Skocz do zawartości

[120L] Ogólne


zspak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Witam na forum!! To mój 1 post. Akwarium mam od 2 tygodni ale w dzieciństwie była to moja pasja przez długie lata. Wtedy nikt nie mówił o CO2 czy specjalnym oświetleniu a już na pewno nikt nie sprawdzał ph wody. Ale do rzeczy. Ostatnim czasem dostałem akwarium w opłakanym stanie od koleżanki. Miałem jeden dzień żeby wszystko zorganizować co wiadomo jest zdecydowanie za krótko. Na szybko nakupiłem roślinek nie czytając ani się nie orientując jak jaka rośnie i również na oko obsadzając baniak.

 

 

 

Baniak to 120l

Oświetlenie 2x18w osram zwykły.

 

Obsada również odziedziczona ( co będzie poruszane niżej ) to 3x neon czarny 4x neon inesa 3x molinezja 3x czerwonogłowy ? 5x danio 2x kirys i 2x otosek

 

Oto zdjęcie baniaka z 27.10.2009 2 tyg od założenia.

Dołączona grafika

http://wklejarka.pl/image/457.jpg

 

Dziś czytając o tłach zrobiłem swoje czarne tło z brystolu. Wygląda OK. Ale pojawił się ukryty na wcześniej białym tle problem. Smugi białego nalotu na szybie z zewnętrznej strony. Gdy akwa była myta używałem: octu, kwasku cytrynowego a nawet domestosa i jak widać nadal problem występuje i teraz się ujawnił. Mimo iż efekt nawet mi się podoba to chciałbym się dowiedzieć czy ma ktoś jakiś pomysł jak się tego nalotu pozbyć. Wcześniej był tam przyklejony i zalany plakat. Myślę że to przez niego.

 

http://wklejarka.pl/image/458.jpg

 

Z roślin zakupionych 2 tyg temu jedna straciła prawie wszystkie liście. Czy ktoś wie może co to za roślina i czy nie jest to jakiś doniczkowy kwiatek? Łodygi są sztywne.

 

http://wklejarka.pl/image/459.jpg

 

Co o tym myślicie. Dzięki za odp. Sorrki za jakość zdjęć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)neonki,otoski,kiryski - to rybki stadne (min. 5-6)

 

2)za słabe światło masz, dlatego niektóre rośliny umierają (optymalnie 0,5W/l)

 

3)jeżeli zakładałeś akwarium od nowa to za szybko wpuściłeś rybki (czytaj:cykl azotowy)

 

4)mycie domestosem nawet zewnętrznej strony akwa to dość ryzykowna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem ze zdjęciami nie wiedziałem ze tak wyjdzie bo użyłem jakiegoś nie znanego mi wcześniej hostingu. Co do odp o rybkach stadnych to wiem o tym ale ja chciałbym zupełnie mieć inna obsadę i inny układ. Poczekam jeszcze z miesiąc, zobaczę jak się będą rozwijać rośliny po przycince i sadzonkowaniu. Ogólnie to chciałbym się pozbyć tych rybek prawie wszystkich i kupić takie jak mi się podobają. Co robicie z rybkami które są wam zbędne a nie znacie nikogo kto chciałby je przyjąć?

 

Nie widziałem nigdzie mocniejszych jarzeniówek niż 18w. A nie chce jeszcze inwestować w te specjalistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę w Castoramie czy mają mocniejsze, jak tak to kupie. Z CO2 czytałem o bimbrowni i wodzie mineralnej. Skusze się na dolanie 1,5l Cisowianki i zobaczę czy da to jakiś efekt w postaci bomblowanie? roślin. Zapytam też w sklepie, podobno są jakieś tabletki. Roślinki wszystkie ładnie rosną z wyjątkiem jednej co zgubiła liście. Może puści zobaczymy. No i kabomba mi gnije od spodu a wysoko puszcza korzenie. Za jakiś tydzień zrobię małą przecinke, dosypie gdzie niegdzie żwirku i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że moc świetlówek trzeba dostosować do statecznika. W standardowej pokrywie jest statecznik na 2x18W, wiec wymiana świetlówki na mocniejszą wiąże się z wymianą statecznika.

 

Cabomba puszcza korzenie z łodygi bo brakuje jej minerałów w podłożu.Zastosuj kulki torfowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem w akwarium jest dość światła.

Świetlówka o mocy ok 20W wytwarza tyle samo światła, co żarówka o mocy 100W ,a z tego co się orientuje przelicznik [ 0,5 w/l] jest podany dla żarówki.

Więc 2x18w przy świetlówce powinno spokojnie wystarczyć, więcej światła jest potrzebne przy wysokich zbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w akwarium jest dość światła.

Świetlówka o mocy ok 20W wytwarza tyle samo światła, co żarówka o mocy 100W ,a z tego co się orientuje przelicznik [ 0,5 w/l] jest podany dla żarówki.

Więc 2x18w przy świetlówce powinno spokojnie wystarczyć, więcej światła jest potrzebne przy wysokich zbiornikach.

I tu się mylisz ;)

To żarówka 100W wytwarza tyle co świetlówka 20W dla przykładu.

Pod tym względem na 1W energii świetlówki mają większą wydajność świetlną.

 

Przeliczniki watowe [swoją drogą powinno się przeliczać na lumenach a nie watach wtedy by było jednolicie], są pod żarówki energooszczędne [kompakty] i zwykłe świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie

Skoro "To żarówka 100W wytwarza tyle co świetlówka 20W dla przykładu."

Więc 100w żarówka = 20w świetlówka.

a kolega ma 2x18w (świetlówki) czyli 2x18x5

Co do przeliczania w lumenach ok tylko trzeba pamiętać że ludzkie oko najlepiej widzi barwy żółte i zielone ,dlatego producenci podają wartości dla zakresu żółto-zielonego a , rośliny do fotosyntezy potrzebują barwy czerwonej i niebieskiej.

Dlatego ja postawił bym na typowe świetlówki akwarystyczne gdzie dają więcej światła w tych barwach , pomimo tego że ludzkie oko ich tak nie dostrzega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak 100W żarówka = 20W świetlówka...

Ale te W/l są liczone z myślą o świetlówkach ;)

Dlatego te magiczne 0.5W/l w 120l to będzie łącznie około 60Wat światła ze świetlówek, nie żarówek ;)

 

Przy żarówkach przyjmując że wytwarzają 5x mniej światła [100W wytwarza tyle co 20W świetlówka czyli ma mniejszą wydajność na 1W] to musiało by być hipotetycznie 60*5=300W, a to spowodowałoby chyba małe gotowanie wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...