Skocz do zawartości

kochane glony


sebaluba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam na tym forum ,mianowicie mam problem z GLONAMI .robilrm testy wody '' PH KH GH NO2 NO3 CL2 '' I SA W NORMIE a nadal walcze z glonami dlugimi brazowymi nitkami ,a i dodam ze wode podmieniam co tydzien .moje akwa to JUWEL 800 110L z DWOMA SWIETLOWKAMI PO 18W i odblaskami filter orginalny z 4 typami gabek .wiec gdzie jest problem ,POMOCYYYYYYY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dzieki za zainteresowanie ,wiec swiatlo od 7,30 do 14 i od 15 do20 ,akwa 110l obsada ,niewiem mam 2 wysokie i ze 5 niskich a wiec niezaduza a 3 skalary 5 neonek 2 bocje 3 kirysy i 5 czerwonek takie male rybki czerwone ,sorki za nazewnictwo ale przebywam za granicą wiec te nazwy jakies takie dziwne ,pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety ale muszę cie zasmucić co do tej mocy twojego światła

Ponieważ nie masz pewnie zalanego akwarium na równo z szyba więc wody masz mniej załóżmy 100L

2x18W daje Ci 36W mocy szybko licząc masz 0,36W/L wody i proszę nie pisz że masz więcej bo zastosowałeś jakieś tam odblaski i nagle z powietrza masz 50% więcej mocy bo to tak nie działa

36W to moc wyjściowa świetlówka i statecznik 100% sprawności nie mają więc zostanie nam dajmy na to 32W ponieważ lustro wody jak nazwa wskazuje działa jak lustro a a pokrywa nie jest w pełni odblaskowa tracisz kolejne waty owe odblaski powodują ze tracisz mniej bo odbijają światło które traciłeś na pokrywie odbijając je znów do wody ale tylko promienie prostopadłe w pełni trafiają do wody te pod katem zaś zawsze mniej lub więcej się odbijają zakładając więc że jest naprawdę super i wszystko działa prawie idealnie to masz oświetlenie 0,3W/L więc kupując rośliny zwróć uwagę aby nie były zbyt wymagające co do ilości światła bo po prostu będą słabo rosnąć i glony je wyprzedzą w wzroście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze odblysniki nie daja az 50% wiecej swiatla ale je przedewszystkim ukierunkuja promienie w wode. lepszym, wedlug mnie, sposobem na zwiekszenie swiatla w akwarium jest oklejenie pokrywy od srodka zlotkiem (folia aluminiowa). swiatlo "lecace" ze swieltowki odbija sie od zlotka i pada w wode. woda tworzy tak zwane lustro wodne i tez odbija swiatlo ktore pada na zlotko itd. oczywiscie caly czas sa jakies straty.. z tego co wiem i czytam na roznych forach bardzo duzo osob stosuje odblysniki lub po prostu folie aluminiowa - "zlotko". stachu skoro uwazasz ze odblysniki nic nie daja to po co np w refrektorach stosuje sie odblysniki??

 

dlaczego takie dziwnie oswietlenie "od 7,30 do 14 i od 15 do20 " ??

a w godzinach od 14 do 15 masz zgaszone swiatlo ??

jak masz mozliwosc to wrzuc fotke akwarium zebysmy mogli zobaczyc jak to mniej wiecej wydlada. ja pewnie tu nie pomoge bo mam mala wiedze na temat glonow ale moze inni jak zobacza to cos wymysla. napisz jeszcze ile % wody wymieniasz i czy czyscisz dno akwarium z odchodow ryb. bo moze masz na duze sterzenie azotu i fosforu. napisz czy nawozisz dodadkowo akwarium - jak tak to czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszym, wedlug mnie, sposobem na zwiekszenie swiatla w akwarium jest oklejenie pokrywy od srodka zlotkiem (folia aluminiowa). swiatlo "lecace" ze swieltowki odbija sie od zlotka i pada w wode. woda tworzy tak zwane lustro wodne i tez odbija swiatlo ktore pada na zlotko

Pozwolę sobie wtrącić, największy współczynnik odbicia światła miałaby, nie pokryta folią aluminiową pokrywa, ale - wbrew pozorom - pomalowana od środka białą farbą - w przypadku akwarium oczywiście z atestem żywnościowym.

 

Ilość odbijanego światła:

mylar 90-95%

biała matowa farba 85-93%

półmatowa biel 75-80%

matowa żółta farba 70-80%

folia aluminiowa poniżej 10%

czarna pokrywa ok 0% [uwaga dzięki koledze poniżej ;)]

 

Folia po szkolnym śniadaniu to nie wypolerowany i specjalnie skonstruowany aluminiowy odbłyśnik, ten odbija sporo więcej niż 10%.

Farba ma jeszcze tą zaletę nad odbłyśnikiem że rozprasza światło równo po całym akwarium a nie skupia go w jednym punkcie lub linii wzdłuż akwarium.

Należy brać pod uwagę że w "górę" leci jakieś 30-40% światła świetlówek więc przyrost ilości lumenów docierających do roślin może być znaczący, jednak nigdy nie zastąpi kolejnej świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich :roll: .a wiec wode podmieniam w ilosci 30% co tydzien odmulajac dno akwa ,parametry wody NO3-8 ,NO2-1 GH-8 KH-3 PH-7,6 CL2-0 co do swiatla to wyczytalem ze jest dobre ograniczyc swiatlo aby zmiejszyc atak glonow http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwari ... 3724471296 .SORKI ale niewiem jak dodac zdjecie .wiec jakie macie propozycje odnosnie tego mojego kochanego akwa .pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki załaduj TU. Myślę, że pomocny nam będzie wynik fosforanów w Twoim akwa. Często jak w stosunku NPK, (P) ma zbyt dużą wartość zaleca się nawożenie (K)

 

Rośliny wyższe zdecydowanie lepiej radzą sobie z niedoborem fosforu niż glony. Dlatego ograniczenie dostępu glonów do fosforu stanowi czynnik umożliwiający kontrolę ich wzrostu - fosfor jako czynnik limitujący rozwój roślin. Doświadczenie wykazały również, że nadmiar fosforu przy jednoczesnym niedoborze azotu prowadzi do rozwoju cjanobakterii.

Dołączam bardzo przydatny obrazek niejakiego Redfield'a

Dołączona grafika

 

niebieski - niskie ryzyko glonów

żółty-niewielkie ryzyko glonów

zielony- duże proawdopodobieństwo "wysypu"

 

 

"Glony

Powód, dla którego odwiedzasz tę stronę jest taki, że masz glony w swoim akwarium. A kto ich nie ma? Nawet najbardziej doświadczeni akwaryści zetknęli się z całą gamą kolorów glonów, zielonych, czerwonych lub niebieskich. Wyjściem z problemu wydaje się być stosunek Redfielda. Opierając się na proporcji pomiędzy ilością azotanów i fosforanów w twoim akwarium, możesz określić możliwość pojawienia się sinic lub zielenic (…).

 

Jak się to zaczęło?

Członkowie grupy dyskusyjnej Dutch Aquarium Society (NBAT) byli świadkami wojny jaką wypowiedział sinicom Adriaan Bierne. Zdecydował on stawić czoło problemowi w inny niż dotychczas sposób (czyżby erytromycyna? - przyp. autora): najpierw jak szalony zaczął czytać, później wiedzę wcielił w życie. Najlepsze jest to, że mu się udało.

 

Stosunek Redfielda kontra glony.

Bierne przeczytał o tzw. stosunku Redfielda. Jest to różnica pomiędzy ilością azotu i fosforu w wodzie. Szereg badaczy używało stosunku Redfielda , aby określić jaki jest wpływ różnych wartości na występowanie rozmaitych gatunków glonów. W artykule Bulgakov et al. dowodzi się, że jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka. I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic. W związku z tym, optymalna proporcja azot/fosfor to 16/1 (co oznacza, że stosunek Redfielda wynosi 16).

 

Redfield i akwarium.

Wszystko w porządku, ale jak zbadamy zawartość azotu i fosforu? Wyjściem, niewątpliwie jest zaopatrzenie się w testy na azotany (NO3) i fosforany(PO4). Później łatwo przeliczyć azotany na azot i fosforany na fosfor. Aby uprościć sprawę załącza się tablicę, z której należy korzystać w następujący sposób: znajdujemy w tabeli wartości azotu i fosforu i na przecięciu otrzymamy stosunek Redfielda. Jeśli wynik znajduje się w części niebieskiej oznacza to dużą szansę na pojawienie się sinic, jeżeli w zielonej – pojawią się zielenice. Na szczęście pośrodku jest trochę miejsca: raj dla nas – akwarystów!

 

[Tablica znajduje się powyżej]

 

Kalkulator Redfielda.

Dla akwarium wolnego od glonów współczynnik r. wynosi 16:1. Możemy zbadać zawartość azotu w formie azotanów (zakładając, że ilość azotynów i amoniaku jest minimalna) i fosforu w formie fosforanów (PO4).

Stosunek R. dotyczy zawartości azotu i fosforu, jednak dla nas bardziej wygodna będzie znajomość proporcji azotanów do fosforanów. Te założenia spełnia tzw. stosunek Buddy’ego, który pozwala prawie natychmiast zbadać proporcje NO3/PO4.

 

Konwersja jest prosta:

Redfield = Buddy x 1.45

 

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

folia aluminiowa poniżej 10%

 

Atreyu, skąd masz te dane?

 

TDC: Szczerze powiedziawszy też mnie to zastanowiło.

"Wszelka wiedza o Mary Jane" - książka o hodowli rośliny - ekmh konopi indyjskiej w warunkach domowych, pod świetlówkami.

O ile typy świetlówek w akwarystyce są trochę inne niż w hodowli roślin - doniczkowych bez światła słonecznego, to sposób zwiększania ilości światła się sprawdza ;)

Dane że tak powiem sprawdzone przez polaków, osobiście nie sprawdzałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

folia aluminiowa poniżej 10%

 

Atreyu, skąd masz te dane?

 

TDC: Szczerze powiedziawszy też mnie to zastanowiło.

"Wszelka wiedza o Mary Jane" - książka o hodowli rośliny - ekmh konopi indyjskiej w warunkach domowych, pod świetlówkami.

O ile typy świetlówek w akwarystyce są trochę inne niż w hodowli roślin - doniczkowych bez światła słonecznego, to sposób zwiększania ilości światła się sprawdza ;)

Dane że tak powiem sprawdzone przez polaków, osobiście nie sprawdzałem ;)

Nie sądzisz zatem, że jeżeli te dane są prawdziwe, to odbłyśniki reflektorów w naszych maserati i maybachach byłyby białe, a nie lustrzane? Jak dla mnie to literówka w druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaznaczyłem tam dalej że wypolerowany odbłyśnik z aluminium to nie to samo co pognieciona folia, wbrew pozorom nie działa ona jak lustro ;)

Swoją drogą to chyba właśnie lustro miało by największy współczynnik odbicia.

 

Tak btw odbłyśniki w samochodach są zbudowane tak aby skupiać światło na niewielkiej powierzchni, zarówno poprzez budowę jak i materiał.

W akwarium taki odbłyśnik samochodowy oświetlałby tylko takie małe kuleczko na dnie akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaznaczyłem tam dalej że wypolerowany odbłyśnik z aluminium to nie to samo co pognieciona folia, wbrew pozorom nie działa ona jak lustro ;)

Swoją drogą to chyba właśnie lustro miało by największy współczynnik odbicia.

 

Tak btw odbłyśniki w samochodach są zbudowane tak aby skupiać światło na niewielkiej powierzchni, zarówno poprzez budowę jak i materiał.

W akwarium taki odbłyśnik samochodowy oświetlałby tylko takie małe kuleczko na dnie akwarium ;)

Ale przecież nie miałem na myśli skupienia wiązki - cytowane przez Ciebie 10% dotyczyło sprawności układu. Czyli hiperboliczny odbłyśnik w kolorze białym powinien mieć wyższą sprawność niż metaliczny. Swoją drogą skąd "pognieciona folia"? Ja użyłem samoprzylepnej taśmy za 3 PLN z Leroy Merlin i się błyszczy jak wiadome narządy wiadomemu ssakowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzę z założenia że przedmioty czarne całkowicie pochłaniają światło, a białe - nie pochłaniają go praktycznie wcale i odbijają większość.

 

To że śnieżna farba nie błyszczy jak wiadomo co :D jest powodowane rozpraszaniem światła w każdym kierunku, folia zachowuje się trochę jak lustro i padającą wiązkę światła odbija tylko pod kątem równoległym do kąta padania tej wiązki, a że folia nie jest idealnie płaska jak lustro to w różnych punktach odbija w różnych kierunkach.

 

Nie neguje tego rozwiązania, też jest ok, ale myślę że śnieżno biała pokrywa wewnątrz [zamiast wyłożenia folią] sprawdzi się równie dobrze albo nawet lepiej, szczególnie w niewysokich zbiornikach gdzie słup wody jest niewielki i liczy się przede wszystkim ilość światła a nie jego siła przebicia się przez metr wody ;)

 

Tak czy siak nigdy 100% lumenów z danej świetlówki nie dotrze do roślin, chyba że w akwarium zbudowanym z samych luster weneckich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 do Pappa2 nie powiedziałem ze odbłyśniki nic nie dają chciałem tylko naprostować tok myślenia kolegi któremu wyszło z 0,3W/L powyżej 0,4W/L z racji "że odbłyśnik daje 50% więcej światła" chodziło mi o sens fizyczny wykluczający że może być moc światła może być większa od mocy świetlówek. owszem odbijają one światło które normalnie pochłaniałaby pokrywa z racji swojej czarnej barwy i to powoduje efekt ze jest jaśniej ale przelicznik W/L się nie zmieni.

po 2. co do folii to ja obkleiłem pokrywę ową lustrzaną folią i efekt był widoczny od razu (dużo jaśniej) z białą farbą nigdy nie kombinowałem ale myślę że też by się sprawdziła i dobrze "rozprowadzała" światło ale nie sądzę żeby farbą a folią odblaskową była aż taka różnica (~70%) a miedzy zwykłą czarną pokrywą a obklejoną tylko 10% pozostaje tylko żeby ktoś na własnym akwa zrobił próbe i sie pochwalił wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszke stachu zle cie zrozumialem -moj blad....

jak masz miejsce w akwarium to mozesz kupic kolejna roslinke ktora zmiejszy ilosc N i P.

polecam rosliny nie potrzebujace duzego oswietlenia, np cos z anubiasow.

skalary do glonow nic nie maja.

dziala to tak:

jezeli jest za duzo azotu i fosforu w akwarium, a rosliny nie wykorzystuja ich w pelni to pojawiaja sie glony. mozesz zrobic teraz nastepujace rzeczy:

1. zwiekszyc oswietlenie --> przyszybszy to proces fotosyntezy roslin -->w skrucie rosliny beda potrzebowaly wiecej N P K. przy oswietleniu powyzej 0.5 W/L wody musisz dawac CO2 w dzien

2. dolozyc rosliny --> wiecej N P K bedzie zuzywane - bo wiecej roslin ;)

3. przyciemic akwarium na pare dni --> glony z powodu braku oswietlenia beda padac --> rosliny tez dostana troszke po dupie ale powinny to przezyc (straca na pewno na wygladzie)

4. kupic kosiarki i patrzec jak zajadaja sie tym co urosnie na szybach itp ;)

gdzies wyczytalem ze za silne oswietlenie zbiornika z roslinami nie lubiejacymi silnego oswietlenia moze prowadzic do zarosniecia ich lisci glonami.

jak juz pisalem, glony to cos o czym cos wiem, lub gdzies sie dowiedzialem co z nimi robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...