Skocz do zawartości

Wybór obsady do 25L


meyday1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi tylko o rybki. Chciałbym wiedzieć czy te się nadają i nie będą się męczyć:

 

1+1 Platka

lub

1+2 Gupik Endlera

lub

1+2 Gupik Pawie Oczko

lub

1+1 Jednoplamka

lub

Drobniczka (nie mam pojęcia ile:S )

 

Następne pytania to:

Czy moge trzymać 7 krewetek Babaulti i np. 1 Amano w 25L?

I czy dodając do tego np 2 ślimaki clithon lub neritina, w baniaku nie będzie zbyt ciasno?

 

Z góry thx za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te się nadają

Nadają się. Pewnie zaraz Ci ktoś napisze, ze tylko samce i że nie opanujesz populacji ale wiem z własnego akwarium, że jak się olewa maluchy i nie przekarmia ryb to rodzice chętnie wszamają narybek zaraz po urodzeniu więc z przerybieniem nie ma problemów. Jak się jakimś cudem miot uchowa to oddać do zoologika na karmę dla drapieżników (brutalne ale skuteczne). Dla żyworódek przydaje się wydajna filtracja (w przypadku 25 l fajnie sprawdzają się filtry kaskadowe).

 

Czy moge trzymać 7 krewetek Babaulti i np. 1 Amano w 25L?

Tak.

 

I czy dodając do tego np 2 ślimaki clithon lub neritina, w baniaku nie będzie zbyt ciasno?

Nie będzie zbyt ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady - nie wszystkie się nadają.

A te co się nadają w rozsądnych ilościach.

 

-Platek - w 25l się nie powinno trzymać, 50l to rozsądna granica dla nich.

Z doświadczenia wiem że 25l byłoby dla nich dużo za małe.

Niektórzy mówią nawet o 80l ale to już jest przesada.

 

-Gupiki - wsadzam do jednego worka i je możesz mieć.

Przy czym nie tylko ze względów ograniczania populacji bo nie o to chodzi, ale wizualnych - mógłbyś trzymać same samce, do tego będą z racji rozmiarów czuły się lepiej niż samice bo te dobrze karmione potrafią naprawdę sporo urosnąć.

 

-Jednoplamka - nie wypowiadam się bo nie wiem.

 

-Drobniczka - myślę że w takim baniaku jak już to maksymalnie 4, to samo tyczy się gupików.

 

 

Wydajną filtracje powinny mieć każde ryby, kaskada lub nano-kaskada. jak kasa nie jest problemem możesz zainwestować w mały kubełek ale do 25l i pięczniczek raczej się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platki tak i absolutnie nie radzę trzymać ich w 25l.

 

Gupiki tak i można.

 

Drobniczki nie ale sugerując się się rozmiarami [podobnymi do Microrasbory Galaxy której do 25l bym nie polecił z kilku względów] i aktywnością podałem moim zdaniem optymalną ilość do tego litrażu, przy okazji zaznaczając ile może być tam maksymalnie gupików.

 

Najbardziej dekoracyjne byłyby z tego jakieś ładne odmiany gupika.

Do tego toleruje różne parametry wody, nie licząc odmian rasowych.

 

Przy okazji:

viewtopic.php?f=2&t=10220&p=103068&hilit=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobniczki nie należą do specjalnie aktywnych ryb. Są dość oszczędne w ruchach. Takie stadko 6+2 na początek byłoby ok. Po pewnym czasie ich przybędzie. Co do galaxy i 25 l to podzielam Twoją opinie i też uważam, ze to nieporozumienie. To są zbyt żywiołowe i terytorialne ryby żeby się kisiły w 25 l.

 

Atreyu, jak będziesz miał kiedyś możliwość kupienia drobniczek - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ciężko ją trafić.

Swego czasu złaziłem ponad 20 sklepów zoologicznych w Krakowie i okolicach, w tym największy zoologiczny w Polsce i drobniczek nie widziałem...

Albo miałem pecha, albo nie jest bardzo powszechnie sprzedawana ;)

 

Najtrudniej na pewno będzie ją znaleźć w sklepikach osiedlowych, bo w takich w większości oferują tylko najpopularniejsze ryby. Jak nie masz konkretnego adresu gdzie są, to najłatwiej byłoby poszukać na necie, np zumi czy innym portalu, wszystkie sklepy zoologiczne w okolicy i podzwonić gdzie mają, a może gdzieś by sprowadzili i na pewno się gdzieś trafi ;)

 

No i za radą kiedyś może sam się nimi zainteresuje jak postawie kolejne akwaria.W bardzo ciekawej książce wyczytałem że nie wymaga ona ogrzewania akwarium, z tym nie wiem jak jest. Za to ciekawe że podobno nie jest zainteresowana kanibalizmem na młodych, ciekawa żyworódka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej popytać się akwarystów z regionu, tak chyba najłatwiej coś trafić. Od ponad roku hoduję je w swoim akwarium w pracy, po pewnym czasie trafiły także do akwarium mojego męża bo za bardzo się rozmnożyły. Są zupełnie inne zachowaniem niż np gupiki, bardziej statyczne, nie mnożą się tak gwałtownie, nie są agresywne w stosunku do krewetek i innych ryb i rzeczywiście nie zauważyłam, żeby interesowały się swoim narybkiem. W akwarium w pracy nie mam ani grzałki ani termometru żeby się nie stresować wahaniami temperatury w biurze i rybkom to chyba właśnie odpowiada.

 

Atreyu, jakbyś był zainteresowany drobniczkami to będę w połowie listopada w Krakowie to mogę Ci parkę przywieźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...