Skocz do zawartości

Prośba o porady dla nowicjusza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam dopiero założyliśmy akwarium, i popełniliśmy przy tym dużo błędów. Pisałam już w innym temacie o obsadzie zbiornika ale mile będą widziane każde podpowiedzi.

Oto nasze rybki:

2x Bojownik syjamski (para)

2x Brzanka różowa (para)

2x Otosek

1x Kirysek

7x Neon innesa (mieliśmy 10 niestety zostało 7)

Do tego:

- zbiornik 52 litry

- filtr AQUAEL FAN-1 plus (60-100 l)

- grzałka z termostatem ustawionym na 26*C

- parę roślinek niestety nie wiem jakie, jedna korzeniowa reszta pływające

- żwirek na dno

Do tego karma: płatki Ichtio-vit, suszona Daphinia, Kirysek minigranulat od Tropical, czasami larwy komara (nie codziennie)

Dolałam do wody Tetra Aqua safe ponieważ akwarium nie dojrzewało (dostaliśmy rybkę w prezencie i musieliśmy wszystko kombinować na biegu, radziliśmy się niestety sprzedawców).

Będę wdzięczna za wszystkie porady dotyczące karmienia i pielęgnacji rybek. Jak często należy dokonywać podmian wody i ile jej wymieniać? Wiem już że obsada nie jest idealna niestety chwilowo nic nie możemy zmienić (czekamy na gotowość zbiornika z nadzieją że rybki nie ucierpią). Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmianki 20-25% co np. 8-9 dni

 

Kup baniak taki np 20l i tam trzymaj wode do podmian :)

 

Rybki lepiej karmic mniejszymi porcjami, a częściej :)

 

Raz w tygodniu wcale nie dawaj im jeść przez cały dzień to oczyści rybką brzuszki

 

PS. No i ta obsada :roll: (zawsze możesz oddać do zoologicznego :)

 

PS. Podmianki oczywiście z odmulaniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzanki są stadne i para to trochę mało poza tym z różnych względów może się interesować płetwami bojka

bojek powinien mieć2 samice, bo tą jedną może zagonić na śmierć, otoski (rybka stadna) minimum 4-5 szt., kiryski patrz otoski

ja bym odpuścił trzymanie brzanek, a poza tym OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wiem czy w ogole neon innesa pasuje do tych rybek, np bojek minimalnie potrzebuje 25 stopni, a dla neonkow jest już ona w skrajnym punkcie, który powoduje skrócenie ich żywota. Nie zdziwiłbym się gdyby z tego powodu padały, w niektórych encyklopediach podają temperatury powyżej 23 za niekorzystne dla tych rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam napisać że Brzanki z Bojownikiem wcale nie wchodzą sobie w drogę. Mamy statek zatopiony (wiem że nienaturalne ale narazie musi być) i Brzanki strasznie sobie go upodobały, często buszując w środku. Rzeczywiście mogła by być jeszcze jedna samica dla bojka, ale ta jak się zmęczy skutecznie chowa się przed nim w roślinach. Czy dieta oparta na wymienionych pokarmach czy dodać coś jeszcze np. mrożonki (niestety chyba mam tendencje do przekarmiania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mrożonek moim rybką nie daje, a już napewno ochotki bym nie dała.

 

Agnieszko statek czy tam zamek czy cokolwiek innego z ceramiki może być szkodliwe dla ryb, są to rzeczy malowane farbami, a farby moga byc toksyczne.

 

Lepiej zrobić grotę z kamieni lub np kokos wsadzić do akwarium :)

 

Co do pokarmów to możesz dawać np tetramin, supervit jest tego pełno na rynku. Ważne żeby ryby miały zróżnicowaną dietę. I nie przekarmiaj, raz, że może to im zaszkodzić, dwa opadający na dno pokarm będzie się psuł i w rezultacie zanieczyszczał wodę.

 

PS. Co do zmeczęnia samicy - a jak ją zamęczy ?? Sama sobie odpowiedz na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam o temperaturach w tutejszej encyklopedii ryb i o zgrozo Neony i Brzanki odapadają, może uda nam się je oddać komuś. Co do samicy bojownika to nie wiem co gorsze, zostawić tak czy dodać drugą w tych warunkach? Tak po prawdzie gdyby udało się oddać tamtre rybki mogłabym dokupić Otosków i Kirysków (uwielbiam tą rybkę, postrzelona jak ja). Tragedia z tymi sprzedawcami, byle tylko sprzedać reszta nieważna. Więc wymieniać ryby, czy czekać na ustabilizowanie wody? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...