Skocz do zawartości

akwarium 25l, proszę o poradę


littlefish
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum więc witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów. W kwietniu bieżącego roku, gdy przeprowadziłem się na nowe mieszkanie (jestem studentem) odziedziczyłem w pokoju porzucone i zaniedbane, zaglonione akwarium 25l. Mieszkało w nim kilka gupików pawie oczko, 2 neonki inessa i jeden glonojad (nie wiem jaki to gatunek - czarny w białe kropki). Mój tata jakieś ćwierć wieku wcześniej hodował rybki więc postanowiłem mu dać znać. Przyjechał po nie, rybki razem z wodą przenieśliśmy do osobnego pojemnika, akwarium zostało wyczyszczone, czarny żwirek przepłukany (pomiędzy nim zalegało pełno śluzu i glonów, które okropnie cuchnęły), a sztuczne korzenie wyparzone.

 

Do "nowo" założonego akwarium zostali wpuszczeni jego starzy mieszkańcy i 2 nowych - Bystrzyki Barwne. Niestety gdy gupiki w wyniku poprawy warunków życia zaczęły się mnożyć bystrzyki zostały odłowione. Obecni mieszkańcy akwarium to:

2x Bocja wspaniała (Botia macracantha)

2x Neon Innesa (Paracheirodon innesi)

1x glonojad (jeszcze nie wiem jaki to gatunek)

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) na początku były 3 samice i 4 samce, teraz jest ich masa, nie sposób zliczyć

 

Więc mam pytanie co zrobić z tym przerybieniem? Co zmienić w akwarium? Żeby zobrazować sytuację dodaję także zdjęcia (tam gdzie jest czarny żwirek i bystrzyki to poprzednia wersja akwarium, tam gdzie piasek - obecna). Pozdrawiam i proszę o porady.

 

59256054.th.jpg

38055916.jpg

85514392.jpg

77162053.jpg

92123912.jpg

54776391.jpg

66173873.th.jpg

85721398.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej na początek wyciągnij muszle - zatwardzają wodę :)

 

wywal sztuczne korzenie i kup prawdziwy :)

 

oddaj bocje wymagają ogromnego litrażu

oddaj neony - od 60l i to rybka stadna

oddaj glonojady - tez za małe akwa

oddaj gupiki - w 25l będzie ich masa alboo zostaw same samce np 6 szt :) a reszta do zoologa :)

 

 

Jeżeli oddasz wszystkie rybki i akwa zostanie puste to:

kup bojownika 1x i ciesz się jego widokiem :) możesz też dorzucic krewecie

 

Teraz tak: jaki masz tam filtr i czy masz grzałke ? Edit; już ją widze :o

Ile godzin dziennie świecisz ?

 

Wiesz o tym że trzeba podmieniać wode w akwa ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądając te zdjęcia odniosłem wrażenie jakbyś rzucił owce lwom na pożarcie :shock: za obsade... poczytasz swoje ale inaczej powiem podobało by gdybyś w słoiku trzymał karpia :?:...

ja bym dołożył dwie filiżanki porcelanowe i napisał :arrow: wyprzedaż :idea:

rozumiesz co mam na myśli :?: pomyśl czy tak naprawdę ta aranżacja ci się podoba, czy to jest fragment przyrody :?:

do dzieła chłopie 8-) powodzenia, pozdrówko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to może od początku. Akwa zajmuje się mój tata, ja siedzę na studiach w Poznaniu 80 km od miejsca zamieszkania. Z tego co mówił tata to zmienia wodę co około 2-3 tygodnie. Światło jest zapalone 24 h. Grzałka jest Aquael http://www.kirysek.pl/aquael-grzalka-akwariowa-p-54.html?cPath=6_23- coś takiego, ale teraz nie pamiętam ile watt. Filtr to coś takiegohttp://www.kirysek.pl/aqua-szut-filtr-wewnetrzny-akwarium-1040-p-483.html?cPath=6_40_41tylko starszy model. No i termometr. Wszystkie te akcesoria widoczne są na zdjęciach, chociaż wiem, że są słabej jakości.

 

Co do bojownika to raczej bym się nie cieszył takim akwarium. Chcę mieć wiele, kolorowych rybek jakkolwiek głupio to brzmi. Podobają mi się te neony inessa i bocje. Rozumiem, że jedyną alternatywą jest zakup większego akwarium, odłowienie wszystkich samic gupików i zostawienie tylko kilku samców?

 

P.S. do Thomas - aranżacja to dzieło mojego ojca i wcale mi się nie podoba, zająłbym się tym akwarium sam, ale ja jestem zielony w tym temacie i mam pracę i zajęcia na uczelni (studia dzienne więc mało czasu), a mój tata kiedyś zajmował się akwarystyką i myślałem, że lepiej się nim zaopiekuje. Jeżeli chodzi o obsadę to taki stan był gdy odziedziczyłem to akwarium (poza bocjami, które tata zakupił aby pozbyć się masy ślimaków). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło 24h :roll:

-Źle dla fotosyntezy roślin.

-Fatalnie dla samopoczucia ryb.

Maksymalnie 10-12h.

 

Wiele kolorowych, kilka samców gupika w takim akwarium to maksimum. :roll:

Kilka to liczby oscylujące w granicach 4.

Samice rosną dużo większe i są mniej kolorowe, do tego byłby problem z narybkiem, dla tego w tym wypadku same samce.

Więcej ryb i bocje/neony/glonojady = większe akwarium.

 

Już ok 50l wystarczyłoby żebyś mógł trzymać np. neony i brzanki sumatrzańskie [ubarwienie podobne do bocji wspaniałej] ,ale wtedy ze względu na brzanki odpadają gupiki. Można równie dobrze np neony+gupiki+otosy.

 

Kupowanie bocji na ślimaki do każdego akwarium to jeden z największych i najpochopniejszych błędów. Ryba w zbyt małym litrażu się męczy, a rolę ślimakożercy spełniły by równie dobrze a nawet lepiej helenki.

 

I pamiętaj jeśli to ma być twoje akwarium, bo jako o takim piszesz że "chciałbyś mieć" tam takie a takie ryby.

Akwarystyka wymaga sporo czasu, szczególnie na początku. Jeśli czasu brakuje najlepiej odpuścić sobie hodowle zwierząt, aż ten czas na prawidłową opiekę nad nimi będziemy mieć, a i wtedy efekty naszej pracy będą dużo lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle "moje" abym mógł je podziwiać jak raz na miesiąc zląduję w domu. Akwarium zajmuje się mój tata, ale ma on dwie lewe do komputera, dlatego nie on pisze na forum tylko ja. Wszystkie Państwa sugestie przekażę tacie. Dziękuję bardzo za pomoc. Dało mi to do myślenia.

 

P.S. 10 h światła w nocy rozumiem? W dzień bez oświetlenia, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień w strefie tropikalnej, a głównie z stąd pochodzą rośliny akwariowe i większość ryb - trwa 10 do 12 godzin na dobę.

Dajmy na to od 8 rano do 18-20 wieczorem powinniśmy świecić i tego powinno się trzymać.

Świecąc 24/7 można poważnie zaburzyć proces fotosyntezy, no i oczywiście całodobowe oświetlenie nie wpływa pozytywnie na ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...