Skocz do zawartości

Automatyczne ściemnianie


Rabi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z jakimś prostym układem automatycznie ściemniającym światło?

Tak żeby oświetlenie powoli się sciemniało przez około 30 min. Obojetnie czy to świetlówki, żarówki czy diody.

Teraz gdy ciemno za oknem już o 17, gasząc światło w akwarium ryby dostają szału, jednej już nawet udało się wyskoczyć przez dziure w pokrywie, na szczeście to zauważyłem...

Wiem że istnieją różnego rodzaju komputery sterujące wszystkim w akwa, ale są dość drogie :/

Prosiłbym o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby oświetlenie powoli się sciemniało przez około 30 min. Obojetnie czy to świetlówki, żarówki czy diody.

To nie jest obojętne jakie masz źródło światła. Przy żarówkach to mały pikuś ustawić takie coś, przy świetlówkach to już dużo grubsze i bardziej kosztowne kombinowanie. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie oddzielnej słabszej świetlówki, która gasiłaby się jako ostatnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ściemniania żarówki wystarczy zwykły ściemniacz dostępny w elektrycznym. Koszt znikomy. jeżeli chcesz świetlówki to musisz kupić specjalny statecznik za ok 200-250zł do tego urządzenia podające napięcie od 1-10V i urządzenie sterujące np "skalar"... Ogólnie polecam założyć kilka ledów i zapalać przed gaszeniem światła i po jakimś czasie gasić wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

To są takie zwykłe ściemniacze w elektrycznym które można ustawić by ściemniały żarówkę od 100% do 0% w ciągu 30 minut? Widziałem tylko takie co trzeba samemu sciemniać pokrecając czy dotykając.

Najlepiej jakby istniał taki "Skalar" tylko z modułem oświetlenia... bez PH temp itd.

Myślałem już o różnych przesłonach, silniczkach z potencjometrem, układach z kondensatorami...

Są też układy sciemniające diody, ale wszystko rozbija się o to automatyczne ściemnianie...

Chodzi mi właśnie o jakiś prosty układ takiego ściemniacza, bez bajerów, co by można zlutować samemu w domu

W ostateczności to chyba podepne wyłącznik czasowy pod akwarium i nocną lampkę :P Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...