Skocz do zawartości

Rybia ospa???


ann_wla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem początkujacą akwarystką. Akwa mam od około miesiąca. 2,3 dni temu zaobserwowałam u jednej z neonek białą kropke na płetwie ogonowej. Poczytałam troche w necie i pasuje mi to do rybiej ospy, ale 100% pewności nie mam. Zastanawia mnie to że tylko jedna neonka to ma i tylko w jednym miejscu.

A drugie pytanie to o welone. Dostałam ją w prezencie no i musiałam wpuścic do ogólnego zbiornika. U niej również zaobserwowałam tak od 2,3 dni niepokojące objawy. Na brzuchu ma szarawy tak jakby nalot - po jednej i drugiej stronie. Nie wiem czy to może otarcie czy coś innego. Ale zauważyłam że samica głupika za nią ciągle goni.

Proszę o pomoc i z góry przepraszam, że zaśmiecam forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak ...

Akwarium dosyć młode - bo niespełna miesiąc aktywne. ok 50 l

 

10 x neon innesa

4 x glupik

2 x kirys

7 x danio

1 x welon

1 x glonojad

 

moczarka, ludwigia sp. i jeszcze jakas roslinka lisciasta (za bardzo nie wiem co to za gatunek - wyglądem przypomina roline doniczkową)

 

Wodę podmieniam co tydzień dodając uzdatniacz tetra - aqua safe, nawóz sera florena, sera bio nitrivec raz w tygodniu po podmianie

 

filtr - auqa szut 750 l/h

 

wczorajsze parametry wody

pH - 7,5

kH - 5 dkH

gH - 16

NO2 - 0,5 mg

 

temp wody 24 st.

 

Zdaję sobie sprawę że akwa jest nieco przerybione. No ale to był prezent razem z rybkami a więc musiałam je wszystkie wpuścić do jednego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy ospie raczej byłoby więcej kropek, a nie jedna, choć nie można wykluczyć, że to początek jakiejś infekcji. Zwróć uwagę czy ten neon nie ma jeszcze jakiś objawów: apatia, brak apetytu, ocieranie się o przedmioty, płochliwość. No i obserwuj czy nie pojawi się więcej tych kropek. Jeśli chodzi o welona to dobrze by było żebyś zamieściła zdjęcie. To może być pleśniawka lub jakaś infekcja bakteryjna. Jeśli chodzi o parametry to NO2 powinno wynosić 0,0. Wynik 0,5 nie jest co prawda niebezpieczny ale na dłuższą metę szkodliwy. Zalecam częściowe podmiany wody aż do uzyskania poziomu 0,0. Jak możesz to jeszcze zmierz NO3.

 

PS. No i dla welona za wysoka temperatura i za małe akwarium, ale to już wiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No neonki potrafią szaleć i to bardzo... :D Moje były istnymi dzikusami ;) Pamiętam, że mój jeden neon też miał taką jedną kropkę jak twój i nie przerodziło się to w żadną chorobę. Oczywiście nie mam pewności, czy tak też jest w twoim przypadku... Jeśli nie ma innych niepokojących cię objawów to pozostaje ci obserwowanie go jeszcze jakiś czas.

Welonka natomiast ma niewłaściwe parametry, więc nawet jak ją wyleczysz może mieć nawracające dolegliwości. Bez zapewnienia rybkom właściwych warunków w akwarium, leczenie ich jest bezcelowe. Swoją drogą na zdjęciu ładnie widać twoją rybkę, ale nalotu nie bardzo i nie sposób określić, co to jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie jest ospa (a ichtiosan jest głównie na ospę) to raczej nie pomoże. A czy zaszkodzi? Jeśli dałaś właściwą dawkę, to ryby przeżyją, ale czy osłabianie ich lekami na choroby, których być może nie mają, nie jest czasem "niepotrzebne"...? No ale już wlałaś więc jak to mówią "po ptakach"... Pozostaje ci obserwacja, czy lek coś poprawi... :roll: No i jeszcze raz apeluję w sprawie zmiany warunków dla welonki. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady i wskazówki.

Okazało się że miałam w piwnicy akwarium 35 l :D A więc woda już się robi dla welonki ;)

 

A w jaki sposób mogę zjechac NO2 do 0,00, a pH do 7 ?? Po pomiarze parametrów dodałam bio nitrivec i ph minus sera ale nie za wiele pomogło. Czy są jeszcze jakieś inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...