Skocz do zawartości

Akwarium 180 litrow jakie rybki


ph4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie i na samym wstepie chcialbym przeprosci jesli nei ten dzial ale moim zdaniem zwiazany z rybkami.

 

A wiec od poczatku mam zamiar kupic takie akwarium 180 litrów + pokrywa oświetlenie za 340zł tutaj >> http://allegro.pl/item780351193_uwaga_akwarium_180l_profil_pokrywa_najtaniej.html

 

mam nadzieje ze dobre wybrałem moze byc a z cena jak ? :) ah zadaje zaduzo pytan a mialo byc jedno no to zeby dolozyc to dodam to wlasciwe dotyczace tego działu napewno, jakie rybki tam proponujecie i ile ich na te 180 litrów ja mam taka wizje podobaja sie mi neonki tak z 10 sztuk, chcialbym tez miec z 2 glonojady, a reszte to niewiem, cos ladengo i stadnego, a moze jaksi samotnik ładny :)

 

dodam ze rybki chodowalem 12 lat, to bylo jakies 5 lat temu, ze wzgledu na moja prace mialem malo czasu ale teraz chcialbym powrócic do akwarystyki z czasów "dzieciństwa", wiec juz niepamietam zabrdzo co i jak, chodowalem kiryski, welonki, glonojady, gupiki, mieczyki neonki tyle pamietam i jakiegos leona czy jakos tak sie nazwala ta rybka. Wiec prosze nie bijcie auula jzu boli ale naprwade bylem przez te 5 lat skupiony tylko na pracy, teraz sie stabilizuje dom samochod kobieta dziecko w drodze moze :) noi i rybki tez bardzo mozliwe tylko mi pomózcie z tym ostanim bo zreszta dałem sobie rade juz :)) hihih

 

dziekuje bardzo ;-_)

 

ps. powiedzcie mi ile tak na oko sie zmiesci rybek w 180 litrowym akwarium wiaodmo ze nie 180, bo dojdzie zwirek roslnki i nikt raczej nie nalewa wody po brzegi to wartosci netto :P, ilosc rybek zalezy od wielksoci rybek ich zapotrzebowaniu na przzestrzen terytorium, wiec podejrzewam ze w takim akwarium to z 20 neonkow i moze plywac mam racje ??

 

kurde jak i pytac to pytac dale bo jutro do pracy a wieczorkiem ja ksiade to poczytam,

mam taki problem jak jzu wszytko przygotuje wyparze zwirek, i inne osprzety, naleje wody, hm.. u mnei jest hlorowana, to czy dostane jakis specyfik w zoologicznym zeby woda nabrala odpowiedniego odczynu chemicznego oraz zniwelowac chlor z wody, nie wspomne juz o ph :P

 

pozdrawiam i dziekuje za pomoc jeszczeraz

 

aaa i jeszce jedno, no dobra zartowalem nie ma juz pytan ale bede bardzo wdzieczny za odpowiedz na te peirwsze pozdrawiam

 

ph4;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa powody dla których nie kupujemy akwariów na allegro:

-przeważnie wybujała cena.

-nie wiemy jak poczta/kurier będzie rzucał naszą paczką w drodze.

 

Allegro Ci stanowczo odradzam, natomiast proponowałbym kupić akwarium w jakimś pobliskim sklepie zoologicznym. Jak dowiezienie akwarium to kłopot to w niektórych sklepach sami dowiozą jak akwarium i cały osprzęt byś kupił u nich.

Jeśli wielkość akwarium nie jest problemem to kup 200litrów, cena będzie prawie taka sama a już trochę więcej miejsca dla ryb.

Wybrałeś profilowane [z owalną przednią szybą], ja mam taką w 54l i sobie chwalę. Ma to swoje zalety... i wady.

Natomiast przy dużym akwarium zachęcam Cię do kupienia prostego. Raz że przy profilu będą duże straty w litrażu, dwa że duże akwaria bez owalnych szyb ładniej się prezentują.

 

Kłopotem może być kupienie akwarium w pobliżu ale i na to jest rada.

Wejdź na stronę zumi.pl i wpisz tam "sklepy zoologiczne" i nazwę twojej miejscowości [jak duże miasto koniecznie też dzielnicy].

Wyszuka to nam wszystkie sklepy zoologiczne w pobliżu, przy każdym jest numer telefonu. Wystarczy podzwonić parę minut i na pewno znajdzie się sklep w okolicy mający na stanie takie akwarium.

 

Co do obsady.

Jakby neony były same to nie 10 a 50 mógłbyś tam hodować ;)

A i nie ma czegoś takiego jak optymalna liczba ryb, zależy ona od mnóstwa czynników nie tylko wielkości akwarium, ale i filtracji, i wielkości ryb.

W 200l spokojnie można by zrobić obsadę z 2 dużych ryb jak i 50 małych ;)

Zakładając że chcesz neony, do tego można by dobrać jakieś 2 gatunki większych ryb pływających w toni i ekipę czyszczącą ;)

Na początek odpuszczając sobie pielęgnice itp mógłbyś hodować np

neony+molinezje/gupiki+platki/mieczyki i do tego zbojniki niebieskie/otosy i stadko kirysów.

Taka obsada potrafi wybaczyć dużo błędów akwarysty - których się nie powinno i tak popełniać.

 

Pooglądaj jakie gatunki Ci się podobają, może coś jeszcze zaproponuj. Pamiętaj że to ma być przede wszystkim TWOJA obsada i takie ryby które Ci się podobają i nikt nie może Ci koniecznie wskazać jakie musisz kupić ;)

My tu Ci możemy tylko proponować obsady i doradzić jakie się ewidentnie nie nadają lub jakich nie wolno łączyć ze sobą.

 

Co do wody z kranu - ok, bez najmniejszego problemu ALE:

Pamiętaj że warunkiem koniecznym i niezbędnym jest poczekanie ok 2 tygodni od zalania zbiornika do wpuszczenia ryb.

W tym czasie wyparuje chlor i co ważniejsze utworzy się w akwarium odpowiednia flora bakteryjna bez której ryby się nie obejdą.

Cykl azotowy w akwarium - lektura obowiązkowa!

 

Co do chemii.

Im mniej jej w akwarium tym lepiej.

Na początku możesz co prawda dać jakiś preparat niby tworzący florę bakteryjną, ale nawet przy nim musisz czekać 2 tygodnie, a to o 24godzinach na ulotce to ściema.

Na chlor na pewno nic nie lej, w ciągu 2 tyg sam wyparuje.

A no i nie ma najmniejszej potrzeby parzyć żwirek jak jest kupiony, dokładne przepłakanie wystarczy ;)

 

 

Oczywiście pamiętaj o podstawach jak myślisz o dobrym akwarium:

-regularne podmiany co tydzień

-podmiany ok 20% wody

-podmiany na odstaną wodę min 24 godziny w otwartych naczyniach

-filtr 24 godzinny na dobę

-filtra nie wolno czyścić w kranowej wodzie tylko w tej spuszczonej z podmian

-oświetlenie od 10 do 12 godzin dziennie

-nie przekarmiać ryb/odmulać dno

 

To co powinieneś przeczytać przed startem - a warto bo bez zewnętrznych źródeł są osoby co po 20lat hodowały ryby i popełniały ciągle najprostsze błędy i coś pomocnego przy doborze obsady:

 

Cykl azotowy:

viewtopic.php?f=43&t=11573

Zakładanie akwarium:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Biotopy:

viewtopic.php?f=43&t=6991

Kompendium o proponowanych wcześniej mieczykach/zmienniakach:

viewtopic.php?f=2&t=6739

Encyklopedia bardzo pomcna w wyborze ryb:

http://www.superakwarium.pl/encyklopedia-ryb-c11.html

 

Mam nadzieje że pomogłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo :) a wiec tak :P

 

rozmawoalem juz z tym kolesiem od akwarium wezme takie http://allegro.pl/item794136825_promocja_akwarium_240l_z_szafka_nowy_model.html

 

a po odbiór pofatyguje sie osobiscie:) wiec problem transportu mam zgłowy, i tak mialem jechad do zielonej góry mam tam rodzine. Sprawa jakosci gosciu zapewnia ze to najlepsza marka i jakosc.

 

hm... 240 litrów to juz cos :) aa i akwarium nie bedzie okragle tylko prostakatne :) bo ta sama cena, ale litrów wiecej i lepiej sie czysci :P

 

co Wy na to ?

 

moze ma ktos skype albo inny produkt gloswoy by porozmawiac chwilke i wymeinci sie "doswiadczeniami" hm.. jak to bedzie wygloda ja bede pytal :P a ktos mi pomoze niezly uklad co nie ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750zł za 250l+szafka? :roll:

 

http://www.kacikpupila.pl/sklep/wromak- ... -9655.html [pierwszy link z googli]

zobacz np. tu jest za 250zł i to jest cena ok za takie akwarium...

A 500zł za szafkę - nie opłaca się... jak masz w domu zwykłą komodę/szafkę to pewnie się nada.

A jak nie masz to przy kupnie szafki nie w zestawie i tak wyjdziesz pare stów do przodu ;)

 

Hehe no i przecież każdy spytany o jakość mówi że jego towary są najlepsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w życiu nie postawiłabym 200l czyli ok 300-350 kg na zwykłej komodzie/szafce.

60l owszem może stać wszędzie ale polecanie stawiania 200l na byle jakiej komodzie to lekka pomyłka.

 

baniak 240l - 250zł

pokrywa - 160zł 9ceny z allegro)

szafka - 340zł (nie znam cen...)

 

Akurat ta szafka mi się nie podoba, ale to kwestia gustu. Ceny nie są chyba z kosmosu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lwia część dużych baniaków na forum jest na szafkach nie akwarystycznych, co prawda wzmacnianych.

W większość przypadków wystarcza tylko dodatkowy blat, pozbycie się nóżek, wypoziomowanie - a jak trzeba to i można bardziej wzmocnić konstrukcje a za 300-400zł oszczędzone na specjalnej_akwarystycznej_szafce [robionej z tych samych materiałów i tej samej grubości co w miarę jako takie zwykłe szafki] - wydać na lepszy filtr ;)

Należy pamiętać że nie wszyscy mają w domach komody a'la najtańsze z ikei na których bałbym się stanąć ;)

 

W tej pokrywie w tych 200l jest łącznie 60Wat.

czyli 0.3w/l i niemożliwość hodowania roślin wymagających mocnego światła...

a te 300zł z szafki równie dobrze można przeznaczyć na bardzo dobre oświetlenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...