Skocz do zawartości

podkładka pod akwarium 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Jak na_razie, weź pod uwagę, że karimata ma kilka mm grubości, takie akwa wazy ok 130kg, za jakiś czas będzie potrzeba wymienić ową karimatę, pod takie akwa powinno się dać styropian grubości ok 4cm, akwaria którymi ja się opiekuję (nie moje) jedno 80l drugie 130l podłozone są styropiany 5cm i tak od kilku lat ten sam styropian jest.Po moim 40l jest 1cm styropianu.Cała ta zabawa związana jest z naprężeniami, dokładnie nie pamiętam o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalne maty robione z pianek mają kilka - dosłownie 5-7mm. i sprawują się wyśmienicie.

W każdym razie jakby akwarium pękło to gwarancja nie jest uwzględniana jak nie mamy tego zabezpieczenia w postaci pianki/styropianu.

 

Nie trzeba aż 5cm styropianu ;)

Mata ma przede wszystkim wygładzić jakieś minimalne nierówności lub pomóc uniknąć sytuacji w której pod 100litrowym akwarium znajdzie się kilka ziarenek piasku - po czym powstają mikropęknięcia dna itd, a nie służyć jako drugi blat ;)

 

A i bardzo ważna rzecz, stosując czy to piankę czy styropian - muszą one pokrywać całą powierzchnie dna, nic nie może wystawać - nawet kawałek szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja karimata ma grubosc ok 1cm. Ogladalem pianki pod akwarium sprzedawane w sklepach akwarystycznych i niczym sie nie róznia. Jezeli ktos ma problem z decyzja niech ukleknie na karimate calym swoim ciezarem (ok.80kg) na jednym kolanie i tak samo na steropianie i po zejsciu porówna. Wedlug mnie taki test wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

pod takie akwa powinno się dać styropian grubiści ok 4cm

4 cm pod 112l ?? :shock: A w przypadku 1000l zbiorników to ile powinno być ? :roll:

U mnie pod akwarium 350l znajduje się 1 cm styropian.Od 3 lat doskonale się sprawdza.Jego ściśnięcie pod wpływem ciężaru,było na poziomie 1 mm i tak zostało do dziś.Nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.Nie przesadzajmy z tą ostrożnością :roll: . Karimata jest pod niejednym akwarium od lat i jakoś nie czytałem o problemach ze zbiornikami, z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością pod akwarium tej wielkości należy zastosować podkładkę. Nie musi to jednak być taka oryginalna. Ze styropianu? - nie ma aż takiej potrzeby. Przez wiele lat miałem dociętą podkładkę równo z rozmiarem dna zbiornika (120 litrów) z grubej tektury, takiej ze środkiem falistym i wszystko było super bez problemowo. Jedynie trzeba uważać aby nie zamoczyć wodą podczas np. wymiany. Teraz mam taka podkładkę dociętą z zielonej maty podkładowej pod panele podłogowe, nie tej z metra a takiej w jednostkowych arkuszach, przypomina trochę tekturę albo twardszy filc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie troszkę odkopać temat co by nie tworzyć nowego tematu.

U mnie akwarium stoi na bardzo cienkiej piance - było w nią zawinięte akwarium.

Wydaje mi się że nie spełnia to swojej roli - drgania się przenoszą na obudowę- przykrywę i ta drży i brzęczy - ZŁOŚCI

W związku z tym chcę baniak postawić na 2 cm styropianie, ale....

Mój zbiornik ma na dole i na górze - obejmy plastikowe.

Górna trzyma pokrywę, dolna natomiast stanowi podstawę i tu jest problem bo zbiornik poprzez tę podstawę opiera się na podłożu, jednak da obejma jest ramką - powierzchnia styku z podłożem to obwód baniaka i 3 poprzeczki wewnątrz a nie całe dno baniaka.

I właśnie z uwagi na to chciałem się Was zapytać co w takim przypadku zda egzamin jako podstawka tłumiąca.

Obawiam się że w styropian to się to zapadnie na wysokość tej ramki do powierzchni dna.

 

Baniak mam jak w podpisie 70l Łączna masa zatem około 90 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, tak to jest jak się podczepia pod czyjeś tematy, powinieneś dostać ostrzeżenie, za wprowadzasz ludzi w błąd. Ale dzisiaj ci daruję;P

 

A tak serio, no to jeśli nie będziesz ruszał żwiru i zostawisz trochę wody to nie będzie problemu tyle, że chcielibyśmy zobaczyć co z tą ramką/obejmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka będzie wieczorkiem.

 

 

Oto zdjęcia - nie dam rady zrobić zdjęć takich, żeby pokazać jak to od środka wygląda ale z tego co pamiętam to są 2 lub 3 poprzeczki na dłuższej krawędzi i to na nich leży szkło a te poprzeczki stykają się z podłożem.

Mają one szerokość około 0,5 - 1 cm

Zdjęcia tego elementu zrobię może jutro jak będę podmieniał wodę to może spuszczę więcej i podniosę baniak.

 

Mam nadzieję że na podstawie tych zdjęć i opisów przedstawiłem problem.

Zatem warto dawać styropian - 1 lub2 cm ?

 

Przypomnę - podstawka jest ramką - nie ma jednolitego spodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...