Skocz do zawartości

Pomoc przy stworzeniu akwarium.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum i chciałbym się z wszystkimi przywitać :) Mam na imię Mateusz i już dawno postanowiłem założyć akwarium jednak realizacje przekładałem zawsze na potem... wcześniej się tylko interesowałem ale teraz na poważnie biorę sprawę i chciałbym się już zdecydować na coś. Nie chce wydawać pieniędzy na marne na jakieś tandety więc proszę o poradę. Pewnie mieliście już setki takich tematów no ale konkretów brak...

 

Na dzień dzisiejszy mam do wydania 600zł na stworzenie akwarium (bez rybek i dekoracji). Czytałem inne posty dowiadywałem się na necie parę rzeczy i takie tam bzdety :lol:

 

Dobra koniec żartów sprawa wygląda tak że nie może to być małe akwarium ale też nie za duże... takie akwarium 100l byłoby idealne. Stworzyłem sobie taki komplecik:

 

akwarium: http://allegro.pl/item763255566_akwarium_112_l_profil_pokrywa_podstawka.html

filtr: http://allegro.pl/item762521027_filtr_fzn2_aquael.html

grzałka: http://allegro.pl/item763298265_hagen_elite_z_termostatem_100w_do_100_litrow.html

 

no i napowietrzacz i tutaj jeśli mam sztuczne roślinki to potrzebny jeśli żywe to nie koniecznie... przynajmniej tak gdzieś wyczytałem i pytam czy to prawda? Ale mimo wszystko chciałbym coś takiego.

http://allegro.pl/item766228758_napowietrzacz_ap_100_aquael_oxyboost.html

http://allegro.pl/item766228688_hagen_kurtyna_napowietrzajaca_38cm.html

 

koszt tego to mam to coś koło 450 zł do tego jakieś kamyczki na dno... roślinki jakieś nie wiem jakie to chyba zależy od rybek... dlatego też proszę o jakieś porady. (kolejna wypłata to dekoracja oraz rybki.)

 

co do rybek to chce mieć ładne (jak chyba każdy ;p) mają cieszyć oko (wiem że można rybki wpuszczać dopiero po 2 tygodniach (dzień wypłaty! :) one nie są drogie ale na nie będę miał osobną kasę - trochę większą, chciałbym jakiegoś tzw glonojada (nazwy właściwej nie znam) paletki jeśli dobrze pamiętam, mieczyki, neony i gupiki? chyba tak...

 

coś takiego widzę... nie znam się na akwarium nie wiem czy dobrze wszystko dobrałem chciałbym mieć wszystko wcześniej przygotowane. Nie wiem jaką ilość rybek mogę mieć (generalnie nie chce żeby mi się mnożyły tzn mogą ale pomalutku np na 20 samic 1 samiec? da rady? :D heh)

 

nie chce większego akwarium. nie chce oszczędzać też pieniędzy. interesuje mnie zakup z allegro jak ktoś mógłby mi doradzić byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam!

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak:

-filtr polecam zewnętrzny

-roślinki powinny byc żywe

-nawet jeśli rośliny będziesz miał żywe to napowietrzacz też jest potrzebny

-na paletki 100l to niestety za mało

-jeśli nie chcesz żeby gupiki ci się mnożyły to możesz mieć same samice albo samce

- co do obsady to jest wiele opcji... rzecz gustu. mi na przykład strasznie podobają się pielęgniczki ramireza i wybrałabym obsadę z nimi, np.:

parka ramirez

ławicę neonków (15?)

na dno 7 kirysków

glonojad (jaki?? zbrojnik, otoski, kosiarki??)

 

i sądzę że to by wystarczyło

 

mam nadzieję że pomogłam chociaż trochę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz.

 

to jest filtr zewnętrzny ;] co do roślinek to będę miał oczywiście żywe żadne inne nie wchodzą w grę. chociaż 2 paletki chciałbym mieć no ale trudno może przy innym akwarium.

 

temat rybek i dekoracji to za 2 tygodnie. Teraz chciałbym się skoncentrować na akwarium i wyposażeniu. Czy wszystko dobrałem prawidłowo? Może jest coś lepszego godnego uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

 

-zakup akwarium na allegro stanowczo odradzam, raz że drożej, dwa że nie masz pewności jak bardzo będą rzucać paczką podczas transportu ;) lepiej nie ryzykować i kupić w zoologicznym. Mamy pewność że wszystko ok i dostajemy pisemną gwarancje że akwarium wytrzyma.

 

-akwarium ok, 100l możesz zdecydować się na proste zamiast profilu - to kwestia gustu ale przy tym litrażu ja już decydowałbym się na proste.

 

-filtr i grzałka ok.

 

-napowietrzacz. Głośny i tak czy owak zbędny bo sam filtr w 100% napowietrzy Ci wodę. Jedyny aspekt to dekoracyjny, ale jak masz akwarium koło łóżka to z racji głośności odpada.

 

-podłoże. Czarny żwir bazaltowy lub biały kwarcowy. Kolorowy lub ceramiczny żwir odpada. Granulacja od 1mm do 4mm - optymalna.

 

-dekoracje i rośliny. Po wzoruj się na akwariach ludzi z forum w galerii. Ogólna zasada - bez ceramicznych zamków, ozdóbek, pierdzących nurków tudzież nemo. Korzeń, większe kamienie i bardzo dużo roślin [żywe], mile widziane.

 

-co do obady ryb nie kupuj za radami sprzedawców bo to najgorsze zuo ;)

 

-co ja doradzę hmm... po pierwsze paletki odpadają, raz że masz za małe akwarium, dwa że kupując jedną rybę już przekroczyłbyś budżet z racji ich ceny, trzy - są zalecane do akwarystów z wieloletnim stażem i dużym doświadczeniem bo są strasznie wymagające w hodowli.

Ja bym za pewnie sobie z nimi nie poradził, nike napewno też nie, a ktoś kto zaczyna to już w ogóle... lepiej się uczyć na rybach po 4zł a później przerzucić się na takie rarytasy ;)

Chyba że chodziło Ci o platki a nie paletki, wtedy jak najbardziej.

 

-Glonojad - zbrojnik niebieski, maksymalnie parka.

Są za to inne "glonojady", mniej popularne ale lepiej radzące sobie z glonami, Otosy, tych ok 8 sztuk.

 

-Mieczyki, neony, gupiki ok. Mnożą na potęgę się tylko żyworódki ale raczej nie ma problemu z narybkiem. Proporcje samiec samica każdy gatunek ma odpowiednie dla siebie. Nie same samce albo samice.

 

-poczytaj dużo o zakładaniu akwa, takie rzeczy jak filtr 24/7, podmiany na odstaną 24h wodę raz w tygodniu [do 20%], no i oczywiście czekanie 2 tyg przed wpuszczeniem ryb na to aż akwarium dojrzeje -> cykl azotowy poczytaj.

 

 

i do nike95:

-kubełek? Na pierwsze akwarium się zupełnie nie opłaca i przekroczyłby znacznie budżet kupując sensowny kubeł.

-paletki nie tylko przez litraż nie powinien trzymać, ale przez to że mało kto je utrzyma przy życiu a rzadsze odmiany kosztują po 200zł.

kosiarki??

w 100l raczej odpadają :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz trochę zdolności lepiej zmontować sobie oświetlenie, nie będzie może taniej ale jeśli nie będziesz miał skocznych rybek możesz je zrobić jako belkę oświetleniowa. Nie ma pokrywy nie ma kłopotu z kaskada :) Takie własne oświetlenie przebija raczej to ze standardowej pokrywy. Ewentualny zakup gotowej belki to wydatek rzędu ponad 200zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz jeszcze nie wiem jak to rozwiązać... dziwne że nie ma żadnego plastiku demontowanego żeby założyć filtr... producent powinien się zastanowić no ale trudno...

 

jeszcze podłoże nie wiem jakie dać. Nie wiem jakie roślinki wiem że takie co szybko rosną ale na allegro kłamią w sklepie też ;p lepiej zapytać :)

 

oczywiście nie będę miał ozdób typu zamki buty itp bo to wiocha totalna... normalnie korzenie i kamienie mi bardziej się podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milion, powtarzam milion razy lepiej jest wyciąć otwór w pokrywie i mieć o wiele lepszą filtracje niż jakimś pseudo-gąbko-brzęczykiem.

Większość osób tak robi i nie żałuje, a otwór w pokrywie i tak wychodzi akwarium na dobrze i nawet bez kaskady pomyślałbym nad taką "dziurą".

Kaskady a wewnętrzne to zupełnie inna liga. Oczywiście na korzyść kaskad.

A no i kaskada nie jest "filtrem wewnętrznym".

Nawet jak będziesz miał zwykły fitr brzęczykowy to po pewnym czasie zainteresujesz się czymś cichszym, a wydajniejszym. Kubełek na początku sobie można odpuścić z racji ceny, ale te 70zł na jedną z najlepszych kaskad warto dać.

Mając wybór, wycięcie małego otworu i lepsza jakość wody, lub gorsza filtracja co wybierasz?

 

Świetlówkę, na początku może być standard ale po pewnym czasie i tak powinno się dołożyć światła, przy sensownej ilości można postawić bimbrownie i jazda.

 

Podłoże. Żwirek wystarczy w 100%, możesz ewentualnie zainteresować się substratem jakimś np aquaela albo ziemią ogrodową pod żwir, ale na początek nie polecam bo bez doświadczenia może sie skończyć inwazją glonów...

 

Mod: Skoro nie polecasz to po co o tym piszesz !

 

Atreyu: Po to by porównać co jest lepsze a co gorsze? ;) nie polecając jednego polecam drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powiem tak...

 

jeśli kubełek jest zdecydowanie lepszy to wole dołożyć tą stówę czy dwie i mieć jak należy żebym nie musiał za rok zmieniać rozumiecie? Teraz mam na wydanie 600zł za 2 tygodnie mam jakieś 300-400zł nie wierze że w sumie za 1000zł nie będę miał pięknego akwarium...

 

po prostu teraz chce kupić sprzęt razem z akwarium a za 2 tygodnie resztę (roślinki żwir kamienie... na samym końcu (bo za jakieś 4 tygodnie) dopiero rybki (bo szybciej nie można)

 

teraz po prostu prosiłbym żeby ktoś mi skompletował co jest najlepsze o to mi chodziło ja dałem propozycję (żeby nie było że nic nie robię) i powiedziano mi że jest ok no to ok

 

filtr nie jest ok więc czekam na propozycje (ale nie takie że ten wystarczyłby) chce być pewny że jest dobry i niezawodny.

 

roślinki też chciałbym żeby się jakoś ładnie zgrywało ze sobą dlatego pytam. Trzeba dołożyć 100-200 czy nawet 300zł no to dorzucę.

 

Pozdrawiam!

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz kto co ma.. jezu ja mam kubełek i napowietrzacz

 

Chodzisz po wszystkich domach i sprawdzasz kto ma, a kto nie ma ?

Wchodzę do działu galerii i widzę? ;)

Napisałem większość, nie wszyscy i że nie musi kupować, nie zabraniam,

Jak ktoś będzie chciał to sobie w roli napowietrzacza wsadzi nawet pierdzącego nurka lub nemo, ja tylko mówię co moim zdaniem jest optymalne i najlepsze.

 

następny raz pytanie nic nie wnoszące do tematu proszę na pw

Anija277: Następnym razem takie uwagi zachowaj dla siebie.

I nie napisałeś "większość" tylko "mało kto" a tego akurat nie wiesz !

A jeżeli filtr wysiądzie to niech się rybki duszą - optymalne rozwiązanie - masz rację !!

Aaaa przepraszam pewnie w wikipedii wyczytałeś

Atreyu: nie nie, na tym oto forum ;)

Nie pisze się czasem zamiennie: mało kto używa czegoś, bo większość używa czegoś innego?

Co do optymalności, jak już do kubełka to nie napowietrzacz tylko dodatkowy filtr wewnętrzny, dla lepszej filtracji mechanicznej i przy okazji napowietrzenia, jak ktoś koniecznie uważa za potrzebne. Spytaj ahaeda to Ci dokładniej wytłumaczy dlaczego takie rozwiązanie się stosuje i jakie filtry jako dodatkowe do jakiego akwarium.

Dobra koniec tej mądrej dyskusji bo widzę już że to do niczego nie doprowadzi ;)

pozdrawiam

 

Anija277: W dalszym ciągu starasz się na siłę udowodnić, że większość (bo mało kto :roll: ) nie ma napowietrzacza i radzisz początkującemu, aby sobie zamontował kubełek i to mu starczy, a za chwilę piszesz o 2 filtrze wew.

Akurat "rozmowy" z Tobą nie zaliczam do mądrej. I jeżeli coś komuś radzisz to może odrazu odsyłaj do ahaeda.

 

Atreyu: hehe czyżby odgrywanie się za to że "zbrojniki to nie ryby denne." i moje uświadomienie że się mylisz ;)

No dobra nie wnikam, a czy poleciłem kubełek czy kaskadę przeczytaj wcześniej, odpowiedź o napowietrzaniu nie była przy tym że polecam ani "radzę zamontować" kubełek więc mijasz się z prawdą.

Amen i tyle w tym temacie ;) i już prosiłem - chcesz coś ode mnie pisz na pw.

 

Anija277: Jakie znowu zbrojniki ? Co ty piszesz ?

Przeczytaj swoją wypowiedź jeszcze raz uważnie i zastanów sie co piszesz. Kaskada ok, ale potem podważyłes wypowiedź nicke_95

"Nie prawda, sam nawet ruch wody napowietrzy wystarczająco.

Dużo osób ma kubeczki a mało kto napowietrzacze."

I jeżeli jeszcze raz mi zwrócisz uwagę gdzie mam pisać to sie bardzo pogniewamy. PW mogę pisać do znajomych, a nie do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się zamieszanie zrobiło...

 

dobra filtr kubełkowy i napowietrzacz do 100l akwarium jakie będą najlepsze? (nie chce słyszeć że takie styka tylko żeby było dobre i ciche) jak przekroczę kwotę to po prostu przedłuży mi się to o parę kolejnych dni żeby tą kasę dozbierać ;]

 

resztę już chyba wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zdecydowałeś się i chcesz jednak dobry filtr kubełkowy do 100l tak? oki

Podam ci kilka propozycji a sam się nad tym zastanowisz i zadecydujesz jaki kupisz ;). Zaznaczam,że są to filtry troszkę mocniejsze niż normalnie się daje do takich litrażów,ale lepiej go troszkę przykręcić na zaworach niż później mieć za słabą filtrację.

hw 302 - podobno podróbka tetry, nie miałem z nim kontaktu więc ci tutaj nie doradzę, najtańszy z całej 4

Tetra 700 -są podzielone opinie na jego temat,klasa średnia

Jbl 700 - klasę wyżej od tetry, dużo pozytywnych opinii o nim

eheim 2213+ lub 2224 - klasa najwyższa, ale ceny już niestety większe

Moja mała rada co do porządnej filtracji ;). Kupujesz kubełek, gdzie dolną granicą wydajności jest pojemność Twojego akwarium. Filtr powinien mieć 5x większą wydajność niż masz pojemność zbiornika.

Skoro masz już kubełek, to teraz dokupujesz w zoologicznym coś takiego: http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=768685625 lub http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=762406400 .

I zakładasz to na wlot wody. Gąbka pracuje ci jako prefiltr(zanieczyszczenia mechaniczne) i czyścisz ją co tydzień w wodzie z podmian.Natomiast wkłady w filtrze pracują jako filtr biologiczny i zaglądasz do 6-10 miesięcy.

 

Natomiast jeżeli chcesz dać kaskadę, to otwór jaki potrzebujesz wyciąć jest uzależniony od modelu filtra na jaki się zdecydujesz.W przypadku kaskad bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest obcięcie gąbek i umieszczenie w ich miejsce dodatkowych wkładów filtracyjnych. Ewentualnie tak jak w przypadku kubełka,dołożenie prefiltra. Co do napowietrzacza to są różne opinie,generalnie dobrze jest coś mieć na wypadek awarii filtra.Coś co nam zapewni ruch tafli wody. W mniejszych zbiornikach można dać napowietrzacz,w większych stosuje się często dwa filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...