Skocz do zawartości

Początkujący


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy w " branży " rybek akwariowych , bardzo chciałbym mieć

rybki . Moje oszczędności pozwalają na zakup nie akwarium nie większego

niż 25 l i ewentualnego wyposażenia . Jest to mój pierwszy kontakt ( jak

już wspomniałem ) z akwarystyką , także zupełnie nie wiem jak zacząć

. Czytając całą masę witryn dowiedziałem się że najlepiej w

akwarium 25 l mieć gupiki . I na takie rybki się zdecydowałem .

Myślę że ze 4 głupiki mogły by być w 25l akwarium . Na razie wiem tylko że w akwarium powinno się znajdować filtr ,

napowietrzacz ,grzałka roślinność i termometr .Jeżeli

moglibyście poświęcić trochę czasu aby mi pomóc byłbym

niezmiernie wdzięczny . Najlepiej by było gdybym miał zpisane wszystkie

" etapy " jakie trzeba wykonać aby zacząć przygodę z akwarystyką . Jak

urządzić im akwarium ? , kiedy samica zajdzie w ciąże co robić ? .

Czyli inaczej proszę o krótkie zapoznanie mnie z akwarystyką .

 

Z góry dziękuje . :D

lemonidas

 

 

 

 

mod: proszę:3. Zarząd forum zastrzega sobie wyłączne prawo do używania czerwonej czcionki. I ostrzeżenie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona czcionka jest tylko i wyłącznie dla moderacji i najlepiej nią nie pisać.

 

Etapy zakładania akwarium:

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... -id14.html

 

Jak urządzić akwarium.

Czarny żwir bazaltowy lub biały kwarcowy lub ewentualnie piasek.

Żwir nie kolorowy :!: Najlepiej nie ceramiczny,

Do tego korzeń lub duży kamień.

Rośliny, żywe - nie z tworzyw sztucznych.

 

Grzałka z termostatem do 25W.

Napowietrzacza nie.

Filtr koniecznie.

Kiedy samica zajdzie w ciąże to... nie robić nic, w 25l narybek gupika będzie po jakimś czasie problemem tylko ;)

A już najlepiej jakbyś tam trzymał same samce ;)

 

Taka mantra akwarystyczna którą powtarzam milion razy:

-Akwarium musi dojrzewać bez ryb 2 tyg.

-Wodę podmieniamy co tydzień 10-20%

-Wodę podmieniamy na odstaną 24-48h w otwartym naczyniu aby chlor wyparował.

-Filtr 24/7

-Filtr czyścimy w wodzie z podmian.

-Uzdatniacze/Biostartery po których po 24h wpuszcza się ryby - kit i oszustwo.

 

Pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Jak zapewne się domyślam akwarium chcesz kupić z pokrywą... Fakt ładnie się prezentuje i w ogóle ale czy nie lepiej pieniądze zainwestowane w ten plastik przeznaczyć na większy zbiornik a pokrywę wykonać własnoręcznie? Jak wiadomo im większy zbiornik tym mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowych warunków. Zastanów się dobrze bo ja jestem żywym przykładem popełnienia takiego błędu i w praktyce do chwili obecnej wydałem sporą sumę na nowe zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Jak zapewne się domyślam akwarium chcesz kupić z pokrywą... Fakt ładnie się prezentuje i w ogóle ale czy nie lepiej pieniądze zainwestowane w ten plastik przeznaczyć na większy zbiornik a pokrywę wykonać własnoręcznie?

Fakt jest taki że jak nie masz zdolności ślusarskich sam za dużo nie wykombinujesz z budowaniem, a oryginalną pokrywę i tak będzie trzeba przerabiać bo 99% ma za słabe oświetlenie. Więc i w tej opcji i tej trzeba trochę kombinować x]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo przepraszam za tą czerwoną czcionkę i dziękuje za pomoc.

Atreyu , dzięki za pomoc i wiele wskazówek , ale mam pare pytań :

po1 : czy zakupił bym taki 12 litrowy zbiornik osobno dla narybku to mógł bym założyć " rodzinę gupików" , bo bardzo chciałbym mieć małe gupiki ,a mam kolegę który chętnie wzioł by ode mnie trochę tak żeby było miejsca dla wszystkich

po2 : czy do tych 4 gupików dodatkowo krewetka ?

i po 3 : co oznaczają liczby , zacytuje ( na zielno )

 

 

" Grzałka z termostatem do 25W.

Napowietrzacza nie.

Filtr koniecznie.

Kiedy samica zajdzie w ciąże to... nie robić nic, w 25l narybek gupika będzie po jakimś czasie problemem tylko ;)

A już najlepiej jakbyś tam trzymał same samce ;)

 

Taka mantra akwarystyczna którą powtarzam milion razy:

-Akwarium musi dojrzewać bez ryb 2 tyg.

-Wodę podmieniamy co tydzień 10-20%

-Wodę podmieniamy na odstaną 24-48h w otwartym naczyniu aby chlor wyparował.

-Filtr 24/7

-Filtr czyścimy w wodzie z podmian.

-Uzdatniacze/Biostartery po których po 24h wpuszcza się ryby - kit i oszustwo. "

 

 

A co do ceny to ile najmniej cza wydać kasy żeby wszystko było wpożądku ?

 

A tak w ogóle to akwa planuje założyć po świętach ( teraz nie mam za dużo kasy ) , wiem że może wam się wydać dziwne ze pytam się o to tak wcześnie , ale lepiej wszystko wiedzieć wcześniej a poza tym mi się troche nudzi na necie.

Jak już założe akwa to będe prowadził "pamiętnik"

gdzie bedę pisał czy coś sie u mnie zmienia i jakie akcję chce podjąć w moim akwa i będe potrzebował informacji czy dobrze robie także jakbyście czasem mogli zajrzeć tam , to był bym happy

 

za wszystko dzienks i czy mieliście jakieś niemiłe sutacje z akwa żebym nie popełnij jakiegoś błędu co wy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka do 25W oznacza że grzałka ma miec moc 25W

przykłdowa grzałka:

http://www.kirysek.pl/aqua-szut-grzalka ... cPath=6_23

ważne żeby miała termostat

 

Filtr 24/7 oznacza że filtr ma pracowac 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Co oznacza, że nie wyłaczamy filtra na noc itp. Wyłaczamy filtr tylko do czyszczenia i jak grzebiemy łapkami w akwarium ;)

 

cena zbiornika 25l - ok 30zł

cena zbiornika 40l - ok 55zł

pokrywa z oświetleniem: ?

filtr wewnętrzny - ok 40zł

grzałka - ok 35zł

 

 

ceny ze sklepu internetowego, w zwykłym drożej

 

Zastanowiłabym się nad zbiornikiem 40l. Nie bedzie duzo drożej. poprzeglądaj sklepy internetowe i popatrz ile co kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy potrzebna jest normalna pokrywa? Np. akwarium 54litrowe kosztuje ok 40zl(przynajmniej ja tyle zapłaciłem dwa miesiace temu), i ma 60cm a to jest standardowy rozmiar "cywilnych" belek oświetleniowych. Na akwarium zarzucasz przycięte szkło albo przeźroczysta pleksi, kupujesz taka oprawę(wydaje mi się ze wydatek polowy normalnej pokrywy na akwarium 60cm, ja miałem zchomikowane wiec nie jestem zorientowany ile tak dokładnie kosztują). W cenie gotowego 25l z pokrywa mamy przyzwoity zbiornik i właściwie nie wymagający do zmontowania żadnych umiejętności. Sam tak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głównie chodziło mi o jednostkę tego 25 W , a co do pojemności akwarium to bardzo chciałbym mieć większe , ale mój mały pokój ( mieszkam w bloku ) i przy tym mała ilość miejsca nie pozwalają na większy zbiornik . A jeśli chodzi o pokrywe ro ( jak już wspomniałem ) mieszkam w bloku i zabardzo nie mam gdzie dostosować szybkę do akwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym pokrywa do akwa taka droga nie jest a oświetlenie jak zamontujesz ?

Po co mocować? Właśnie w wymiarze 60cm tkwi to piękno ze akwa ma tyle i te belki oświetleniowe. Nawet bez żadnego pośrednika oswietlenie będzie stało na bocznych ściankach akwarium. U mnie belki miały mleczne osłony świetlówek wiec musiałem je zdjąć i by wilgoć zbytnio na nie działa z pierwszej strony kalendarza(sa zazwyczaj z przeroczysteog lekko sztywnego plastiku) wygiąłem(i zaszywkowałem) taka zwykła pokrywę na akwarium i na to oświetlenie.

 

W przypadku belek z przezroczysta osłoną świetlówki jeśli nie masz skocznych rybek, albo bojownika który wówczas ryzykował przeziębienie labiryntu, nawet nie potrzebujesz czegoś takiego. Tylko zabepieczyc jakimś przyklejonym/przykreconym dystansem by nie stracic ich do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zrobienie belki oświetleniowej (bez świetlówek) 2x8w o długości 45cm wyniosło około 60zł + świetlówki wychodzi trochę ponad 100, jeżeli miał bym możliwość zakupienia pokrywy to na pewno bym ją wybrał. Pokrywa ładniej wygląda, a tylko z pozoru jest droższa. Moim zdaniem lepiej poświęcić kilka zł na pokrywę niż bawić się w robienie oświetlenia samemu bo wychodzi na to samo albo i drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli ktoś chce coś osiągnąć z takiej gotowej pokrywy pożytku nie będzie miał poza tym ze wygląda "Ładnie"(co jest wedlug mnie dyskusyjne). Późniejsza adaptacja jest znacznie kosztowniejsza i jak się parę dziur porobi, gdzie wówczas pożytek z tego "ładnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

mam kolejne pytania : ;)

1 Jaką obsadę do togo akwa ? ( tzn. ile tych gupików i jaką płeć )

 

2 Czy mogli byście polecić filtr i grzałkę do akwa 25l ?

 

3 Kiedy już założę akwa to jakie czynności mam wykonywać i co ile ?

 

4 Czy zdarzały wam się jakieś wypadki z rybkami czego inni lepiej żeby nie robili ?

 

5 Jak czyścić akwa ? ( pozbywać się odchodów itp. )

 

6 Czy mogli byście opowiedzieć lub dodać fotę swojego akwa ? ( Nie wiem jak rozmieścić ozdoby w akwa )

 

7 Ewentualnie jakieś wskazówki/zasady według których trzeba utrzymywać akwa .

 

8 I ( jeżeli macie gupiki lub mieliście ) moglibyście opowiedzieć co o tej rasie ? ,lub podać jakieś osobne wymaga :roll: nia gupików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa słowa co do światła, jest to twoje pierwsze akwarium i do tego 25l, zwykła świetlówka kompaktowa [żarówka energooszczędna] + szyba. Koszt ok 30 zł łącznie a na początek spokojnie Ci wystarczy, nawet do utrzymania przy życiu sporej ilości roślin. Gupiki nie wymagają co prawda pokrywy, ale nawet one spłoszone mogą wyskoczyć, do tego przy tak małym litrażu gdy akwarium będzie przykryte wolniej będzie traciło ciepło.

 

Oczywiście myśląc o roślinach w akwa można by pomyśleć o 2ch akwarystycznych świetlówkach t5, do tego specjalna obudowa, statecznik elektroniczny, dozowanie co2. Ale to początek twojej zabawy z akwarystyką i nie ma co porywać się na nie wiadomo co i wydawać setkami na światło, na początek wystarczy Ci to co napisałem wyżej, zaoszczędzoną kasę lepiej zainwestować w lepszy filtr.

 

Co do pytań.

 

1.Trzymając pary musisz wziąć pod uwagę że niebawem pojawiłby się problem z narybkiem.

Moim zdaniem w 25l najlepiej trzymać 4 samce, lub 2 samice.

 

2.Grzałka, jakakolwiek byle nie mocniejsza niż 25W i koniecznie z termostatem.

Filtr, dobrze by było mieć choć kaskadowy, lub przynajmniej dobry wewnętrzny ale przy tak małym litrażu zajmuje on niestety sporo miejsca.

 

3.Najpierw czekanie 2tyg zanim wpóścisz ryby.

Później podmiany ok 20% wody co tydzień na odstaną min 24h.

Filtr powinien chodzić 24/7 a gąbkę czyścimy tylko w wodzie spuszczonej z filtra a nie kranowej.

Poza tym poczytaj:

viewtopic.php?f=43&t=6354

viewtopic.php?f=43&t=4895

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id277.html

 

4.Wpadki? Poczytaj powyżej i ich nie będzie.

Może tylko warto zwrócić uwagę na 2 błędy podstawowe.

Przekarmianie ryb - sypanie za dużo pokarmu może tylko zaszkodzić, lepiej żeby ryby były głodne niż miały za dużo nasypane, do tego nadmiar zalegający na dnie "psuje" wodę ;)

Detergenty - nie wolno myć akwarium, trzymać wody na podmianki, nalewać do akwa wody - niczym co miało kontakt z detergentami lub środkami czystości.

 

5.Dobra filtracja, podmiany, odmulanie dna.

 

6.Twoja koncepcja, ozdób plastikowych i ceramicznych nie dajemy.

Szukając inspiracji warto rzucić tu okiem:

http://www.aquaticscapers.com/en/contes ... e=standard

 

7. Patrz pkt 3,4,5.

 

8. Gupiki [przynajmniej te nie rasowe] mają minimalne wymagania, wystarczy utrzymywać akwarium zgodnie z ogólnymi zaleceniami a nie będą sprawiały problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega odsprzeda mi akwa z pokrywą i filtf ( akwa nie przypadło do gustu jego siostrze ) , także myśle że w sprawie pokrywy już nie musimy dyskutować .

 

Mod: Masz gdzieś linki, które wkleiłem na pierwszej stronie Twojego tematu. Bałagan robisz, nie edytujesz postów. Otrzymujesz ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...