Skocz do zawartości

Wymiana podłoża


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Planuje wymienic biały żwir na czarny. Moje pytanie brzmi: czy jak wymienię żwir wleje tę samą wodę tak około 50% to muszę wtedy czekac 3 tygodnie żeby akwarium dojrzało czy nie? Planowałem pod warstwę żwiru dac ziemię ogrodową, waszym zdaniem jest to dobry pomysł, czy lepiej jest kupic jakiś substrat akwarystyczny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelej jak największą ilość wody jaką ci się uda wydobyć z akwa (możesz użyć do tego filtr wewnętrzny z nałożonym wężem). Tak jak przy podmianie jeśli dolejesz odstaną wodę nic złego nie powinno się stać. Jeśli chodzi o ziemie to już wyższa szkoła jazdy bo taki LT jest złożony z dość delikatnego podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

 

Jak czarny żwir to bazalt.

 

Czas dojrzewania. Pod warunkiem że podczas restartu filtr będzie dalej działał w tej samej wodzie i broń Boże go czyścić w kranówce w międzyczasie. Wody najlepiej więcej niż 50%, im więcej tym lepiej. Reszta wody musi być koniecznie odstana. Optymalnie by było jakbyś miał testy na azotany, do tego bardzo dużo roślin w akwa i częstsze podmiany przez jakiś czas po restarcie.

 

Substrat czy ziemia, zależy od wielkości akwa.

W małym do 80l warto zainwestować w markowy substrat, przy okazji pewność że nie zatrujemy ryb jakimiś nawozami kwiatowymi.

Ale dla większych akwariów o wiele bardziej opłaca się poszukać odpowiedniej gleby i efekty są podobne.

Ziemia/substrat to nie żadna wyższa szkoła jazdy, ani nie koniecznie LT. W większości baniaków nastawionych na roślinność nie kładzie się samego żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w swoim akwarium wrzuciłem pod żwirek trochę zwykłej ziemi ogrodowej(kupionej, nie wykopanej z ogrodka :) ) i raczej problemu z tym nie mam. Roślinki pięknie rosną, nic poza oświetleniem im nie zapewniam i się robi busz. Mam co prawda glony: zielenice/nitkownice, ale czy to wina ziemi nie wiem. Chyba mam za mocne oświetlenie którego roślinki nie pożytkują a woda pewnie dzięki ziemi ma sporo "energii" która wykorzystują glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...