Jump to content

Gupik dziwne zachowanie


Recommended Posts

Witam mam maly problem z gupikami pływają sobie nagle staja w miejscu, zaznacze ze maja jakis bialy nalot zapewne plesniawka stosuje juz MFC lecz nie widze poprawy. Jeden z nich bardzo szybko oddycha pozostale 2 sa bardzje aktywniejsze lecz one maja plesniawke bardzo dziwne zjawisko jak dla mnie. Co robic

Zbiornik 65l

2 glonojady

3 gupiki

8 neonów - Jest to poczatkowa obsada mam zamiar dokupic z 10 gupikow i neonki

Zbiornik ma 2 Tygodnie

Temp 25-26

PH 7-8

filtr AQUAEL FAN FILTER-FAN mini

Wsypana sól kuchenna(bez jodu) 1 łyżeczka na 10l wody

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze to jeśli zbiornik ma 2 tygodnie, a ryby są chore to znaczy, że albo takie kupiłeś, albo wpuściłeś je od razu po zalaniu zamiast poczekać minimum 2 tygodnie (patrz cykl azotowy).

Po drugie co to za glonojady? Za mały zbiornik masz.

Po trzecie określiłeś pH na 7-8. Wiesz jaka to różnica? Bardzo duża.

Z tego co wiem to zbrojniki są wrażliwe na sól.

Niepotrzebnie od razu dajesz chemię.

 

A na pytanie co robić? Najpierw poczytać, potem działać.

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik 65l

 

2 glonojady

 

Zbiornik ma 2 Tygodnie

 

stosuje juz MFC

 

Wsypana sól kuchenna(bez jodu) 1 łyżeczka na 10l wody

Po kolei.

1.Glonojady w takiej wielkości akwarium prawa bytu nie mają.

2.Zbiornik ma 2 tygodnie? Słyszałeś o cyklu azotowym? Nie wolno wpuszczać ryb zanim akwarium biologicznie dojrzeje bo będą umierać- co widać na załączonym przykładzie.

3.Lejesz MFC do niedojrzałego zbiornika i tylko pogarszasz tym sprawę bo zabijasz wytwarzające się bakterie nitrifikacyjne, cykl azotowy w takim akwarium - dead. Rybki - dead.

4.Solą możesz pogarszać sprawę, gupiki nie żyją w wodach słonawych, stan roślin może się znacznie pogorszyć i dziwie się że zbrojniki żyją [jeszcze] w słonej wodzie.

 

Co robić... po pierwsze dużo poczytać o utrzymaniu akwarium.

Koniecznie - co to jest cykl azotowy w akwarium i jak go utrzymać.

Póki co możesz podnieść temperaturę i częściej podmieniaj wodę.

 

Leczenie [za stroną główną SA]:

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki środowiskowe. Jeśli ryby są zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecności grzyba pleśniawki w środowisku nie chorują na nią. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegające resztki pokarmu, kału, martwe ryby i rośliny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpływa niekorzystnie na ochronne właściwości śluzu, co sprawia, że grzyby mają ułatwioną drogę do ataku ryby. Ryby, u których doszło do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostałych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. Jeśli chorobę wywołały bakterie należy zastosować środki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje się kąpiele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi się stopniowo przez 2 dni optymalną temperaturę dla danego gatunku i utrzymujemy ją w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. Jeśli pleśniawka dotknęła wartościowe ryby to kąpiel w roztworze poprzedza się pędzlowaniem bardziej stężonym roztworem kłębków grzyba, ale należy unikać zetknięcia ze skórą ryby. Do pędzlowania stosuje się następujące środki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtęci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleśniawki stosuje się następujące preparaty lecznicze: A) formalina, błękit metylowy, zieleń malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporządzenia roztworu macierzystego FMC stosuje się: 100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje się podczas kilkudniowej kąpieli w osobnym akwarium bez podłoża i roślin, a po trzech dniach dodaje się 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli od 15 do 40 minut w zależności od wytrzymałości ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w długotrałej kąpieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kąpieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia pleśni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kąpieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do zniknięcia pleśni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

Przy czym nie leczymy ryb w akwarium ogólnym i nie lejemy tam i nie sypiemy nie wiadomo czego, szczególnie jeśli pływają tam też zdrowe ryby i cykl azotowy jeszcze nie działa.

 

 

Mod: Póki póki póki !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...