedzane raz na ok. 1/2 tygodnie - Kupować pokarm na zapas, może robić coś domowego (Tylko co ^^?) a pokarm z sklepu kupować okazjonalnie ?

 

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś cierpliwy - Lubię wszystkiego wysłuchać, na co mam uważać, porady, zanim czegoś dotknę.Nie lubię zasady "Uczę się na własnych błędach" :P

 

Pozdrawiam, Kalenz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu przede wszystkim uważnie przeczytałbym wszystkie wątki dotyczące dojrzewania zbiornika - rozumiem zwykłą ludzką ekscytację, ale w tej branży trzeba być cierpliwym.

Następnie zastanowiłbym się nad ciągle powtarzaną mantrą pt. "dołóż światło i daj CO2" - najwidoczniej coś w tym musi być.

Poczytałbym również o podłożu i nawożeniu roślin.

 

Obsada to jest końcowy etap zakładania zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, przed dodaniem rybek trzeba odczekać ok. 2 tygodnie, by nastąpiła równowaga biologiczna (Może coś przekręciłem, ale dobrze pamiętam, że trzeba odczekać 2 tygodnie :P )

 

Sporo czytałem, wszystko krok po kroku, jednak niewiem, czy czegoś nie przegapiłem, jak i ciągle zastanawiam się nad ilością rybek, jak i ich gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - żyworódki są fajne, ale jak się nie ma kilku baniaków z pielęgnicami, to trudno zapanować nad populacją. Jeżeli punktem wyjściowym są neony, to resztę obsady planujemy pod wymagania neonów, czyli woda miękka i kwaśna - żyworódki nie za bardzo lubią takie warunki. W takim razie idźmy w stronę biotopu południowoamerykańskiego - Mamy stadko 15szt czerwonych neonów, dołóżmy do tego harem, czyli samca i dwie samiczki Apistogramma borelli, 7 kirysków np. sterbai i co dalej? Ano dalej nie za bardzo, bo stulitrowe baniaczki wykluczają jakiekolwiek duże pielęgnice. Czyli dołóżmy jeszcze 10 neonów i w akwarium na pewno nie będzie nudno. Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, by nie było nudne :] I bardzo dobrze.

 

Barwne ryby, ale nie wymieniłeś gupików, zabrakło miejsca, nie opłaca się ?

IMHO hodowla gupików ma sens przy obsadzie jednogatunkowej i selekcji przychówku. Reszta idzie jako żywy pokarm dla np. skalarów. Jeżeli koniecznie chcesz mieć żyworódki, zainwestuj w gupiki Endlera, są mniej płodne i równie piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj, no tak, gupiki są żyworodkami, zapomniałem o tym (Właśnie zastanawiałem się, o co Ci chodzi z tymi żyworodkami ) :P

 

Bardzo mi pomogłeś, chciałem właśnie posłuchać opinii doświadczonego akwarysty :] Mam nadzieję, że niedługo rybki pojawią się u mnie :P

 

Oczywiście, nadal chętnie wysłucham propozycji innych znawców :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsade bym dał taką:

10x Neonki

6x kiryski

6x Danio (szybko przystosowują się do warunków no i są "łatwą rybką")

4 samce ładne gupików (dadzą radę każdej wodzie :D )

 

Według mnie rybki by ładnie wyglądały i przede wszystkim żywo. Warunki wody mógłbyś dać takie bliżej dla Neonków, bo są bardziej wymagające, ale też jakiś bajer dla reszty rybek. Dużo roślinności :) Kupił bym jakiś zestawik młodych roślinek (na twoich oczach urosną) :lol: i ładnie obsadził na kryjówki dla pływających "beznogów" hehe :mrgreen:

 

Co do jedzenia: suche płatki dla rybek i zobacz co lubią jeść pojedyńcze gatunki i możesz np. co 3-4 dni dla urozmaicenia diety karmić je tym.

 

PS. może pomieszać kardynałki z neonami np. 8+4; powinny razem pływać więc też inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje nastawienie było takie, by gwiazdą akwarium była ławica neonów innesa, oraz jakieś łatwe ryby - Akwarium byłoby nastawione na neony, więc chciałbym jeszcze ryby które mają niskie wymagania i przystosują się do życia na warunkach neonów.Do tego jeszcze jedną lub dwie rybki dla urozmaicenia :] Jeśli danio jest łatwe w hodowaniu, to może wezmę ;]

 

Co do pokarmu, to się na tym nie znam, ale sporo osób daje płatki, więc coś musi w tym być ;p

 

Na początku może kupię małą ilość rybek, a potem powoli będę kupował pojedyncze sztuki, by zobaczyć kiedy akwarium się zatłoczy.

 

Mam też pytanie : Jeśli kupię kilka rybek, to wpuszczać je można na raz, czy też muszą być jakieś odstępy czasowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę zaplanuj wcześniej, ryb lepiej nie kupować po jednej bo zdecydowana większość w tym te które planujesz bardzo źle czują się w pojedynkę.

Do akwarium lepiej nie wpuszczać wszystkich ryb na raz, nie dlatego aby patrzeć czy już jest "za dużo" - przy wpuszczeniu całej gotowej obsady naraz cykl azotowy może na początku nie wydalać przez nagły skok amoniaku który produkują ryby. Najlepiej jak kupujesz całą dużą obsadę na początku, rozłożyć ją na dwa, trzy "rzuty" i tak też je wpuszczać.

 

Pokarm, płatki są ok ale płatki płatkom nie równe.

Do tego pokarm dobiera się pod dokładną obsadę, przy neonach polecam Ci jako podstawowy supervit tropicala, bardzo ładnie intensyfikuje ubarwienie tych ryb i smakuje im ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czas między tymi rzutami to mniej-więcej jaki powinien być :P ?

 

Może i dobrze kupić obsadę na raz.Co do pokarmu, to też się zastanawiałem, przyda się :P

 

EDIT: Akwarium 100 litrów będę miał w lutym.Trochę później, niż chciałem, ale muszę poczekać.Cena tak jak myślałem, 600-700zł.Przynajmniej mam trochę czasu na ustawienie miejsca, pomyślenie nad obsadą, poszperanie w internecie.Myślę że za 3 lata, jak rybki nie zdechną (xD) kupię sobie z 200 litrów, szafkę, oraz lepszy sprzęt - Ale na razie tym się nie zajmuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...