Jump to content

Dziwna choroba oczu - a później śmierć.


Recommended Posts

Witam miałem dwie ramirezy tzn. jeszcze jedna sobie jest ale myślę że krótki będzie jej los.

Pierwszy umarł samczyk na początku strasznie mu jakby spuchły oczy zrobiły się takie bardzo wystające i zaczął bardzo chować się po kątach na drugi czy trzeci dzień juz nie żył to samo zaczyna się dziać z drugą rybka o co chodzi co to za paskudztwo??

 

 

ahaed: viewtopic.php?f=6&t=6633

Link to comment
Share on other sites

Alien... chyba nie zrozumiałeś dopisu ahaeda w postaci linku do tematu o tym, co jest potrzebne do rozpoznania choroby :roll: Więc może ładnie i oficjalnie poproszę cię o uzupełnienie informacji o twoim akwarium, a wtedy będzie można pomyśleć co jest przyczyną dolegliwości twoich ryb... Chyba, że chcesz żebyśmy sobie pozgadywali... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Więc zdjęcie niestety na razie nie mozliwe.

Wszystko jak w opisie(podpisie) 64 litry , podmiana odstanej wody co dwa tygodnie około 25-30%,jedyna chemia o ile mozna nazwać to chemią to sól akwarystyczna, jedzenie firmy tropical stosowane od wielu miesięcy bez zmian, żadnych nowych roślin czy rybek, dno odmulane przy podmianie, filtr aqua el turbo 350 płukany w odlanej wodzie z akwa

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od tego że masz karygodnie dobrany zestaw ryb i musisz go koniecznie zmienić, zmiany odbiją się na zdrowiu i szczęściu ryb.

To co masz teraz nie nadaję się do tego akwarium i tak czy siak będzie chorować lub karłowacieć.

Akwarium 64L

- 2 molinezje -> za małe akwarium! Wymaga 100l.

- 2 kirysy spiżowe 2 albinosy -> zakładam że albinosy też spiżowe więc ok, można dokupić ze 2

- 4 neonków -> można dokupić 2-3 bo to ryba stadna.

- 2 gupiki parka -> ok

- 1 sum rekini -> masz o wiele za małe akwarium! osiąga 130cm w naturze

- zbrojnik lamparci -> również o wiele za małe akwarium, dorasta do 60cm

- a i tam jeszcze ramirezy pływały.

 

Gupikarium 12L

- 14 sztuk gupików -> że co? do 12L nie nadają się żadne ryby i mam nadzieje że to narybek który tylko jak podrośnie trochę wyląduje gdzie indziej.

 

 

Kolejna sprawa. Po co dosalasz wodę jak ryby które trzymasz wymagają słodkiej i nie najlepiej czują się w słonej? Sól źle wpływa także na rośliny, no i najgorzej tam ma zbrojnik - nie lubią wybitnie słonej wody.

Jedyna ryba dla której możesz dosalać to molinezje, które powinieneś oddać bo masz za małe akwarium. Zresztą praktycznie równie dobrze czuje się bez tego dodatku soli, a poprawianie minimalnie jednej rybie warunków pogarszając warunki reszcie mija się z celem.

 

 

Co do samej choroby:

Najprawdopodobniej posocznica lub infekcja. Najlepiej jakbyś zrobił jeszcze testy na azotany.

Link to comment
Share on other sites

Tak 12litrów narybek, soli naprawdę jest mało i sporadycznie czasem, ramirezy i wszystkie inne ryby czują sie dobrze - gupiki , neonki i molinezje z mego chowu urodziły się u mnie i żyją u mnie więc chyba źle im nie jest ;-)

Link to comment
Share on other sites

... lub infekcja

nie lepiej napisać... Twoja rybka jest/była chora :P

 

Znowu się czepiam ale jak czytam po raz kolejny, że wszystkim chorobom i problemom w akwarium winna jest niewłaściwa obsada (w tym przypadku to 2 małe ryby, które w przyszłości będą duże) to jakoś nie mogę się powstrzymać.

Link to comment
Share on other sites

Więc może tak... Nie chodzi o to, że "dwie małe rybki powodują choroby", tylko że źle dobrana obsada lub przerybienie stwarzają niekorzystne warunki dla ryb, osłabiają ich naturalną odporność, przez co częściej i łatwiej o choroby w akwarium.

Ktoś tu już mądrze na forum napisał, choć w innym temacie, że ramirezki ogólnie są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów wody i niekorzystne warunki w akwarium, więc podmiana wody i czyszczenie akwa co dwa tygodnie, to trochę za mało, by utrzymać szczególną czystość i stabilność środowiska jaką potrzebują zwłaszcza ramirezki. Doradzam więc częściejsze zabiegi pielęgnacyjne, zmianę obsady (tak jak już radzono) i zrobienie testów dla sprawdzenia parametrów wody. :)

Link to comment
Share on other sites

więc jeszcze raz żeby każdy dobrze mnie zrozumiał i źle mnie nie oceniał.

Obsada jest podana w podpisie plus dwie ramirez od 5 miesięcy - dostałem je więc nie mogłem wyrzucić ani nikomu oddać bo nikt nie ma akwa z moich znajomych.

Podmiana wody co dwa lub trzy tygodnie około 30% wody, odmulanie dna przy podmianie, filtr myty w wodzie zlanej z akwa, chemii nie stosuje pokarm tropickal od wielu miesięcy.Wszystkie ryby zdrowe i prawie wszystkie z własnego chowu - neonki, molinezje, gupiki ( akwa 12l narybek).Źle tylko od kilku dni zaczęły wyglądać owe ramirezy niestety jedna już zmarła druga jeszcze pływa - ma spuchnięte oczy i szybko oddycha przeważnie jest przy dnie , ale normalnie je i jej odchody wyglądają też normalnie.

Link to comment
Share on other sites

Ramirezki to delikatne ryby i byc może jako jedyne zachorowały bo mają złe warunki. Na twoim miejscu kupiłabym testy na NO2 i NO3 i sprawdziła stan wody w zbiorniku.

 

Ja też dostałam akwarium z totalnie zła obsadą. W lokalnym sklepie bez trudu oddałam rybki, które nie pasowały (w małym lokalnym sklepie, na 100% w sieciówce nie przyjmą). Przejdź sie po kilku sklepach i spróbuj zrobic porządek z obsadą. W zamian za ryby dostałam rabat na wyposażenie akwarium. (kupowałam nowy zwir, rosliny, korzeń)

Link to comment
Share on other sites

Nikt cię tu źle nie ocenia, prosisz o radę to jej udzielamy :) Ryby nie czują się dobrze, skoro ramirezy ci "padają" to znaczy, że coś nie tak jest w akwa. Więc proszę cię zrób w końcu dzisiaj testy wody, może coś wyjaśnią. Jak masz możliwość to daj zdjęcie tej ramirezki... I weź sobie na poważnie to co tu piszemy, bo chcemy dobrze. Więc jeszcze raz, żebyś teraz ty dobrze zrozumiał: redukcja obsady, częściej podmiany i czyszczenie, testy wody, zdjęcia chorej ryby...

Link to comment
Share on other sites

Zrób tak jak radzą koledzy, to potwierdzi lub wykluczy czynniki mogące mieć niekorzystny wpływ na stan ogólny Twoich ryb. Dodatkowo zainwestowałbym na Twoim miejscu w rośliny i ich prawidłowy rozwój, łatwiej w tedy utrzymać równowagę biologiczną. Testy przy okazji zweryfikują skuteczność filtra i częstotliwości podmian przy takiej obsadzie.

Ale na litość Boską... nie tylko czynniki środowiskowe predysponują do występowania chorób, nie powtarzajmy w kółko oklepanego schematu, gdyby biologia była tak prosta to 3/4 akwarystów hodowałoby tylko zwłoki swoich rybek (za mały litraż, zbyt duża obsada, za słaba filtracja, cykl azotowy... a co to kur... jest? permanentne przekarmianie itd. itd.)

Oczywiście macie racje ale nie można wszystkiego wrzucać do jednego wora... masz złą obsadę bo 2 molinezje to od 100 a nie w 60 l i 5 cm gibiceps "morduje" resztę obsady bo kiedyś będzie 60 cm gibicepsem. Ryba jak każde inne stworzenie ma prawo zachorować i umrzeć w najwspanialszych okolicznościach przyrody...

Jeszcze raz sorry że się czepiam ale pogoda jakaś taka do...

 

A tu mała ściąga...

 

http://akwadar.w.interia.pl/choroby.html

Link to comment
Share on other sites

Akwarium 64 L

- 2 molinezje - parka do oddania

- 2 kirysy spiżowe 2 albinosy dokupić 1-2

- 4 neonków dokupić ok 10

- 2 gupiki parka zaraz będziesz miał tłum gupików ;)

- 1 sum rekinido oddania

- zbrojnik lamparci do oddania

 

niech ktos mnie poprawi jak się mylę

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...