Jump to content

Chore oko mieczyka

Recommended Posts

Nie znalazłam podobnego tematu więc piszę nowy.

Dzisiaj zauważyłam, że jedno oko mieczyka jest wypukłe i całkiem matowe. Mieczyk zachowuje się normalnie, je, nie obciera się itd.

Wiek zbiornika i jego litraż: akwarium ma rok, 63l (wiem, akwarium za małe. w najbliższym czasie zmieniam na 200l)

Pełna obsada: 3x molinezja, 3x mieczyk, 1x prętnik karłowaty, kilka krewetek. Wiem że obsada jest okropna, dlatego zmieniam akwarium na 200l jak już mówiłam i obsadę również.

Stosowana chemia: brak

Filtracja: filtr SUNSUN 600l/h 8W

Podstawowe parametry wody (NO2,NO3,NH3,pH,GH, temp.): temp. 27*C- próbuje obniżyć, pH 7, twardość 18n. Innych testów nie ma w moich zoologicznych

Zdjęcie chorej ryby: narazie brak

Zabiegi pielęgnacyjne w akwarium: podmiana wody+ odmulanie co tydzień, podmieniam 20% wody. Filtr czyszczę w wodzie z akwarium, tzn. tej odlanej przy podmianie.

Czy ktoś wie co to może być i jak to leczyć? Od razu mówię, że obsadę i akwarium staram się jak najszybciej zmienić.

Wysadzenie gałki ocznej może wystąpić w wielu schorzeniach. Najlepiej jakbyś dała zdjęcie tego mieczyka, najbardziej wyraźne jak sie da... Czy zauważyłaś np. zblednięcie barw, niepokój, szarpiące ruchy ciała, wychudzenie, postrzępienie płetw, śluz na ciele, jakiś nalot...? Z tą zmianą na większe akwarium nie zwlekaj za długo, niewłaściwe warunki to zaproszenie dla chorób...

Zastosuj kurację z ziele świetlika: w mały dość gęsty woreczek (pończocha jest za drobna – chyba, że złożona kilkukrotnie) wsypujemy dwie łyżki ziela świetlika na każde 50 litrów wody i umieszczamy w pobliżu wypływu z filtra. Jeśli masz filtr kaskadowy, można włożyć do komory z wkładami filtracyjnymi, o ile się zmieści. Być może w aptece dostaniesz tylko świetlik w torebkach, wtedy 1 torebkę traktujemy jak 1 łyżkę i oczywiście nie wybebeszamy ich tylko wkładamy w całości.

Jeśli jest to lekkie zatrucie, lekka infekcja lub jakiś objaw reakcji ryby na zmianę parametrów wody, powinno minąć po tygodniu takiej kuracji.

To na pewno ospa. Po dokładnym obejrzeniu ryby zobaczyłam, że na tym oku jest dużo białych kropeczek. Na drugim są same kropeczki, bez "wypukłości" i zmglenia oka. Mam go leczyć w ogólnym akwarium czy oddzielić? Mogę dawać MFC? Jeśli tak to ile i co jaki czas?

EDIT:

Poobserowałam go dłużej i bardzo obciera się o przedmioty.

Witam!Moje rybki też leczę na ospę CMF w ogólnym zbiorniku.Moja molinezja też miała taki problem z okiem ale już przeszło,za to teraz zaatakowało Mieczyka.Zrobiłam mu kąpiel 15min.w wodzie z solą i będę czekała co dalej:)mam nadzieję że wytrwa!Walka z tą choroba jest długa jeśli się leczy w zbiorniku ogólnym bo ospa przechodzi z jednej ryby na drugą.(po tej kąpieli Mieczyk jest bardziej ożywiony,chyba coś to dało)Życzę wszystkim cierpliwości w walce z chorobą.:)

Mieczyk jest w 10l, ma 26*C i daję mu MFC. Mam pytanie- jak często i ile tego dawać? Jest już lepiej z nim, mniej kropek i oko mniej zamglone.

Edit:

Mieczyk jest już zdrowy :) Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.

No niestety moje mieczyki też dopadła ospa rybia. Zdechły mi 4 a 4 nadal żyją ponieważ udało mi się je wyleczyć.To okropna choroba.

Teraz już raz na tydzień odławiam rybki z ogólnego akwa do mniejszego w tym czasie ustawiam w ogólnym temp.30-32 stopni C. i zostawiam tak na około 6 godzin podobno w tej temperaturze orzęsek ginie.

No przecież leczenie trwa co najmniej tydzień. Więc według ciebie mam je całe tygodnie trzymać w mniejszym akwa.

Oczywiście w ogólnym akwarium w wodzie jest zieleń bo kapie do niej raz na 2 tygodnie około 10 kropel zieleni na 60L akwarium.

MFC to tak jakby lekarstwo i odkażacz: mieszanka zieleni malachitowej z błękitem metylenowym i innymi składnikami. Te obie rzeczy pomagają przy ospie i innych chorobach. Jeśli masz dużo ryb chorych to lepiej zastosuj FMC- jest silniejsze. MFC jest dużo słabsze, tylko przy samym początku choroby pomoże.

Tu masz napisane o:

MFC: http://sklep.swist.com.pl//index.php?pr ... ontent=887

FMC: http://sklep-zoo.com/sklep/product_info ... ts_id=2755

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...